Začíname s komiksom – výber, ktorý vás nakopne

Myšky, Joker a zavraždená herečka - skvelá kombinácia pre komiksového začiatočníka (Foto: PoP-Cult Magazín)

Chcem čítať komiksy, ale neviem ako. Mám si vybrať 1. číslo Spider-Mana, alebo mám siahnuť po DC Rebirth? Kde len začať… Nebojte sa, vybrali sme pre vás zopár komiksov, ktoré môžete čítať kým sa do toho nedostanete a nespravíte si prehľad.

Mouse Guard

Rituál, pri ktorom sa z obyčajnej myši stáva rytier (Foto: davidpetersen.blogspot.com)

Začnem mojimi obľúbenými hlodavcami. Komiks Mouse Guard rozpráva o istej myšacej domoobrane. Myšia Hliadka je spoločnosť, ktorá pomáha ostatným malým živočíchom bezpečne prejsť cez les alebo vás ubráni pred predátormi. Komiks je kreslený ostro a artwork miestami pripomína detskú knihu. Autorom je David Petersen, ktorý tento príbeh vymyslel počas hrania RPG hier a rozhovorov so svojimi deťmi. V roku 2008 vyhral dve Eissnerove ceny, čím ho úspech série nakopol natoľko, aby vydal samostatné RPG a knihu o Myšej Hliadke. Tieto komiksy vychádzajú aj v češtine od vydavateľstva Comics Centrum (edičný plán vydavateľstva na tento rok sme vám priniesli v tomto článku).

Saga

Žiadne zabíjanie? Žiaden problém! (Foto: comicvine.gamespot.com)

Ja viem, stále dookola tu hovoríme o Sage. Máme ale prečo. Práve tento komiks priviedol k čítaniu niektorých mojich blízkych – a nielen mojich. Alana a Marko sú na úteku. Prečo? No lebo sa mali radi. Až tak, že sa im narodila dcéra Hazel. Nič by na tom nebolo, keby Marko a Alana neboli z dvoch rôznych planét, ktoré medzi sebou dlhé roky vedú vojnu. Spojením sci-fi a fantasy prvkov a dokonalého príbehu sa autorovi podarilo pritiahnuť ku komiksu aj ženské publikum. Zakázaná láska Alany a Marka, Hazel ako možné vyriešenie konfliktu medzi planétami, ale aj spomienky Princa Robota na vojnu. Brian K. Vaughan a Fiona Staples si od vytvorenia komiksu odniesli každý rok iné ocenenie. Komiks získal Eissnerovu cenu či cenu Hugo a nebol oceňovaný len scenár, ale aj obálka, prvotné nákresy a podobne. V preklade vychádza ako Sága a momentálne je preložený už 8. z dokopy deviatich dielov.

Sojčák

Ostaň dnu, len ostaň dnu. Tu sa ti nič nestane (Foto: munportfolio.com)

Malý, milučký, krátky a hrozný. Takto by som ohodnotil tento komiks, avšak nie preto, žeby bol zle spravený, ale preto, aký pocit vo vás po ňom ostane. Fínsky komiks, ktorý vyhral Eissnerovu cenu v roku 2015, rozpráva príbeh malého sojčáka uzavretého v obrovskej vile. Tam sa stará o svoju chorú matku, ktorá je nevládna a z posledných síl dokáže už len ležať na posteli. Nebudem prezrádzať koniec, no poviem len, že po dočítaní komiksu budete mať naozaj pocit, akoby ho písal Kafka a ilustroval Disney.

Batman: The Killing Joke

Úsmev, fotia nás! (Foto: dccomics.com)

Aby sme zašli aj do superhrdinského žánru, spomeniem tento stand-alone komiks z DC univerza. Vôbec sa nepodobá na klasické komiksy o Batmanovi, ktorý príde, zmláti pár zlosynov a zachráni Gotham City. V komikse sa dozviete, ako sa Joker stal tým, kým je. Aká bola jeho motivácia? Stačil mu len jeden zlý deň na to, aby sa stal najhorším kriminálnikom Gothamu? Ktovie, možno ide len o ďalšiu Jokerovu vymyslenú historku. Ak sa vám do rúk dostane Deluxe verzia, na jej konci nájdete aj epilóg v podobe krátkeho stand-alone komiksu.

The Fade Out

Filmový priemysel je zlatou baňou (Foto: comicbook.com)

Aj o tomto komikse sme vám už niečo povedali, napríklad aj v našom druhom videu. The Fade Out sa odohráva v prostredí filmového štúdia v 80-tych rokoch. Hlavná postava (scenárista filmu) sa zobudí po bujarej noci a vo vedľajšej miestnosti nájde mŕtvolu herečky, pre ktorú scenár písal. Všetko sa zamotáva a vyšetrovanie dostáva nádych konšpirácie. Nehovoriac o tom, že ten film treba aj reálne dokončiť. Zvrátené chúťky režisérov, ďalšie čudesné udalosti a odhalenia dávajú komiksu ten pocit, kedy ho nechcete zatvoriť. On ale nie je na pokračovanie – je ukončený a tvorcovia Sean Phillips a Ed Brubaker pracujú na iných dielach.

Aj tieto komiksy nájdete na Nekonečno.sk A akým komiksom ste začínali vy? 

Gabriel Horváth

Knihy, komiksy, filmy, spoločenské hry a figúrky. Toto všetko zbieram a pohľad na moju poličku úprimne bolí. Kvôli nedostatku miesta. Ak totiž mám na výber medzi hrami, alebo komiksami, poličku neriešim. Možno by mi pomohla TARDIS...

Najnovšie články od Gabriel Horváth (zobraziť všetky)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.