Wonder Diana – príbeh o smrti hrdinky

Wonder Woman opúšťa svoj vlastný komiks (Foto: PoP-Cult Magazín)

Všetci ju poznáme z obrázkov, komiksov, plagátov a najnovšie aj z plátien kín. Ale kým je v skutočnosti jediná ženská hrdinka z hlavného tria Justice League? Diana by sa asi len pousmiala nad touto otázkou, pozrela by na mňa a zostala ticho. Tajomné ticho by možno bolo našim sprievodcom po celý rozhovor. „Kto som?” Práve podobnú otázku si v komiksovej jednohubke Who is Wonder Woman pod taktovkou Allana Heinberga a Terryho Dodsona položila Diana à la mocná bohyňa zo stajne DC Comics. Oplatí sa vhupnúť do príbehu najznámejšej ženskej superhrdinky na takú krátku dobu?

Skrýva sa za týmto komiksom Wonder Woman? (Foto: PoP-Cult Magazín)

Dobrý deň, ja som Diana?

Wonder Woman mi niečo nechala. Bol to jej príbeh. Napísala ho sama, aby ukázala, že to, kým je, ani ona sama istý čas nevedela. Možno to bol pokus o priblíženie sa čitateľovi, úder na tie správe struny.
„Pôvod mi dala mágia, som dieťa Amazónie. Šampiónka bohov, obdarená ich darmi a ponúknutá svetu, ktorý v bohov už neveril. Bola som poslaná bojovať za mier vo svete. Počas vojny. Ochotná zomrieť za svoj cieľ, bez toho, aby som zabila. Táto misia bola nemožná, nie však natoľko, aby ma niečo zastavilo vyskúšať to.
 
Bojovala som za ľudstvo tam, kde ste už nemali nádej. Bola som Princezná Diana. Princezná Themyscirie. Ľudské dedičstvo gréckych bohov. Ich ambasádorom vo svete ľudí, kde ste ma nazývali aj ako Wonder Woman. Až kým… V tomto momente vôbec netuším, kým som. Princezná, diplomat, superhrdina, špión? Ale stále viem, čo je mojou prácou. Poprvýkrát za celé veky si uvedomujem dôležitosť byť Dianou, tou, ktorou som vždy mala byť. Som súčasťou ľudskej rasy, či už ako Wonder Woman alebo Diana. Naučila som sa totiž byť človekom.
 

Autor sa s načrtnutou ideou identity pohral zaujímavou formou. Dialógy boli plynulé, obsahovali potrebné informácie a mali svoj pravidelný rytmus. Nuda vám rozhodne nehrozí. Práve naopak, čitateľ ostáva v napätí a čaká, ako sa naša šampiónka rozhodne naložiť s hrozbami v podobe známych i menej známych komiksových antihrdinov. Diana sa dostala do neľahkej situácie. Pre záchranu ľudí bola ochotná prekročiť hranicu. To v nej však zanechalo hlbokú a nezmazateľnú stopu. Tento komiks rovnakú stopu zanechal aj vo mne.

Čaká na vás príbeh, ktorý sa nestratí v zhluku tých ostatných (Foto: PoP-Cult Magazín)
Celý príbeh sa odohráva po smrti Maxwella Lorda, a práve spôsob, akým táto postava odišla zo sveta živých, bol hnacím motorom pre Dianine myšlienkové pochody o jej existencii a jej celkovom postavení vo svete ľudí. Rozhodla sa vzdať úlohy Wonder Woman. Ikona v úvode príbehu doslova umiera. Nečudo, Diana chce nájsť miesto, kde nebude už vopred zbožňovaná alebo nenávidená. Nuž, komu by sa to páčilo? Podarilo sa jej to a Diana nakoniec zapadla do sveta ľudí aj ako laik.

Wonder Woman bez Wonder Woman

Tu príde to povestné „ale”. Môže sa Wonder Woman vypariť zo sveta len tak? Bude to mať nejaké dôsledky? Na jej miesto prichádzajú ďalšie hrdinky (áno, ďalšie hrdinky práve ženského pohlavia, ale o tom neskôr). Môžu však zaujať jej miesto? Zhodneme sa, že Wonder Woman je ako ženská superhrdinka nenahraditeľná. Na päty jej nesiaha nik z DC a z konkurencie odvedľa to nebude ani Ms. Marvel, ani Captain Marvel. Vďaka filmom sa na Dianu vedia dotiahnuť akurát Harley alebo Black Widow, ale aj tak je to TÁ Wonder Woman. Ako píšem, je to ikona.

O kresbe snáď ani netreba hovoriť (Foto: PoP-Cult Magazín)
Príbeh mapuje obdobie, keď už Wonder Woman má nejedno dobrodružstvo za sebou. Napriek tomu je komiks vhodný nielen pre pokročilých a skúsených čitateľov komiksov, ale aj pre začínajúceho objaviteľa komiksového čara. Celý tento minipríbeh je akýmsi prehľadom postáv z DC univerza. Hrdinovia, ktorí v tomto deji prichádzajú na scénu sú buď veľmi populárni a nie je potrebné ich predstavovať alebo menej známi a tam sa dočkáte aj vysvetlenia, kto je kto a prečo je, taký, aký je. To je fajn a komiks môže pokojne byť vašim úvodom do sveta DC. Postupne tak spoznáte mnohých hrdinov i nehrdinov. Budete s nimi hľadať Wonder Woman, provokovať ju, aby sa konečne vrátila. Budete s nimi bojovať fyzicky aj psychicky, zažívať s nimi vnútornú neistotu bytia. Konfrontácia na každom kroku, za každým rohom.
Čo na to Diana? Je ochotná riskovať životy iných na úkor svojho prezradenia? Dovolí jej alter ego reagovať na výzvu svojich nepriateľov bez využitia minisukne, lasa a ligotavej čelenky? Možno sa z Diany vytráca Wonder Woman nadobro. Tu sa práve ukáže jej duchaprítomný intelekt a sila rozumu ľudstva. Bez spoilerov vám len odporúčam, aby ste túto časť už prebádali vy. Stojí to za to.

Tak, mám to teda čítať?

Je Diana slabšia ako Wonder Woman? (Foto: PoP-Cult Magazín)
Krátko? Áno. Príbeh ju pútavý, každý detail doplnený nádhernými kresbami. Vyzerá to úchvatne, a ak by to náhodou nudilo, tak to ani netrvá dlho, no nie? Terry a Rachel Dodsonovci odviedli skvelú prácu po vizuálnej stránke. Možno kvôli tomu prepadnete dychtivosti pri otáčaní stránok a po pár minútach bude po komikse. Tradične je kresba ovplyvnená dokonalými krivkami silných žien, perfektnými kostýmami, heroickou pózou nežného pohlavia. Áno, žiaľ (pre niekoho vďakabohu) je tu zakomponovaný prvok feminizmu, čiže v popredí sú najmä ženy, ktoré ohrozujú a následne zachraňujú svet, ale čo iné by malo byť v komikse o ženskej hrdinke? Allan Heinberg sa dotýka problematiky zneužívania žien, obchodu s bielym mäsom a zapodieva sa našou ľahostajnosťou voči problémom tohto typu.

Vidieť Wonder Woman v inom šate a v iných, netypických pozíciách (napríklad prvý raz Wonder Woman pociťuje hnev na vlastnej koži), to istotne stojí za prečítanie. Komiks ponúka také príjemné osvieženie, že by bolo na škodu vyhnúť sa mu.

V komikse sa Wonder Woman skrýva, mali by ste ju začať hľadať (Foto: PoP-Cult Magazín)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.