Vzostup Skywalkera či pád Hviezdnych Vojen?

Kde sa len pozriete, všade samý Star Wars. V novembri nás potešili hrou Fallen Order a tento mesiac, tesne pred Vianocami sme sa dočkali posledného filmu ságy Star Wars – Rise of Skywalker. POZOR! Recenzia bude obsahovať spoilery.

Rise of Skywalker nás rovno vženie do akcie. Kylo Ren si spolu s armádou stormtrooperov čistí cestu k vzácnemu artefaktu, podobnému holocronu Jedi. S jeho pomocou sa dostane na odľahlú planétu, do podzemnej krypty, kde nájde nikoho iného ako dávno mŕtveho Imperátora Palpatina (poviete si, pritiahnuté za vlasy, no Palpatine sa v Expanded Universe naozaj poistil svojimi klonmi aby tak mohol žiť aj po páde a zrade Lorda Vadera). Palpatine mu povie, že on sám stojí za zrodom Snokea a že on bol všetkými hlasmi v jeho hlave, včítane Lorda Vadera, jeho deda. No dobre, no…

Strih a ocitáme sa pri našich hlavných hrdinoch, ktorí utekajú pred Tie Fightrami, získavajú informácie a dovezú ich na základňu Odboja, kde zistia presne to isté čo Kylo Ren. Palpatine žije, snaží sa vybudovať ďalší rád a zase tá istá pesnička dookola. Zorganizovať najhlavnejšie postavy, poslať ich na prieskum a dúfať, že to všetko zvládnu. Aby som nenaťahoval, celý film máte pocit, že sa deje všetko a zároveň že sa nedeje. Všetky dôležité posuny v deji sú vyriešené extrémnou zhlukom náhody a šťastia.

Odboj stavil na náhodu. Všetko sa vo filme rieši výhovorkami na Silu (Foto: starwars.com)

Odboj zistí, že musia nájsť planétu Exogal, ktorá nie je na žiadnej hviezdnej mape. Rey však úúúplnou náhodou čítala knihu od Lukea, kde píše, že sa tam dá dostať len s pomocou Sithského navigátora (artefakt, ktorý na začiatku filmu hľadal Kylo Ren). Hrdinovia sa dozvedia, že existujú len dva kusy. Rey sa tak dostane na planétu, kde sa celkom náhodou dlhú dobu ukrýva Lando Calrissian. Ten im ukáže miesto, kde s hľadaním navigátora (s Lukeom) skončili. Hrdinovia nájdu loď, prepadnú sa cez tekutý piesok do podzemia a hľa! Nájdu dýku, ktorá im prezradí presnú polohu druhého navigátora z dvoch. Príbeh však treba zamotať a tak C3PO odmieta kvôli svojmu programovaniu preložiť zakázaný jazyk Sithov na dýke.

Počas celého filmu máte pocit, že sa filmári snažia zaútočiť na vaše city. Chewbacca je len tak zajatý a zostrelený v lodi, ktorú zničila Rey, C3PO musí náhle podstúpiť preprogramovanie a zabudne tak na všetkých blízkych priateľov, Leia sa obetuje za Kyla – všetky pôvodné postavy tak svojím spôsobom umierajú, ale vcelku nezmyselne, jednoducho povedané: sága končí, treba ju ukončiť poriadne.

Tam ale sentiment nekončí. Navigátor sa nachádza vo vraku druhej Hviezde Smrti, na Endore, Lando sa pridá k odboju, Kylo sa zas nezmyselne stretáva s Hanom Solom, ktorý mu teatrálne povie, že Kylo zomrel a Ben žije a tramtadadá! “Supreme Leader” Kylo sa po dvoch a pol filme dostáva cez svoju pubertálnu fázu a odhadzuje najtemnejšie albumy My Chemical Romance.

Rey sa dostáva na skoro všetky lokácie zo starších filmov (Foto: forbes.com)

Čo ma na filme štvalo najviac je práca s postavami. Rey, Finn, Poe, Kylo Ren, všetci sú skvelou obnovou staršej generácie postáv. Každý z nich má bohatú históriu, prostredie z ktorého pochádza a ak by sa s nimi pracovalo lepšie, určite by nová trilógia mohla byť viac, než len vlna sentimentu a náhody.

Postavy by si zaslúžili lepší scenár (Foto: bustle.com)

V tejto epizóde sa mi konečne páčilo spojenie Rey a Kyla Rena. Obaja majú za dedkov silných Sithských Lordov, obaja vnímajú Silu a konečne vidíme plný potenciál takéhoto spojenia. Doteraz sme videli len útržky toho, čo toto spojenie obnáša. Okrem komunikácie sa Kylovi sem-tam podarilo zobrať si niečo od Rey, bojovať s ňou a rozbiť pár predmetov v miestnosti. Teraz sa však Rey odvďačila Benovi formou svetelného meča, ktorý mu sama podala. Film mal viac takýchto svetlých momentov, napríklad Reyin tréning na začiatku filmu či humorné výmeny Poa a jeho starej známej Zori. Ak máte radi akciu, tak ste si určite prišli na svoje, no priveľa akcie nalepenej na sebe bez pokojného momentu podľa mňa narušilo dynamiku filmu. Priveľa momentov sa vo filme objavilo len tak. Aký Exogal? Prečo sme o tom nikdy predtým nepočuli? Netvrdím, že sa film musí striktne držať loru z pôvodných filmov, no J. J. Abrahms mal možnosť aspoň naznačiť existenciu planéty Sithov už v dvoch predchádzajúcich filmoch. A nestalo sa tak.

Teraz by bodlo odporúčanie. Ísť na film do kina, alebo si počkať na 1080p? Som veľkým fanúšikom Star Wars. Hral som hry, videl filmy a seriály, čítal knihy a komiksy. Avšak nová trilógia nestojí za veľa. Nechcem znieť ako hejter, alebo taký ten stereotypný umastený geek sediaci celé dni za počítačom, no verím, že nové postavy by si zaslúžili lepší scenár. Film bohužiaľ nehodnotím kladne. Urobte si naň svoj vlastný názor, no na vašom mieste by som naozaj počkal na 1080p.

Najnovšie články od Gabriel Horváth (zobraziť všetky)

Gabriel Horváth

Knihy, komiksy, filmy, spoločenské hry a figúrky. Toto všetko zbieram a pohľad na moju poličku úprimne bolí. Kvôli nedostatku miesta. Ak totiž mám na výber medzi hrami, alebo komiksami, poličku neriešim. Možno by mi pomohla TARDIS...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.