Vytvorte si vlastný príbeh s hrou Myriorama

Mnohí z vás poznajú variácie kociek, ktoré vám po hodení vytvoria príbeh. Nedávno sme sa dočkali takejto príbehovej hry aj formou kariet. Vydavateľstvo Albi nám prinieslo hru Myriorama, s ktorou zabavíte nielen svoju rodinu.

“Za slnečného dňa šla Markíza Duffaltová vyvenčiť svojich chrtov. Tieto vyberavé tvory, nesúc sa hrdo so vztýčenými hlavami, už nedočkavo čakali na svoju chvíľu. Markíza osedlala svojho koňa a vydala sa na krátku cestu k okraju lesa. Gróf Kartall, právoplatný dedič panstva Duffaltovcov, si zaumienil, že svoje pozemky získa, aj keby to malo byť to posledné, čo urobí. Vo svojej skrytej komnate hútal a tvoril svoj ohavný plán zbaviť sa Markízy. Rovnako ako chrty, aj on čakal na svoju chvíľu, ktorá sa každou chvíľou blížila. Vlámal sa do vily Duffaltovcov a vybral sa hľadať papiere, ktoré by mu zaručili vlastníctvo panstva.

Ešte toho dňa sa komorný musel zbaviť tela Grófa Kartalla, ktorý napriek priamej línii v dedičskom konaní nepoznal ani jednu chodbu vily. Nešťastne zakopol, pošmykol sa a zhodil sochu so sekerou, ktorá bola tým posledným, čo gróf uvidel.”

Vytvorte si svoj vlastný príbeh plný tajomnosti a intríg (Foto: Pop-Cult Magazín)
Vytvorte si svoj vlastný príbeh plný tajomnosti a intríg (Foto: Pop-Cult Magazín)

Aj takto môže vyzerať váš príbeh poskladaný z piatich herných kariet. Dvojica hier Myriorama (Tajemné sídlo a Hluboké lesy) nás po otvorení milo prekvapili svojim spracovaním. Škatule, ktoré pripomínajú knihy, nádherne pasujú do vašej police k nim. Predsa len ide o hru, v ktorej vymýšľate príbehy. Jedna hra obsahuje 20 kariet z hrubého kartónu, pravidlá hry a škatuľu uzatvárateľnú magnetmi. Vziať tak môžete stovky príbehov o veľkosti jednej knihy.

Myriorama v sebe obsahuje šesť variácií hrania. Obe hry môžete hrať ako klasickú vykladaciu hru. Vezmete si štytri až päť kariet, tie postupne vyložíte na stôl a poviete svoj príbeh. Najlepší príbeh vyhrá. Ak by táto hra nebola zaujímavá, stále si ju viete oživiť napríklad tým, že vytvoríte BINGO! Rozprávač vyloží na stôl päť kariet. Vyšou úlohou je vytvoriť tabuľku o veľkosti 3×3 do ktorej napíšete slová, ktoré by v príbehu podľa vás mohli zaznieť. Potom rozprávač povie príbeh a komu sa ako prvému podarí vyškrtať 3 slová v riadku, alebo stĺpci zakričí BINGO! Cieľom rozprávača je vymyslieť príbeh, kde sa vám nepodarí získať BINGO. Ak by ste sa s hráčmi chceli v rozprávaní striedať, vyskúšajte si rozdať karty a vymyslieť príbeh spolu. Alebo si vymyslite vlastný spôsob hrania, keďže Myriorama vám dává aj takúto slobodu.

Jedna hra obsahuje rovno šesť variácií hrania (Foto: Pop-Cult Magazín)
Jedna hra obsahuje rovno šesť variácií hrania (Foto: Pop-Cult Magazín)

Hry Myriorama sú založené na starých japonských kartách s rovnakým názvom. Tie boli, podobne ako v tejto verzii, z oboch strán ukončené tak, aby sa mohli vedľa seba napájať. Hry sú určené pre dvoch až piatich hráčov a jedna hra vám zaberie približne desať minút. Táto rozprávacia kartovka vám nechá priestor na vymyslenie zábavných, krutých, mysterióznych, detektívnych či horrorových príbehov. Je už len na vás, ako Myrioramu zahráte.

Nakoniec vám dám malú osobnú radu. Pri hraní skúste striedať hlasy a vymýšľajte motivácie a pozadie postáv, ktoré váš príbeh vezmú na úplne inú úroveň. Hry určite odporúčame aj ľuďom, ktorí píšu poviedky alebo rovno celé knihy a nachádzajú sa v tzv. “writer’s block”. Skúste si zahrať zopár kôl a možno prídete na rozuzlenie zápletky vášho príbehu.

Gabriel Horváth
Najnovšie články od Gabriel Horváth (zobraziť všetky)

Gabriel Horváth

Knihy, komiksy, filmy, spoločenské hry a figúrky. Toto všetko zbieram a pohľad na moju poličku úprimne bolí. Kvôli nedostatku miesta. Ak totiž mám na výber medzi hrami, alebo komiksami, poličku neriešim. Možno by mi pomohla TARDIS...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.