Vyskúšali sme: výroba dračieho vajca

Nemáte na poličke draka? Spravte si dračie vajce (Foto: PoP-Cult Magazín)

Posledné séria Game of Thrones uzrela svetlo sveta minulý mesiac a my sa spolu s vami nevieme dočkať, kto nakoniec zasadne na Železný trón. Ak ste skalnými fanúšikmi, po skončení seriálu vám pravdepodobne neostane v duši nič, iba prázdno (a kopec voľného času). Ak chcete túto prázdnotu vyplniť a ostať ešte chvíľu s drakmi, vyrobte si s nami dračie vajce.

1. Začneme tvarom. Na udržanie tvaru vajca potrebujeme …drumroll… polystyrénové vajce. Ak ale chcete vajce v tvare kocky, alebo pre-nás-za-nás trojuholníka, je to na vás. My sme zamierili do obchodu s kreatívnymi potrebami a kúpili si pár vajec z polystyrénu. Momentálne ich nájdete aj v poveľkonočnom výpredaji v obchodoch so zmiešaným tovarom, papiernictvách či dokonca supermarketoch.

Polystyrénové vajce udrží formu (Foto: PoP-Cult Magazín)

2. A teraz celý, v podstate veľmi jednoduchý, postup. Kúpite si kobercové pripináčky a začnete. Pekne jednu za druhou ich napicháme do polystyrénu. Postupne sa biely polystyrén začne meniť na trblietavé šupiny draka. Je na vás, či začnete pri špici vajca alebo na jeho spodku, ale ak chcete, aby vaše vajce nevyzeralo ako už štyrikrát puknuté a pozliepané dokopy, udržujte špirálovitý smer pripínania.

Hladké vajce sa vám pred očami mení na šupinaté (Foto: PoP-Cult Magazín)

3. V tomto momente sme si obaja uvedomili, že sme pripínačiek kúpili asi (určite) málo. A tak sme sa vybrali do obchodu a dobrali sme si ďalšie balíky. Veľa ďalších. Po napichaní asi polovice polystyrénu nás začala bolieť ruka. Vajce naberalo na hmotnosti. Na cca. 15 cm vysoké vajce sme spotrebovali približne 500 pripínačiek.

Kúpte si ich do zásoby (Foto: PoP-Cult Magazín)

4. Po pokrytí celého obvodu je vajce potrebné nafarbiť. Tu už nechávame predstavivosť na vás. My sme zvolili metalickú modrú a metalickú zelenú akrylovú farbu. Avšak pred tým sme vajce nastriekali čiernym základným sprejom, na ktorý farba chytá lepšie. Takisto vám tmavý podklad po kompletnom namaľovaní zanechá popolavý tmavý podtón. Výber farby je už ale na vás.

Po kompletnom pokrytí sú potrebné farby (Foto: PoP-Cult Magazín)

Naše postrehy, čomu sa vyhnúť a ako postupovať.

Kúpte si viac balíčkov pripináčok. My sme museli štartovať auto a prejsť pol mesta aby sme našli rovnaké. Ideálne hľadajte také pripínačky, ktoré sú zhora hladké.

Pri vtláčaní pripináčok si dajte pozor na to, aby vám pripináčka prekryla dve predošlé. To vám neskôr pomôže ku krajšiemu šupinatému povrchu.

Pripináčky vtláčajte silno. Ak ich nebudete dotláčať, vajce bude vyzerať trochu ako šiška v rozpuku. Tiež sa vám uvoľnené pripináčky budú otáčať a budete mať problém s maľovaním.

Na farbenie sme chceli použiť štýl suchého štetca (drybrush). Štetec namočíte do farby, utriete do servítky, do sucha, a pretriete ním povrch vajca. Tento spôsob vám zvýrazní okraje a vypuklé miesta. Je to však dlhší a zložitejší spôsob. Nakoniec sme preto maľovali klasicky, spôsob nádobka-vajce. Vezmem štetec, hodím ho do farby a hurá na vajce.

Vajce sa pri maľovaní ťažko drží. Teda musíte najprv natrieť jednu stranu, nechať farby vyschnúť a potom sa pustiť do druhej strany. Tak by sa vám farba dostala na ruky, košeľu, kolená, alebo medzi prsty na nohe (dá sa to).

Jednou z tých pracnejších možností je najprv namaľovať všetky pripínačky osobitne a až po tom ich zapichovať do vajec. Tak si zaručíte, že aj keď sa vám pri manipulácií s vajcom budú pripináčky otáčať, nebudú vám spod šupín vykukovať nenamaľované miesta (ako sa to stalo nám).

Dychberúci výsledok stojí za to (Foto: PoP-Cult Magazín)

Tramtadadá, máte krásne hotové dračie vajce. Jediná vec, ktorú musíte spraviť pred výrobou, je odhodlať sa. Vajce vyzerá nádherne a pasuje na každú geeky poličku. Spravte si ich viac, nájdite drevenú krabičku, vyplňte ju niečim mäkkým (napr. saténom alebo jemnou vatou) a poukladajte do nej vajcia. Budete mať doma taký malý GoT oltárik. Alebo ich len dajte na policu. Nech na nich sadá prach. Veď všetci máme figúrky, čo tam jedno vajce navyše. 🙂 A samozrejme, ak sa rozhodnete vyrobiť si svoje vlastné dračie vajce s pomocou nášho návodu, čakáme vaše fotografie. 😉

Gabriel Horváth

Knihy, komiksy, filmy, spoločenské hry a figúrky. Toto všetko zbieram a pohľad na moju poličku úprimne bolí. Kvôli nedostatku miesta. Ak totiž mám na výber medzi hrami, alebo komiksami, poličku neriešim. Možno by mi pomohla TARDIS...

Najnovšie články od Gabriel Horváth (zobraziť všetky)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.