Vybudujte a ubráňte svoje kráľovstvo

Po budovaní nastal čas na obranu (Foto: doubledanegames.com)

Hry Architekti Západního království a Paladinové Západního království idú k sebe ako dobrá klobása a remeselné pivo. Obe sú samostatne hrateľné, no viete, že bez toho druhého by vám niečo chýbalo. Datuje sa obdobie ôsmeho až deviateho storočia a osud západného kráľovstva leží len vo vašich rukách. Poďme však postupne.

Architekti západního království

Základom sú pevné základy.

V hre Architekti Západního Království sa vžijete do role architektov, ktorí majú za úlohu spoločne vybudovať funkčnú infraštruktúru kráľovstva. Každý hráč tak dostane 20 figúrok vo svojej farbe a adekvátny počet surovín, ktoré sú zobrazené na karte hráča. 

Začnite budovať infraštruktúru kráľovstva (Foto: boardgamegeek.com)

Technicky hra funguje ako klasický worker placement. Vyberiete si políčko, obsadíte ho figúrkou a získate suroviny či využijete efekt danej lokácie. Architekti však tento princíp posunuli o úroveň ďalej. Počas hry tak môžete postupne ukladať figúrky a opakovane využívať lokácie, z ktorých dostanete väčšie množstvo surovín. Tak sa bežné ukladanie figúrok na plán obohacuje o istú mieru taktiky. Treba mi viac kameňa? Dreva? Tehál? Môžem do lomu poslať ľudí na výpomoc. Toto má však jednu nevýhodu. Závisti plní protihráči na vás môžu poslať lovcov a zajať vám pracovníkov, aby vám zmemožnili postup. Tých, neskôr môžu vymeniť za žold, keď ich vrhnú do žalára.

Pri hraní máte možnosť naverbovať si pomocníkov. Tí vám poskytnú body na konci hry, ale aj okamžité bonusy. Za nich však platíte. Nielen do banku, ale aj formou daní, ktoré sa počas hry kumulujú v kase kráľovstva. Tie si neskôr môžete požičať, no ostanete kraľovstvu dlžní. V konečnom dôsledku za takéto dlžoby môžete aj stratiť body.

Budovy vám prinášajú mnoho ďalších bonusov (Foto: boardgamegeek.com)

Architekti Zapadního Království fungujú na stavbe budov. Tým je ohraničená aj dĺžka hry. Hráči sa snažia vybudovať čo najviac budov, pričom môžu prispieť aj do stavby katedrály. Architekti ZK sú určení pre 1-5 hráčov od 12 rokov. Jedno zahranie sa pohybuje približne v rozmedzí 60 – 80 minút a veľmi ľahko sa stane jednou z vašich obľúbených hier.

Paladinové západního království

Najlepšia obrana je vraj útok

Paladinové Západního Království nás vezmú trocha ďalej. Na vaše, už hotové kráľovstvo, útočia cudzinci a je potrebné opevniť hradby, najať si na pomoc mešťanov a v neposlednom rade zaútočiť na cudzincov a ubrániť sa. 

Rozložená hra pre štyroch hráčov (Foto: boardgamegeek.com)

Aj v tejto hre je worker placement trochu iný. Hráči majú k dispozícii v spoločnej zásobe 6 typov figúrok (lovec, vojak, obchodník, robotník, kňaz a figúrky žolíka). Mechanika je zameraná na získavanie práve daných typov poddaných, pretože na každú akciu je potrebný iný. Okrem toho si hráči postupne odkrývajú ďalšie bonusy na doske hráča, čo pridáva na možnosti kombinovať ťahy do súvislej stratégie. 

Na každú akciu je potrebný iný typ pracovníka (Foto: boardgamegeek.com)

Počas kola sa stále objaví nový paladin, noví poddaní v krčme, noví mešťania a cudzinci útočiaci na vašu krajinu. Každý hráč má 7 kariet paladinov, z ktorých si na začiatku každého kola vyberie jedného. Ten vám stále naverbuje dvoch poddaných, s ktorými môžete hrať. Ďalším krokom je návšteva krčmy a získanie ďalších poddaných. Nasleduje striedanie ťahov hráčov, pokiaľ všetci “nepasujú”. Vo vašom ťahu môžete využívať poddaných na to, aby vám opevnili hradby, vyslali misionárov, či vojakov na výpravu, alebo obrátili cudzinca, aby bojoval za vás. Hráči si postupne odhaľujú “skryté” políčka na hracom pláne a znižujú počty poddaných potrebných na vykonanie akcie.

Zlatá stredná cesta

Nie všetko sa dá hneď, preto sú v hre isté ukazovatele hodnôt vplyvu, vojny a viery. Ak teda chcete vyslať misionárov, musíte si vylepšiť hodnotu viery – veď, musia predsa vedieť, čo hlásať. Rovnako je to s útokom; vylepšením hodnoty vojny si zväčšíte výber cieľov útoku. Vplyv sa zameriava na stavbu hradieb. Tieto tri ukazovatele vám do istej miery upravuje aj aktívny paladin, preto si na výber nechajte viac času. Je však na vás, či budete svoju hru zakladať vojensky či obranne. Hra je určená pre 1-4 hráčov od 12 rokov a pohybuje sa v rozmedzí 90-120 minút hrania.

V každom kole vám pomáha iný paladin (Foto: boardgamegeek.com)

Architekti a Paladinové západního království sú krásne graficky spracované hry. Rovnaký dizajn dotvára pocit, že sa to všetko deje na jednom mieste – vo vašom kráľovstve. Jednoduchý princíp worker placementu je obohatený o ďalšie prvky, čo v konečnom dôsledku dodáva na pocite, že nehráte dookola to isté. Ak vás táto dvojrecenzia presvedčila, hry si môžete kúpiť TU a TU. Nenechajte si ujsť ani rozšírenie Rozkvět Řemesel, v ktorom sa remeselníci vrátia ako majstri remesla a ponúknu nové možnosti budovania. Vydavateľstvo Tlama Games ho chystá vydať koncom februára.

Najnovšie články od Gabriel Horváth (zobraziť všetky)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.