Viticulture: vínnu kartu, alebo prejdete hneď na hlavné menu?

Viticulture Box Art
Viticulture je hra s prekrásnou ilustráciou (Foto: boardgamegeek.com)

Skoro ráno vstať, ošetriť vinič, stočit víno do fliaš. Vysadiť novú odrodu, privítať hostí a dohliadnuť, nech nábytok do hosťovskej vily nezničia pri sťahovaní. A to všetko ešte pred obedom!

Zdedili ste malý rodinný vinohrad kdesi v strede Talianska a neviete ako ďalej? Viticulture je spoločenská hra od vydavateľstva Stonemaier Games pre jedného až šiestich hráčov, v ktorej ako majiteľ malej vinice riadite pestovanie a výrobu vína. Tiež víno exportujete a pozývate všakovakých kritikov a špecialistov aby vám vinič zveľadili alebo ohodnotili. A stihnete to za 45 až 90 minút.

Všetci robotníci sa usilovne presúvajú po dedinke a plnia vami zadané úlohy (Foto: boardgamegeek.com)

Ako zástupca worker-placement hier je Viticulture pravidlami jednoduchá a zároveň mnohými cestami k víťazstvu obšírna hra. Aby váš vinohrad fungoval hladko a presne ako hodinky, musíte po celý rok (kolo) vašich robotníkov využiť čo najefektívnejšie. V teplom letnom období nakupujú nové priesady viniča, sadia ich na polia, stavajú nové budovy vo vinohrade alebo ako sprievodcovia usmerňujú hlúčiky návštevníkov. Počas chladnejšieho obdobia koncom roka zase plnia alebo zháňajú objednávky vín, zberajú vinič, spracúvajú ho na víno alebo zaúčajú nových kolegov.

Váš malý vinohrad sa rozrastá aj napriek tomu, že ste predali pole (Foto: boardgamegeek.com)

Či v letnom alebo zimnom období môžete pozvať na vaše malé panstvo aj návštevníkov. Niektorí sú experti na pestovanie, vínni kritici, iní obchodníci, manažéri alebo stavitelia. A sú to ctení hostia, pretože vám umožnia nejakým spôsobom obísť alebo ohnúť pravidlá hry vo váš prospech a tým sa dostať pred konkurenciu.

Herný systém je navrhnutý veľmi šikovne, pretože nech je počet hráčov akýkoľvek, s každým rozhodnutím cítite napätie a dedina je pre všetkých robotníkov stále akosi “malá”. Viticulture prináša tiež možnosť hrať hru aj sólo, ak náhodou nemáte spoluhráčov. Používa skvelý systém Automa, ktorý modeluje vašeho oponenta tak, že v každom ročnom období obsadí niektoré miesta na základe odhalenej karty.

Karty Automa umožňujú hrať hru sólo a otestovať svoje strategické myslenie (Foto: boardgamegeek.com)

Viticulture je hra s krásnym grafickým spracovaním, kopou drevených dielikov, robustným herným systémom a hrá sa perfektne v akomkoľvek počte hráčov. Mnoho spôsobov ako spravovať váš vinohrad a ciest k víťazstvu dávajú tejto hre čaro aj po mnohých herných partiách. Ak sa vám páči worker-placement žáner a téma vína rozhodne dajte Viticulture šancu a zahrajte si ju!

Sledujte ma

Marek Fedor

Hráč digitálnych aj analógových hier, najlepšie s priateľmi. Čitateľ komiksu aj beletrie. Divák filmov i seriálov.
A niekedy som aj zábavný. Proste prototyp geeka!
Marek Fedor
Sledujte ma

Najnovšie články od Marek Fedor (zobraziť všetky)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.