Videl som Star Wars: Revenge of the Sith – prvýkrát v živote len pred pár dňami

Sila ma doviedla až ku pozeraniu tretej a zároveň poslednej časti prequelovej trilógie Star Wars. Druhá epizóda končí v momente, kedy sledujeme, ako sa k nebu dvíhajú republikové lode triedy Acclamator s tisíckami klonovaných vojakov. Vojna klonov začína.

Ešte predtým, ako som vôbec začal pozerať Star Wars, sa viacero ľudí z môjho okolia, rovnako ako aj niekoľko ďalších redaktorov nášho magazínu, vyjadrili, že sa tešia, keď si pozriem tretiu časť. Po zhliadnutí prvej a druhej epizódy som mal množstvo otázok, na ktoré sa mi dostalo len málo odpovedí, pričom tá najčastejšia bola: „Pozrieš si trojku a pochopíš.“

Od prvej scény ma to bavilo

Už pri hodnotení druhej epizódy som písal, že bola síce fajn, ale akoby mala divákov pripraviť na niečo oveľa väčšie. A tak sa aj stalo. Pomsta Sithov začína v momente, kedy sledujeme, povedal by som, na úvod filmu obrovskú bitku medzi silami Galaktickej Republiky a Separatistov. Vodca Separatistov, Generál Grievous, unesie kancelára Palpatina. Na ich loď sa však našťastie dostávajú Rytieri Jedi Obi-Wan a Anakin, ktorým sa ho podarí zachrániť.

Hneď po tom, ako zmizli legendárne žlté titulky popisujúce, čo sa práve deje, som vedel, že ma to bude baviť. A tak aj bolo. Už len spomínaná úvodná scéna ma dokázala neskutočne naladiť. Skvelo vyzerajúce lode, na pozadí odohrávajúce sa súboje, skrátka vizuálny skvost. A to sme na 5. minúte z vyše dvojhodinového filmu.

Film ma bavil od úplného začiatku (Foto: Star Wars Epizóda III)
Pozrel som si trojku a pochopil som

Ako som už písal v úvode, po prvých dvoch epizódach som mal množstvo otázok. Federácia, Republika, čo sa to vlastne deje, kto proti komu bojuje, koho boli droidi na konci druhej epizódy. To všetko som mal v hlave a najhoršie bolo, že mi nikto nechcel povedať viac. Priznám sa, miestami to bolo na nervy. Rovnako si uvedomujem, že som liezol na nervy aj kamošom, s ktorými som to pozeral. Musím však uznať, že mali pravdu. Fakt, po zhliadnutí trojky som takmer všetkým veciam porozumel. A to, čo som nepochopil, to mi konečne mohli vysvetliť. Uvedomil som si, ako všetky udalosti z predchádzajúcich dvoch filmov dávali zmysel a ako to postupne prechádzalo do oného momentu. Momentu keď sa zrodilo zlo.

Zrodenie Dartha Vadera

Pri dojmoch z druhej epizódy som o Anakinovi písal ako o hercovi, ktorý sa síce svojej postavy zhostil veľmi dobre, ale na pohľad mi bol nesympatický. Odsek som uzavrel tým, že Hayden Christensen je muž dvoch tvárí, má v sebe niečo dobré a na druhej strane niečo zlé.

Vo vyvrcholení trilógie sa mi to len potvrdilo. Jeho postupná premena, resp. to, ako ho ovládalo zlo a ako to stvárňoval samotný herec, bola z môjho pohľadu skvelá. Páčilo sa mi to postupné nabaľovanie. Malé semienko zla v ňom postupne klíčilo, pridali sa obavy o život  Padmé až to prerástlo do fantastickej scény v závere filmu. To uvedomenie si, že v podstate on spôsobil jej smrť, bolo síce smutné, ale skvelé zároveň.

Možno som naivný, ale Padmé ma dokázala presvedčiť, že v Darth Vaderovi ostala štipka ľudskosti. Tí, čo ste videli aj ďalšie filmy, sa zrejme smejete, ale ja si neviem pomôcť. Anakina síce ovládla temná sila, ale ja stále verím, že nejaké dobro v ňom ostalo. Aj keď na druhej strane si sám sebe hovorím, že on už nemá byť prečo dobrý, pretože prišiel o všetko, o milovanú Padmé, o možnosť stať sa Majstrom Jedi, ale aj o samého seba.

Povstanie Dartha Vadera (Foto: Star Wars Epizóda III)
Rozkaz 66

Hneď po tom, ako sa Anakin rozhodol stať sa učňom Dartha Sidiousa, prišiel moment, kedy moji kamoši, s ktorými som film pozeral, sa ani po tisíci krát, čo to videli, nezmohli na viac než: „Óóó, je to tu!“ Rozkaz 66.

„Nadišiel čas. Vykonajte rozkaz 66,“ povedal Darth Sidious veliteľom klonových vojsk, čím sa začala veľká čistka Jediov. Zábery spolu s hudobným doprovodom ešte viac podtrhli to, čo sa v ten moment udialo. Záverečná scéna tejto časti filmu, v ktorej Darth Vader prišiel do Chrámu Jedi a bez milosti zabil malých padawanov bola akousi čerešničkou na torte. Počul som názor, že to nechcel spraviť, ale keď ho ten malý chlapec oslovil Majster bolo rozhodnuté. Ja si však myslím, a to som si tú scénu odvtedy pozrel už viackrát, že do tej miestnosti prišiel naplniť rozkaz. Bez váhania.

Môj obľúbenec Jar Jar tu veľa priestoru nedostal, ale tvorcovia urobili správne rozhodnutie. Teraz nebol priestor na vtipy (Foto: Star Wars Epizóda III)
Hodnotenie

O Star Wars: Revenge of the Sith by sa dalo písať hodiny. Nespomenul som napr. perfektne vyzerajúce scenérie či prácu s efektami. Keď už spomínam efekty, tie boli skvelé, ale na konci keď Padmé „porodila“ deti, bolo strašne vidieť, že to je CGI, akoby nemohli použiť naozajstné bábätká. Ináč nemám filmu čo vytknúť. Celé je to pre mňa jedno majstrovské dielo. Niektorí mi do komentárov písali, že ma ľutujú, keď som začal sledovať prequelovú trilógiu, že to nestojí za pozretie.

Ja teda neviem, ak sa toto ľuďom nepáčilo, tak chcem vedieť, čo ma čaká v ďalších epizódach, resp. v pôvodnej trilógii. Naozaj sa na to teším. Verím, že kamoši čím skôr dohrajú The Last of Us 2, aby sme sa mohli pustiť do 4. epizódy. Asi je zrejmé, aké hodnotenie by som dal filmu. Bez váhania 10/10.

Dominik Cenkner

Dominik Cenkner

Život je tak krátky. Zomriem s pocitom, že som nestihol pozrieť všetky medicínske seriály sveta, ktoré mám tak rád. A to nehovorím o ostatných seriáloch. A filmoch. A videohrách. Život je krátky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.