Videl som sequelovú trilógiu Star Wars – prvýkrát v živote len pred pár dňami

Keď sa krátko pred Vianocami v roku 2015 dostal na plátna prvý film sequelovej trilógie, všetci horeli nedočkavosťou a utekali do kín si ho pozrieť. Niet sa čomu diviť, keďže išlo o pokračovanie príbehu, na ktorý čakali vyše 30 rokov.

Ja som na neho čakal len pár dní po dopozeraní, pre mňa skvelej, šiestej epizódy. Tešil som sa na to, čo ma čaká ďalej, ale zároveň silneli obavy, keďže okolie hovorilo jasnou rečou – tieto filmy ani nepozeraj. Lenže ja som chcel a tak trochu aj musel, keďže som chcel uzatvoriť túto sériu článkov.

Kde začať

Rovno sa priznám, aj keď už mám za sebou celú Skywalker ságu, nemôžem sa považovať za skutočného fanúšika. Star Wars sám o sebe sa mi páčil, bavilo ma to, tešil som sa, keď sa posuniem v príbehu ďalej. Teraz si chcem o tomto svete veľa čítať a sledovať seriály a všetky tie dôležité veci, ale nič to nemení na fakte, že som do celého sveta skočil len pred pár týždňami. Ale jedno viem isto – sequel trilógia je zlá, fakt zlá.

A prečo píšem, že nie som tak úplne pravý fanúšik? Nechcem si ani predstaviť, aký to musel byť pre nich pocit. Toľký čas práve tí fanúšikovia a nadšenci čakali na pokračovanie a dostali to, čo dostali. Chaos, bordel, nelogickosť. Na ich mieste by ma zrejme porazilo. Neviem si vybaviť ani 5 skvelých momentov z troch filmov, ktoré spolu trvali okolo 7 hodín. V nasledujúcom texte sa pozastavím pri niektorých veciach, ktoré mi nedajú nespomenúť.

Kylo Ren

Takto, keď sa na konci Star Wars: Pomsta Sithov zrodil Darth Vader, mal som zimomriavky. Tie mi zostali aj do pôvodnej trilógie. Vždy keď som začul čo i len jeho dych, v momente boli tie pocity späť. Aj keď som bol v tom, že niekde hlboko v duši je to stále Anakin, predsa len som sa toho nemohol zbaviť. A bolo to super, lebo jeho postava v každej scéne, v ktorej sa objavila, strhla pozornosť na seba.

A potom tu máme Bena, teda Kyla, ktorý chce kráčať po stopách starého otca, ale absolútne mu to nejde. Nech robil čo robil, vždy to nebolo ono. Mal vzbudzovať strach a podobne, ale tak mu to nešlo, že tvorcovia museli zapracovať napoly zhorenú masku Dartha Vadera, aby sme vedeli, že Kylo je vlastne ten zlý. Vždy keď bol na to čas, museli sme vidieť scény, kde sa len tak na ňu pozerá, aby sa nezabudlo. Žiaľ, absolútne to nefungovalo.

Joonas Suotamo in Star Wars: Episode VIII - The Last Jedi (2017)
Rovnako nechápavo som na filmy pozeral aj ja (Foto: imdb.com)

Nefungovalo to z toho dôvodu, že so svojou vlastnou maskou robil úplné somariny, ako keď sa s malými deťmi hráte na schovávačku, pričom si len rukami prekryjete tvár a oni majú pocit, že vás niet. To isté robil Kylo. Raz masku mal, potom nemal, potom zas mal, potom si spravil takú, kde s červenou farbou zlepil praskliny. A to stále nie je všetko.

Kylo je typickým príkladom nelogickosti v celej sequelovej trilógii. Ja vlastne ani neviem, prečo prešiel na druhú stranu. Lebo ho Luke chcel zabiť? Aká bola jeho motivácia? Keď chvíľu bol zlý, chvíľu dobrý, potom zas zlý a dobrý a potom zas a zas a tak dookola až kým konečne v deviatej epizóde nezomrel. S motiváciou je to rovnaké, ako keď sa v poslednej časti Generál Hux postavil na stranu povstalcov, lebo „mne je to jedno ako to skončí, len nechcem, aby Kylo vyhral.“ Žiadna hlbšia myšlienka, žiaden skutočne dobrý dôvod, za ktorým si stojím, na to som čakal márne.

Odkazy na minulosť znemožnili posunutie sa vpred

Už som spomínal Lukea a pri ňom sa teraz tiež pozastavím, aj keď vlastne ani neviem, čo k nemu napísať. Nedokážem si predstaviť, prečo museli tvorcovia zhodiť tak skvelú postavu, akou bol v pôvodnej trilógii. V siedmej epizóde ho všetci hľadali a už tu bol problém. Podľa môjho názoru, by sa niekto ako Luke nikdy takto neskrýval. Veď bol na čele povstalcov, ktorí porazili Impérium. Musel predsa cítiť, že ho potrebujú.

To sa však dalo nejako prežiť. Škoda len, že po tom prišla osmička, kde z neho spravili to, čo spravili. Arogantného, zatrpknutého a starého deda, ktorý najskôr išiel zabiť Kyla, lebo v ňom videl priveľa zla, aby na konci Lei povedal, že nikto nie je úplne zatratený. Škoda slov. Celkovo s tými pôvodnými postavami tvorcovia akoby nevedeli čo robiť. Síce tu máme Hana, Lukea, Leiu, ale čo s nimi? Tak jednoducho Hana zabili, Lukea znemožnili a Leiu odstavili do úzadia.

Škoda, že tvorcovia nevedeli viac vyťažiť zo starých známych postáv (Foto: imdb.com)

V tomto ja vidím jeden veľký problém. Tvorcovia sa všemožne snažili potešiť fanúšikov odkazmi na starý dobrý Star Wars, ale čím viac sa snažili, tým to bolo horšie. Je to škoda pretože si myslím, že keby sa nebáli popustiť uzdu fantázie a ísť ďalej, mohlo by to dopadnúť oveľa lepšie.

Pár slov na záver

O negatívach sequelu by som toho vedel napísať veľa. Nespomenul som Rey, ktorá v sedmičke po desiatich minútach od toho, ako prvýkrát počula o Sile, vie ako prinútiť Stormtroopera, aby ju nechal ísť. Rovnako tak Finna, ktorého jedinou charakterovou vlastnosťou bolo, že bol Stormtrooperom, alebo to, že som sa viac o Palpatinovom potomku musel dozvedieť z fanúšikovského videa.

Nevadí. Možno nabudúce. Nechcem však byť len negatívny a preto spomeniem efekty a droidov, na ktorých sa dalo spoľahnúť a aspoň trošku zlepšovali sledovanie jednotlivých filmov. (Keď už som pri tom, tak v deviatke najskôr spravia veľké haló, lebo idú vymazať pamäť C-3PO, ktorú však nakoniec aj tak nadobudne.) Ako som však písal, už žiadne negatíva a preto poďme na konečné hodnotenia.

Star Wars: Epizóda 7 – Sila sa prebúdza 4/10.

Star Wars: Epizóda 8 – Poslední Jediovia 2/10.

Star Wars: Epizóda 9 – Vzostup Skywalkera 3/10.

Týmto sériu článkov, v ktorých som opisoval svoje pocity zo sledovania Star Wars, ktoré som videl prvýkrát v živote, považujem za ukončenú. Ďakujem kamarátom, ktorí ma dokopali si to konečne pozrieť, ďakujem členom redakcie a zároveň veľkým fanúšikom, ktorí mi zakaždým vysvetľovali veci, ktoré som nechápal a ďakujem aj vám, ktorí ste sa na tieto články tešili a otravovali ma, kedy bude ďalší. Je ešte mnoho filmov a filmových sérií, ktoré stoja za to vidieť, ale ja som tak neurobil, takže sa možno pri podobnom formáte čoskoro opäť stretneme. Dovtedy, Nech vás Sila sprevádza.

Dominik Cenkner

Dominik Cenkner

Život je tak krátky. Zomriem s pocitom, že som nestihol pozrieť všetky medicínske seriály sveta, ktoré mám tak rád. A to nehovorím o ostatných seriáloch. A filmoch. A videohrách. Život je krátky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.