Venom 2 si našiel svojho režiséra

Filmom so superhrdinskou tématikou sa v dnešnej dobe rozhodne darí. Nedávny úspech Avengers: Endgame v box-office je toho priamym dôkazom. A je to hlavne vďaka Marvelovskému úspechu, že sa v roku 2020 môžeme tešiť na pokračovanie anti-hrdinského snímku z minulého roku, Venom. Ten si minulý rok získal fanúšikov nielen pre ohromné akčné scény, no najmä pre spôsob akým sa tvorcovia rozhodli vykresliť vzťah medzi mimozemským symbiontom a jedným neuveriteľne nešťastným (alebo skôr šťastným?) investigatívnym novinárom. Réžie pokračovania sa tentoraz ujme nik iný ako samotný Glum aka Andy Serkis. 

Venom 2018 (Foto: thenewestrant.com)

Hoci v komiksoch je Venom predovšetkým Spider-manov arch nemesis, kvôli právam na samotného Spider-mana, ktoré Sony prepožičalo Marvelu, sa ho namiesto toho štúdio rozhodlo predstaviť v sólo filme. V ňom sa stretávame s Eddiem Brockom (Tom Hardy), žurnalistom, ktorý neohrozene odhaľuje podvodníkov v San Franciscu a žije si spokojným životom so svojou snúbenicou Annie (Michelle Williams), pracujúcej ako advokátka. To sa však zmení keď sa pokúsi napadnúť firmu Life Foundations a jej CEO Drakea Carltona (Riz Ahmed), ktorý stojí za nedávnou haváriou raketoplánu prevážajúceho vzorky symbiotického života nájdené na asteroide. Eddie zisťuje, že použitie nelegálne nájdených informácií, ktoré by spoločnosť mohli poškodiť (a ktoré získal z Anninho notebooku), nebude až taký dobrý nápad, nakoľko následne na to nestratí len svoju prácu, ale aj Annie.

Honba za pravdu sa niekedy nevypláca (Foto: Collider)

V snahe zachrániť, čo sa dá, sa Eddiemu pomocou vedkyňe Dory Skirth podarí dostať do laboratórií Life Foudations, kde chce nájsť dôkaz o nelegálnych experimentoch. Čo však Eddie nájde mu už navždy zmení život – mimozemšťana, ktorý sa stane jeho súčasťou, Venoma. Zvyšok filmu je akciou nabitá nekončiaca sa naháňačka, počas ktorej sa Eddie zbližuje so symbiontom, ktorý mu prepožičiava super schopnosti. Zároveň si natoľko porozumejú, až sa Venom rozhodne obrátiť proti vlastnej rase a pokúsi sa prekaziť  ich plány na ovládnutie zeme, aby tak zachránil nielen svet, no predovšetkým samotného Eddieho. Okrem špičkových efektov je film aj vtipný a to od Eddieho kúpeľa v homárom akváriu uprostred elegantnej reštaurácii (mimochodom Hardyho improvizovaná scéna), až po neustále sa hašterenie medzi dvojicou, pripomínajúce starý manželský pár.

Niektoré veci si treba povedať z očí do očí (Foto: Waldville – WordPress.com)

Práve táto dynamika medzi hlavnými hrdinami sa stala populárna na sociálnych sieťach a dokonca si aj vyslúžila vlastné “ship name” Symbrock, ktoré zahŕňa množstvo fan-fikcie a ešte väčšie množstvo fan-artu. Film sa končí potitulkovou scénou, v ktorej sa nám naskytá pohľad na skutočného zloducha, ktorý sa má objaviť v pokračovaní, a to ďalšieho symbionta pod menom Carnage v tele sériového vraha Cletusa Kasadyho (Woody Harrelson).

Woody Harrelson ako Cletus Kasady aka Carnage (Foto: youtube.com)

Sony, ktorý už skôr potvrdili návrat Toma Hardyho ako Eddieho Brocka a len pred pár dňami aj Michelle Williams, nedávno zverejnil, že miesto režiséra bude patriť Andymu Serkisovi. Okrem spomínanej role Gluma má Serkis na svedomí niekoľko ďalších CGI postáv, ktorým prepožičal svoj hlas a svoj herecký talent, ako napríklad opičí vodca Caesar z najnovšej Planéty opíc, najvyšší vodca Snoke zo Star Wars, či kapitán Haddock z animovaného filmu Tintinove dobrodružstvá. Samozrejme nie všetky jeho postavy boli CGI. Zahral si tiež v King Kongovi Petra Jacksona a skúseností má aj so superhrdinskými filmami, kde sa objavil ako Ulysses Klaue, obchodník na čiernom trhu v Avengers: Age of Ultron a tiež Black Panther. O jeho hereckých schopnostiach teda niet pochýb, no má na to aby budúci superhrdinský trhák aj režíroval?

Andy Serkis a jeho dnes už ikonické úlohy (Foto: The Austin Chronicle)

Ak by sme však chceli hádať, už teraz sa musíme pozrieť na jeho doterajšie režisérske počiny, a tých nie je veľa. V roku 2017 predstavil svoj debut Breathe, životopisnú romantickú drámu v hlavných úlohách s Andrewom Garfieldom  a Claire Foy. Film si síce nezarobil ani na svoje 15 mil. náklady so ziskom len niečo cez 4 mil., no získal ocenenie na 26. filmovom festivale Heartland v kategórii Truly Moving Picture Award a bol nominovaný na niekoľko ďalších. Ďalším Serkinsovým filmom bol minuloročný Mowgli: Legend of the Jungle, z produkcie Netflixu. Ten sa však aj napriek dych berúcim efektom a temnejšieho poňatia príbehu nestretol s veľmi vrelým prijatím. Samotný film akoby sa nevedel rozhodnúť medzi príbehom pre mladších divákov a komplexným až priam thrilerom pre tých starších, a zamotal sa tak do niečoho medzi, čo sa však ukázalo ako zlá voľba.

Venom 2 je v rukách kráľa CGI postáv (Foto: variety.com)

Pred Serkisom teda stojí neľahká úloha a nám už ostáva len dúfať, že jeho doterajšie režisérske skúsenosti ho pripravili na výzvu, pred ktorou sa ocitol. Čo si myslíte vy? Dokáže Serkis replikovať úspech prevej časti Venoma alebo je film už vopred odsúdený k záhube?

 

Venom 2018 Rom-Com trailer:

Daniela Dujčaková
Najnovšie články od Daniela Dujčaková (zobraziť všetky)

Daniela Dujčaková

Beznádejná fangirl, ktorá rada spoznáva nielen fantasy krajiny. Pozerám filmy a seriály, hrám konzolové hry, Xbox One aj PS4, prečítala som viac kníh než si pamätám a viac než nadšene píšem. Som zberateľkov príbehov a mojím najväčším snom je prežiť svoj život ako jeden z nich.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.