Valiant Hearts: The Great War – Vizuálne krásny príbeh o deštrukcii vojny

Aká bola veľká vojna? Valiant Hearts vám rozpovie desivý príbeh (Foto: PoP-Cult Magazín)

Viete, čo je najkrajšie na súčasnej ére herného priemyslu? Jeho nekonečné možnosti. Hry a ich vývoj sa môžu hýbať ľubovoľnými smermi a rozprávať príbehy všemožnými spôsobmi. Videohry ako interaktívna forma umenia je perfektný názov diplomovej práce a zároveň téma tohto textu. Predstavujem vám hru Valiant Hearts – príbeh o brutalite vojny, v ktorom ako hráč nepáchate násilie.

Valiant Hearts je jedným z premnohých herných titulov, ktorý sa snaží ukázať vojnu v jej surovej, neľudskej podobe, prenechať jej odkaz hráčom, dať obraz dátumom a faktom, ktoré sú v učebniciach dejepisu. Poukázať na to, ako jednoducho vie roztrhať ľudské životy. Autori si zvolili prostredie prvej svetovej vojny, ktorej zákopy a krvavé blato sa stali synonymom deštrukcie. 

V niektorých vojna prebúdza to najhoršie, v iných to najlepšie (Foto: PoP-Cult Magazín)

Príbeh

Dej hry sa zaoberá nitkami viacerých postáv ktoré neustále prepletá. Náš príbeh začína na francúzskej farme v oblasti francúzsko-nemeckého pohraničia, kde postarší farmár Emile žije aj s dcérou, jej nemeckým zaťom a vnukom. 

Ďaleko, ďaleko odtiaľ, v Sarajeve zastrelili arcivojvodu Ferdinanda a vojna začala dvíhať svoju hladnú hlavu. Najskôr deportovali Karla, Emilovho zaťa, potom prišiel Emilovi povolávací rozkaz a napriek pokročilému veku odchádza bojovať. Cestou na front stretáva Freddieho, amerického občana, ktorý dobrovoľne vstúpil do francúzskej armády, aby pomstil smrť svojej mladomanželky. Emile a Freddie sa stanú najlepšími priateľmi a v priebehu vojny budú mnohokrát slúžiť bok po boku.
Emile je zranený hneď v prvej bitke a v nemeckom zajatí opäť stretáva svojho zaťa Karla, ako aj psíka Walta. Kým budem pokračovať zodpoviem vám dôležitú otázku. Nie, psíkovi sa nič nestane, ale plakať na konci budete aj tak. A dosť.

Poslednou z postáv, ktoré ako hráč ovládate je Anna, belgická študentka, ktorá sa rozhodne pomaháť ako zdravotná sestra v snahe nájsť svojho otca. V priebehu hry sa cesty postáv často pretínajú a prevedú vás mnohými ikonickými bojiskami druhej svetovej vojny, ako napríklad Verdun, rieka Somma, Ypres, či katastrofická Nivellova ofenzíva.

Freddie, Emile a verný Walt spoločne čelia, blatu a deštrukcii zákopov (Foto: PoP-Cult Magazín)

Grafika, hrateľnosť a zvuk

Princíp hry je v podstate veľmi jednoduchý, viac-menej v štýle adventúr. Hráč ovláda postavu v dvojrozmernom priestore, kde sa hýbe doprava, doľava, alebo hore a dole. Všetko vidí z bočného pohľadu. Jednotlivými levelmi prechádzate plnením úloh a odstraňovaním prekážok. Puzzles pozostávajú z hľadania potrebného predmetu, či vyriešenia logického problému. Vaším najlepším pomocníkom je psík Walt, ktorému viete dávať rozkazy. Walt sa pretiahne cez menšie otvory a vie priniesť rôzne predmety ako napríklad páku, alebo kameň, ktorým zhodíte potrebný predmet. Nezabudnite ho potom vždy pochváliť a pohladkať! 

Postavy ovládate v dvoj-rozmernom, lineárnom priestore (Foto:PoP-Cult Magazín)

Hra je do značnej miery pacifistická a hoci prechádzate peklom prvej svetovej vojny, “boju” sa vyhnete. V hre nie je prítomná krv, ani brutalita. V ojedinelých prípadoch udriete nepriateľa päsťou, alebo pomocou tanku ši kanónu zničíte objekt, napríklad bunker či lietadlo. 

Graficky je hra veľmi zaujímavo poňatá. Postavy aj prostredie sú animované komiksovým štýlom a hoci vyzerajú jednoducho, autori si dali veľmi záležať na tom, aby detaily a uniformy zodpovedali historickým predlohám. Dokonca sa potrápili aj s tým, aby rozdielne jednotky v tej istej armáde mali zodpovedajúce uniformy. Keďže počas hry prechádzate rôznymi časťami forntu, stretávate sa aj s vojakmi z kolónií. Autori vytvorili separátne modely pre vojakov zo Severnej Afriky, z Indie, ako aj pre nemecké a francúzske uniformy, ktoré sa v priebehu vojny menili.

Animácie sú jednoduché a zodpovedajú celkovému štýlu hry. Popri aktívnych pasážach vás čakajú aj rozličné predelové animácie, buď formou plne animovaných záberov, alebo len pohyblivých častí obrázku.

Aj najtemnejšie chvíle dokáže presvetliť slnko… (Foto: Pop-Cult Magazín)

Súčasťou hry je aj encyklopédia, obsahujúce informácie k herným prostrediam a historickým udalostiam. Počas hry môže hráč nájsť aj veľké množstvo zberateľských predmetov, ktoré odomknú doplnkové informácie o prvej svetovej vojne, životu na fronte i v zázemí a podobne.
Hru sprevádza krásny soundtrack zložený z originálnych kompozícií aj dobových populárnych skladieb. Hoci dialógy postáv nie sú priamo dabované, postavy majú ojedinelé hlasové stopy, keď komentujú prostredie alebo napríklad hladkajú a chvália psíka. Celou hrou nás sprevádza rozprávač, ktorý vytvára komentár k predelovým animáciám a k načítavacím obrázovkám jednotlivých levelov. 

Valiant Hearts – The Great War je prekrásnym herným titulom. Ani po druhom hraní nemôžem povedať, že by príbeh stratil niečo zo svojej emočnej stránky. Netradičná vizuálna stránka, vytvára unikátnu hernú atmosféru a dokáže vás silne ovplyvniť, aj napriek komiksovému štýlu kresby. Titul ponúka jedinečný herný zážitok, nesie obraz o neľudskosti vojny a hlása posolstvo pacifizmu.

Či už hľadáte jednoduchšiu hru, máte záujem o históriu, zaujímavý príbeh alebo vás proste len bavia hry, Valiant Hearts je pekným malým klenotom, ktorý by ste v zbierke rozhodne mali mať. 

Padlí, ale nie zabudnutí… Pamätať, to je hlavný odkaz hry (Foto: Pop-Cult Magazín)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.