V Prešove ožijú animované postavičky

PegasCon tento rok ponúka omnoho viac hostí (Foto: FB PegasCon 2020)

Zajac Bugs, káčer Duffy ale už tradične aj taký Batman či Kapitán Amerika – aj tieto postavy budeme môcť lepšie spoznať na tohtoročnom PegasCone v Prešove, ktorý sa rozhodol osláviť 90. výročie animovanej série Looney Tunes po svojom. O tom, na čo všetko sa môžeme už od zajtra tešiť v prešovskom ABC Centre, vám bližšie hovorí Alexander Schneider z organizačného tímu.

PegasCon zmenil priestory. Ako bude tohto roku fungovať? Čakajú nás aj iné zmeny? 

PegasCon by bol rád ostal v minuloročných priestoroch Súkromného konzervatória D. Kardoša, avšak vzhľadom na ich vyťaženosť sme nevedeli nájsť spoločne vhodný termín. Preto sme oslovili tento rok ABC Centrum voľného času na Októbrovej ulici v Prešove, ktoré sme mali v očku už pár rokov ako poskytovateľa vhodných priestorov a veľmi sa tešíme, že sa PegasCon uskutoční v nich. Vyhovujú nám rozmerovo. Zmeny sa udiali najmä v zákulisí – máme silnejší tím, ktorý sa zameriava na marketing na sociálnych sieťach, chrlíme malé videá o tom, čo na PegasCone môžu návštevníci a návštevníčky čakať.

Keď už sme pri priestoroch, ako hodnotíš túto zmenu? 

Zmenu hodnotím pozitívne. Máme s ABC Centrom veľmi dobrý vzájomný vzťah. Niektorí z nás tam predsa trávili svoju mladosť. Priestory počas minulého roku prešli malou rekonštrukciou – vymenili sa na budove okná, práve pár týždňov späť boli opláštené chodbové priestory. Jediné, čo nám trochu skrížilo plány využiť aj telocvičňu, je jej prebiehajúca rekonštrukcia podlahy, takže vzhľadom na to sme museli trošku stlačiť dokopy program tvorivých dielní a vtesnať ho do jednej miestnosti namiesto dvoch, keďže tú druhú použijeme ako herňu spoločenských hier. Našťastie, z programu takto vypadol len jeden workshop, takže návštevníci ani návštevníčky o žiaden program neprídu.

Aj takto vyzerali predošlé ročníky PegasConu (Foto: PoP-Cult Magazín)

Na čo sa môžeme tohto roku tešiť?

Myslím, že tento rok máme program naozaj nabitý mega kvalitným obsahom. Až ma škrie, že sám nie som návštevníkom a že nebudem stíhať sa na ňom účastniť. Je to ale stále tak, ak robíte akciu pre iných – snažíte sa ju naplniť prednáškami, ktoré by zaujímali aj vás. Zachovali sme dve paralelné miestnosti prednášok. Hlavnou témou tohto ročníka sú vzhľadom na 90. výročie Looney Tunes a 80. výročie Toma a Jerryho animované filmy. Ich históriu predstaví Františka Vrbenská vo svojej prednáške, o zlatom veku 80. rokov budem zasa hovoriť ja. Juraj Malíček príde porozprávať o animákoch pre dospelých (ale aj deti) a Jozef Frajkor sa bude zaoberať hudbou v animovaných filmoch a seriáloch. Okrem toho je téme zasvätená aj conová hra a jeden z workshopov.

Môžeme sa aj teraz tešiť na nejakých špeciálnych hostí? Kto príde do Prešova tentokrát? 

Najsilnejšou stránkou tohto roku sú ozaj vynikajúci hostia! Máme v programe esá ako autora Ondreja Sokola, ktorého asi každý pozná ako autora blogu a knihy o tom, ako vozil (autobusom) Nórov. Príde predstaviť pokračovanie knihy. Marka Staviarska je zasa autorka kníh pre deti a mládež a tiež produkčná filmu Loli paradička, takže bude hovoriť o svojich skúsenostiach s vydávaním kníh a filmov. Nazrieme aj do zákulisia vývoja hier – či už počítačových alebo stolových. Peter Scholtz z Košíc príde porozprávať o svojich skúsenostiach, ktoré ho doviedli až k vydaniu vlastnej hry Sorcerer cez úspešný svetový Kickstarter, Ľubomír Baran zo svetového štúdia SEGA zasa predstaví ich prístup k tvorbe hier a lokálnych vývojárov zastúpi Martin Béreš zo slovenského štúdia inLogic. O preklade videohier do slovenčiny príde porozprávať prekladateľka Mária Koscelníková. A je toho ešte oveľa viac…

Čo workshopy? Čo ste si pre nás prichystali tento raz? 

Workshopovým highlightom tento rok je pre mňa osobne výroba veží na hádzanie kociek, po anglicky dice tower. Každý si pod tým predstavuje niečo komplikované, ale dá sa to urobiť aj veľmi ľahko a využije to asi každý hráč RPG či stolových hier. Zároveň privítame na pohybových workshopoch striebornú víťazku sólo choreografie tanca štýlu K-POP z Comics Salónu 2020 Luciu Brezovskú či skupinu historického šermu Sarus, u ktorej sa môžu návštevníci a návštevníčky naučiť žonglovať.

Ako po minulé roky, ani tentokrát nebudú chýbať kreatívne workshopy (Foto: PoP-Cult Magazín)

V akých obchodíkoch budeme môcť minúť výplatu tento rok? Môžeme sa tešiť aj na nových umelcov? 

Štandardne poskytneme priestory prešovskému Artforu, s ktorým máme dlhodobú spoluprácu. Novým predajcom bude na cone JJ Komiks zo Žiliny, ktorý príde nielen s komiksovým portfóliom, ale aj s mnohými ďalším geekovským a popkultúrnym tovarom.

Na con zavítajú aj nové umelkyne: Karolína študuje maľbu na TUKE a zaoberá sa najmä témou vesmíru a prírody, ktoré v originálnych kontrastoch pretavuje do malieb na plátnach alebo plátených taškách. Karin študuje dizajn na TUKE a vo svojej tvorbe čerpá inšpiráciu z antických motívov sôch a malieb alebo aj mytologických postáv, ktoré dotvára paletou výrazných farieb. Bude prezentovať svoju sériu printov a tričiek s kombináciou antiky a pop artu.

Ako sa budú môcť návštevníci zabaviť medzi prednáškami?

Ako už býva zvykom, aj tento rok počas celého conu bude prebiehať conová hra. Zabaviť sa tak budú všetci môcť aj v momentoch, keď si v programe v tom momente nič nenájdu. Venovaná je práve animovaným filmom, seriálom a postavičiek z nich. Bude šanca odhaľovať zloduchov rozmiestnených v priestoroch conu alebo získať body pri splnení určitých úloh alebo úspešnom absolvovaní Kvízu o animovaných postavičkách či niektorých workshopov.

Chystá sa ten čas, kedy bude potrebné rozbiť prasiatko (Foto: PoP-Cult Magazín)

Bude tohto roku súčasťou programu aj obľúbené divadlo? Ak áno, aký príbeh nás čaká tentoraz? 

Divadlo je stálica a zároveň jedinečnosť PegasConu. Tento rok pre nás napísal divadelnú hru spisovateľ Dušan Fabian. Oslovili sme ho po rokoch opäť a všetci sa tak môžu tešiť na historickú fantasy komédiu s názvom My, Slovieni. Zasadená je do dôb prvého tisícročia, kedy sa z výučby z Nitry na rodný Čingov vracia Svetloslav. To ešte nevie, že s vladykovou dcérou Zlatoslavou zažijú dobrodružstvo, pri ktorom mu pôjde o život! Ale nebudem predbiehať – je to výborný kúsok srandy.

Akým spôsobom vedia fanúšikovia conu akciu podporiť?

Prísť na PegasCon a aktívne sa ho zúčastniť – to je pre nás tá najlepšia podpora. A ja som presvedčený, že sa im bude páčiť.

Ďakujeme ti za rozhovor.

Ak vás rozhovor zaujal, neváhajte a príďte si užiť program plný fantastiky už zajtra na Pegas Con 2020. My tam budeme tiež – tešíme sa na vás. ❤️

Najnovšie články od Magdaléna Dzinová (zobraziť všetky)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.