Upíri sa vrátili… znova

Dracula dostáva novú tvár (Foto: entertainment-factor.blogspot.com)

Začiatok novej dekády priniesol hneď niekoľko nových seriálov a jedným z nich je aj nová verzia príbehu o najznámejšom upírovi na svete. Tvorcovia z BBC Mark Gatiss a Steven Moffat, ktorí majú na svedomí aj modernú inkarnáciu Sherlocka, sa tentoraz v spolupráci s Netflixom rozhodli vyrozprávať príbeh ďalšej kultovej literárnej postavy. Seriál mal premiéru hneď 1. januára na BBC a 4. januára aj na Netflixe.

Je v Draculovi viac než len túžba po večnom živote? (Foto: deadline.com)

Seriál pozostáva z troch hodinu-a-pol-trvajúcich epizód, ktoré sú zamerané na špecifickú osobu z Draculovho života. V úlohe princa temnoty sa predstavil dánsky herec Claes Bang (Most, Dievča v pavúčej sieti), ktorého výkon bol jednou zo svetlejších stránok mini série. Zámerom tvorcov bolo prerozprávať príbeh Draculovho života, v ktorom sa mal z valašského grófa stať hrdina vlastného príbehu – nie iba tradičný zloduch, ktorého je potrebné poraziť – a poskytnúť tak bližšie porozumenie postavy. Ibaže výsledné dielo robí len málo preto, aby z neho spravilo takéhoto sympatického anti-hrdinu. Všetky jeho činy sú sebecké, všetky ostatné postavy vníma ako podradné a ani krátke momenty, počas ktorých reflektuje nad vlastnou existenciou, mu nedodávajú na priazni.

Jonathan Harker zažil už aj lepšie dni (Foto: rmz.cr)

Prvá epizóda sa nesie v pomerne tradičnom duchu. Verný knižnej predlohe, Dracula sa chce vypraviť do Anglicka, kde ako dúfa nájde nové, omnoho lepšie obete, na ktorých sa môže kŕmiť a zachovať si tak svoju nesmrteľnosť. K tomuto cieľu mu má poslúžiť Jonathan Harker, právnik, vyslaný svojou spoločnosťou, aby získal podpis grófa, ktorým by spečatil jeho kúpu panstva v Londýne. Jonathanov pobyt v desivom sídle je prerozprávaný prostredníctvom spomienok súčasného Jonathana, ktorý sa pred grófom schováva v kláštore, kde ako dúfa je v bezpečí. Tam sa stretáva so sestrou Agathou, ktorá sa snaží zistiť o Draculovi všetko, čo sa dá, a hneď ako sa dozvieme jej legendárne priezvisko, je nám jasné prečo.

Agatha Van Helsing nemá strach z ničoho a nikoho (Foto: eztv.proxybit.surf)

Draculov úhlavný nepriateľ Van Helsing sa tak objavuje v podobe mníšky, ktorá má záľubu v nadprirodzených javoch a stráca svoju vieru v boha. Zmena pohlavia je však takmer nepotrebnou, pretože Dracula má mnohokrát lepšiu chémiu s mužskými predstaviteľmi. Počas celej epizódy je naznačované, že títo dvaja budú ústredným párom seriálu, čo je aj dôvodom, prečo sa z neohrozeného doktora stala vášnivá rehoľná sestra. Ibaže aj tento aspekt seriálu sa javí nútený, pretože hoci ako protivníci fungujú veľmi dobre, ako potencionálny pár pôsobia neprirodzene. Jonathanove rozprávanie má však tú správnu hororovú atmosféru a je ľahké nechať sa vtiahnuť do deja. Agathine otázky naprieč jeho rozprávaním odhaľujú mnohé záhady a nezrovnalosti a prvá epizóda je aj so svojím akčným koncom najlepšia z celej série.

Takmer každá z postáv má pôvod v knihe (Foto: ihorror.com)

Druhá epizóda sa bližšie pozerá na plavbu loďou do Anglicka, počas ktorej sa však Dracula neskrýva vo svojej rakve, no radšej sa prechádza medzi ostatými pasažiermi. Miestami je epizóda až napínavá a večnou hmlou a častou nocou sa snaží udržať si prvky hororu. Ibaže už tu je viditeľný úpadok kvality. Dracula je stále iba zloduchom a ani v jeho spomienkach si nepridáva na sympatickosti. Vedľajšie postavy sú však dostatočne zaujímavé a epizódu budete chcieť dopozerať už len preto, aby ste videli, kto prežije.

Dracula si našiel hodného protivníka (Foto: telegraph.co.uk)

Tretia epizóda je však definitívnym sklamaním. Aj napriek tomu, že všetko od kamery po hercov funguje výborne, samotný príbeh a rozuzlenie sú chaotické, nedávajú zmysel a len málo nadväzujú na predchádzajúce epizódy. Tentoraz sa spolu s Draculom prebúdzame v 21. storočí a po prekvapivom a celkom slušnom začiatku sa zamotávame v príbehu, ktorý sa chce dotknúť až príliš mnohých rôznych línií na to, aby fungoval. Epizóda má niekoľko zaujímavých pasáží, ibaže tie sú rýchlo nahradené nezmyselnými a hlavne nefungujúcimi časťami, ktoré dokonale kazia atmosféru. Koniec epizódy a zároveň série prichádza odnikiaľ a, rovnako ako mnohé v tomto seriáli, je skôr nútený a nie veľmi vydarený.

Ani storočie spánku neubralo na túžbe po krvi (Foto: blazingminds.co.uk)

Tvorcovia tak vytvorili dielo, ktoré je síce kinematograficky príťažlivé, no má iba málo šancí získať si fanúšikov. Táto verzia Draculu tak prináša len málo nového – a aj to málo nestojí za to. Dracula sa ani na konci nestáva tým, koho z neho chceli urobiť, a ak si chcete pozrieť upírsky príbeh, existujú omnoho lepšie možnosti.

Daniela Dujčaková

Najnovšie články od Daniela Dujčaková (zobraziť všetky)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.