Uniknite z miestnosti v pohodlí domova – Únikovky (recenzia)

Nie je to tak dávno, čo sa na Slovensku objavili prvé únikové miestnoti, takzvané „Escape roomy“. Pre tých dvoch ľudí, ktorí čítajú tento článok a doteraz sa s týmto výrazom nestretli, vysvetlím, že je to typ hry, kde vás so skupinou kamarátov organizátori zavrú do miestnosti. Vašou úlohou je pomocou tímového ducha a logických schopností vyriešiť nastražené rébusy a dostať sa v časovom limite von. Sú roztrúsené po celom Slovensku, každá je tematicky iná a tešia sa veľkej obľube. Vedeli ste ale, že existuje aj kartová alternatíva?

Ako to ale celé prebieha? Základný princíp hry je veľmi jednoduchý. Krok jeden je, že rozbalíte balíček s kartami. Krok dva je, že postupne čítate karty z vrchu balíčka a riadite sa ich pokynmi. Tretí krok nie je. To je všetko. Každý balíček spravidla obsahuje kartičku, ktorá vás uvedie do príbehu, kartičku ktorá vám vysvetlí pravidlá a karičku, ktorá vás upozorní, že ste ju nemali otáčať. Nikto vám predsa nepovedal aby ste ju otočili! Nemali ste ju otáčať vy podvodníci! (Podarilo sa mi ju otočiť v každej z troch hier ktorú som hral).

Príbeh a inštrukcie sa posúvajú s každou novou odhalenou kartou (Foto: PoP-Cult Magazín)

Aj keď je princíp hry stále rovnaký, každá škatuľka má pripravený jedinečný príbeh. Raz pomáhate šialenému vedcovi s jeho vynálezom, inokedy chystáte lúpež kasína v Benátkach, alebo ako agenti pomáhate Scotland Yardu zachrániť Londýn. Všimol som si ale nekonzistentnosť v náročnosti jednotlivých hier. Kým jednu hru sme vyhrali s prehľadom, v inej sme sa pravidelne pozerali do nápovedy. Jedna hra je zameraná na logické myslenie, v inej treba kombinovať indície na kartách a v poslednej bolo veľmi dôležité „outside the box“ myslenie. Stáva sa, že kľúč k vyriešeniu rébusu je na karte viditeľný iba pod istým uhlom. Niekedy musíte karty skombinovať alebo si ich prekresliť na papier. Mnohokrát je odpoveď skrytá „medzi riadkami“. Osobne mi najviac vyhovovali logické hádanky, ale viem si predstaviť, že niekomu inému budú vyhovovať práve ostatné rébusy.

Kto bol v únikovej miestnosti vie, že počas hry sú hráči stále sledovaní. Ak by sa im počas hry príliš nedarilo a zasekli by sa na nejakom mieste, stafák im pomôže nápovedou. Aj túto mechaniku sa podarilo tvorcom zakomponovať do kartovej verzie. K dispozícii máte dve kartičky s jednou nápovedou pre každý rébus. Ak by ste aj napriek tejto pomôcke nevedeli prísť na riešenie rébusu, ktorý vám bráni v postupe, môžete to „vzdať“ a otočiť kartu, pozrieť si riešenie, zanadávať si a pokračovať ďalej v hre. Ste potom síce penalizovaní trestnými minútami, ale nemôže sa stať, že hru kvôli zákysu nedohráte.

(Foto: PoP-Cult Magazín)

Únikovky môžete hrať aj v sólo verzii jedného hráča, ale osobne to neodporúčam. Predsa len je to spoločenská hra. Mnoho zábavy zažijete práve interakciou s inými hráčmi, keď sa vám nedarí rozlúštiť nejaký rébus a začnete vymýšľať ako podpáliť historickú budovu, lebo vám hra dala do inventára zápalku. Tiež je lepšie ponadávať si v skupine na rébusy, ktoré boli až príliš ťažké.

Ich nevýhodou je fakt, že každú únikovku si zahráte iba raz. Samozrejme, že fyzicky vám nikto nebude brániť zahrať si ju viackrát, no keďže ju už raz poznáte, bolo by to ako riešiť už raz vylúštenú krížovku. Po dohraní tak balíček predstavuje už len doplnok na hernú poličku, alebo ideálny darček pre kamaráta (prípadne cenu do najbližšej súťaže). 

Únikovky od spoločnosti Albi tvoria cenovo dostupnú komornú verziu obľúbených únikových miestností. Nevyžadujú žiadne predchádzajúce skúsenosti so spoločenskými hrami, pravidlá sú jednoduché a naučíte sa ich počas hry. Nakoniec len jedna rada. Neberte ich príliš vážne. Hra vás vyzve, aby ste si merali čas, no na záver hry to nemá veľký vplyv. Aj keď sme sa párkrát zasekli a nevedeli ako ďalej, aj keď sme si trochu ponadávali pri niektorých rébusoch, ide hlavne o zábavu a tej sme zažili pri hraní požehnane.

Najnovšie články od Dávid Horváth (zobraziť všetky)

Dávid Horváth

Skrachovaný programátor, neúspešný murár a potencionálny romantik.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.