Turisti budú môcť navštíviť slovenský Rokfort

Slovenskí turisti budú onedlho môcť navštíviť napodobeninu čarodejníckej školy (Foto: pottermore.com)

Slováci sa budú môcť na chvíľu vžiť do kože čarodejníkov z Rokfortu. Ministerstvo kultúry potvrdilo prestavbu Oravského hradu na turistickú atrakciu zo sveta Harryho Pottera a podporiť tak cestovný ruch v oravskej oblasti.

Skalný hrad pôvodne postavili v románskom a gotickom slohu, neskôr ho renesančne a neogoticky prestavali. Dnes hradný areál tvorí komplex dolného, stredného a horného hradu s vežami, ktoré budú slúžiť ako fakultné miestnosti Bystrohlavu a Chrabromilu. Zaujímavé budú i vstupné brány tunelom, pod ktorým sa nachádzajú podzemné chodby – tie budú návštevníkom pripomínať miestnosti Slizolinskej fakulty. Doterajšej expozícii hradu ostanú vyhradené 4 miestnosti, ktoré budú bez poplatku sprístupnené verejnosti. Zvyšok hradu bude pretvorený na čarodejnícky hrad podľa nákresov samotnej autorky J. K. Rowlingovej a záberov z filmového spracovania. Oravský hrad bol zvolený nie len pre podobnosť s čarodejníckou školou, ale aj z dôvodu atraktivity pre kinematografických nadšencov, keďže sa na ňom natáčalo mnoho známych filmov, medzi nimi Nosferatu.

Oravský hrad si ponechá aj niekoľko kúskov z doterajšej expozície (Foto: PoP-Cult Magazín)

Hrad by mal fungovať obdobne ako podobná aktrakcia poľských susedov. Záujemcovia o autentický Harry Potter zážitok sa budú môcť zapísať na jeden z turnusov, ktoré budu trvať 14 dní. Počas nich budú roztriedení do jednotlivých fakúlt a ubytovaní v priestoroch hradu. Pripravené budú pre nich autentické vyučovacie hodiny či sála, v ktorej sa budú konať spoločné obedné hostiny. Cena pobytu sa odhaduje na 500 eur/osoba, v cene je zarátaná strava a rekvizity ako prútiky i rovnošaty, ktoré si návštevníci budú môcť po pobyte nechať. Hrad má prísť otvoriť samotná autorka kníh o mladých čarodejníkoch J. K. Rowlingová, krst bude sprevádzaný aj čítaním ukážky z pripravovanej knihy o Záškodníkoch.

Európska únia prijíma nariadenie o vytvorení podmienok pre silnejší domáci cestovný ruch (Foto: tvnoviny.sk)

Hoci pamiatkári sú proti tejto prestavbe, ministerstvo sa riadi podľa vyhlásenia Európskej únie z minulého mesiaca. Podľa neho majú štáty EÚ vytvoriť ideálne prostredie pre mladých občanov a posilniť tak domáci cestovný ruch. Zároveň stavba a udržiavanie novej turistickej atrakcie pomôže pri riešení problému z nezamestnanosťou, keďže minister sľubuje vznik minimálne 150-tich nových pracovných miest. Napriek kontroverzným kauzám bola stavbou poverená firma Váhostav, fanúšikovia však už teraz pripravujú protest proti tomuto rozhodnutiu.

Stavba by mala byť dokončená presne o dva roky, teda 1. apríla 2020.

Áno. Dnes je 1. apríl, a preto sme sa týmto článkom rozhodli dnešný deň osláviť. 🙂 

Magdaléna Dzinová

Milovníčka sci-fi a fantasy, ktorá ešte stále čaká na svoj list z Rokfortu. Jej snom je stretnúť Doctora a cestovať v TARDIS, aby si konečne mohla pozrieť všetky filmy a seriály, na ktoré vraj nikdy nemá čas. A áno, aj vesmír by popri tom chcela spoznávať...

Najnovšie články od Magdaléna Dzinová (zobraziť všetky)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.