TRAILER k filmu Star Wars: The Last Jedi

Pokračovanie úspešnej značky Star Wars (Foto: trailer k filmu)

Predstavte si, že len tak si sadnete za počítač, zapnete Facebook a náhodou narazíte na živý prenos nejakej Star Wars diskusie. Pozeráte, ako postupne prichádzajú Daisy Ridley, John Boyega, BB-8 a Mark Hamill a rozprávajú o postavách. Z ničoho nič režisér predstaví plagát k filmu, ktorý nevideli ani herci a každému zúčastnenému jeden darujú. Sedíte a zúfate, že tam nie ste, a potom to príde. Režisér zahlási: „Tak… a tu je trailer k filmu.” Prichádza „hype” a neviete čo skôr, rýchlo označujete každého, koho poznáte, lebo toto je vec, ktorú musia vidieť. Poďme sa teda na trailer pozrieť bližšie.

V prvých sekundách je zobrazený tréning Rey. Ocitáme sa teda na ostrove, kde sa vo Force Awakens objavil mlčiaci Luke Skywalker. Tentokrát už nemlčí a s pokojom trénuje nového ašpiranta na Jedi Rytiera. To sme, samozrejme, očakávali od chvíle, keď Lukovi podávala jeho svetelný meč v Epizóde VII, no vidieť, ako sa Rey naozaj pripravuje na boj s temnou stranou vás zahreje pri srdci. Tiež to, že Luke ju trénovať chce (po jeho nepodarenom poslednom padawanovi, Kylovi Renovi).

Rey nasleduje Lukovo učenie (Foto: YT Movieclips Trailers)

Ani neviem, kde skôr pokračovať. Keď sa Luke pri tréningu pýta Rey, čo vidí, odpovie mu, že vidí svetlo, ale aj temnotu. Vidíme Leiu, ktorá sa pri nejakom holografickom stole pozerá na mapu systému (určite niečo plánuje, veď už v názve filmovej značky je vojna). Viac ma ale zaujal ďalší záber: maska Kyla Rena. Zničená a hodená na zemi. Porovnanie s Darthom Vaderom, lebo aj vo Force Awakens bola na zemi zničená prilba Vadera? Aj keď sa Kylo neskôr objaví v traileri, nestane sa mu niečo (trailer často nebýva zostrihaný chronologicky)? Príde na nejaký hlbší zmysel Sily, vykašle sa na Temnú stranu, prejde k Jedi a zničí masku? Zomrie? Ak áno, kto ho porazí (lebo v predošlom filme bol poriadne silný)?

Zničená maska predstaviteľa Temnej strany Sily vynára mnoho ďalších otázok (Foto: YT Movieclips Trailers)

Keďže je to Star Wars, bitka medzi Temnou a Svetlou stranou Sily (teraz to je First Order a The Resistance) je povinnou súčasťou filmu. Či už tie vesmírne, ktoré stále vyzerajú super a tajne dúfate, že ten váš prototyp v garáži niekedy vzlietne, alebo bitky a súboje na planétach. Trailer síce neodhalil žiaden nový otvorený konflikt medzi postavami, ale videli sme vesmírny súboj X-Wingov a TIE-Fighterov a niečoho, čo pripomína B-Wingy.

Epické vesmírne bitky sú neodmysliteľnou súčasťou Star Wars značky (Foto: YT Movieclips Trailers)

Kde je Luke? Kde sa vrátil? Prečo pred ním vybuchuje nejaká budova? Čo je to za budovu? Prečo sa toľko pýtam a prečo z tej horiacej budovy vychádza Phasma a prečo tento článok pôsobí ako jeden z tých konšpiratívnych? Trailer vás drží a vy sa s otvorenými ústami pozeráte ako Kylo Ren, ktorý asi príde o masku, epicky mieri mečom do kamery. Ale teraz vážne, kde sa Luke dostal a prečo tam je aj First Order? Taktiež vidíme Finna v nejakej „komore”. Finn spí a pravdepodobne sa lieči z vážnych zranení. Budeme teda vo filme vidieť aj bojujúceho Finna?

Finn spí a bojuje o život, zatiaľ čo Rey zachraňuje svet (Foto: YT Movieclips Trailers)

Posledná veta bol klinec do rakvy všetkým Jedi. Ale vážne. Keď Luke zahlási „It’s time for the Jedi… to end.” Vtedy len sedíte s otvorenými ústami a vstrebávate, čo ste práve počuli. Jedi? Koniec? Chce Luke ukončiť Jedi Order? Rey v traileri spomína rovnováhu, ale čo to presne znamená? Bude musieť Luke podstúpiť rovnakú obetu ako Obi-Wan? Nechá Rey bez Majstra a bude to musieť byť Rey, kto zas nájde spojenie so Silou? Pripomína mi to prvú trilógiu a po prvom filme z tejto novej trilógie sa obávam, aby to nebol len Empire Strikes Back v novom šate. Každopádne si na film musíme počkať do 15. decembra.

Ak ste trailer nevideli, napravte to a pozrite si ho tu:

Ako ste spokojní s trailerom? Prekvapil vás? Čo vás na ňom najviac zaujalo? Tešíte sa na The Last Jedi?

Gabriel Horváth

Knihy, komiksy, filmy, spoločenské hry a figúrky. Toto všetko zbieram a pohľad na moju poličku úprimne bolí. Kvôli nedostatku miesta. Ak totiž mám na výber medzi hrami, alebo komiksami, poličku neriešim. Možno by mi pomohla TARDIS...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.