TOP 5 videohier za rok 2018

V TOP 5 videohier za rok 2018 sa objavili Insomniac aj Quantic Dream (Foto: mashable.com)

Pre hráčov bol rok 2018 poriadne plodný. Dočkali sme sa niekoľkých veľkých titulov, ktoré lámali rekordy v predajoch a skórovali jedno ocenenie za druhým. My sme vybrali päť našich najobľúbenejších hier, ktorým sme v tomto roku neodolali.

God of War

Santa Monica Studio: PS4

Kratos sa tento raz so synom Atreom vydáva naprieč severským svetom (Foto: playstation.com)

Kratos sa vrátil, a tento raz nie sám. V apríli vydalo Sony Interactive Entertainment (SIE) akčnú adventúru God of War z dielne Santa Monica Studia. V poradí už ôsmy príbeh gréckeho boha vojny vyšiel ako exkluzivita na PS4. Hráči sa tentoraz ocitajú v prostredí severskej mytológie a sledujú putovanie Kratosa a jeho syna Atrea, ktorí s cieľom splniť posledné želanie Atreovej matky na najvyššom vrchu deviatich ríš stretávajú monštrá a bohov severskej mytológie, medzi nimi had Jörmungandr či boh Baldur. Jedna z najočakávanejších hier roka získala množstvo ocenení a na The Game Awards 2018 získala titul Hra roka.

Marvel’s Spider-Man

Insomniac Games: PS4

Okrem samotnej hry vás v Spider-Manovi zabaví aj prepracovaný photo mode (Foto: gameaxis.com)

V septembri tohto roku sa majitelia PS4 dočkali ďalšej Sony exkluzivity, tentoraz z Marvel univerza. Titul jednej z najlepších superhrdinských hier vôbec nesie Spider-Man, ktorý kritikov a hráčov ohúril svojou hrateľnosťou, naratívom, grafikou a detailným dizajnom mesta New York. Hráči sa na istú chvíľu stanú Peterom Parkerom, ktorý v obleku Spider-mana bojuje so zločincami terorizujúcimi jeho mesto. Hoci hra rozpráva vlastný originálny príbeh, hráči sa môžu tešiť  na obľúbených komiksových záporákov ako Kingpin, Shocker či Škorpión, a okrem toho aj na dokonalé hojdanie sa na pavučine, ktorým sa presúvate mestom (my sme strávili niekoľko hodín iba úžasným prehupovaním sa z budovy na budovu). Hra sa ihneď stala komerčným úspechom, počas prvých troch týždňov od vydania sa predali 3.3 miliónov kópií po celom svete – Spider-Man sa tak stal najrýchlejšie sa predávajúcou SIE hrou.

Assassin’s Creed: Odyssey

Ubisoft: PS4, XBOX One, PC, Nintendo Switch

V AC: Odyssey sa môžete tešiť aj na monštrá z gréckej mytológie (Foto: allprofit.info)

Séria Assassin’s Creed sa tohto roku dočkala ďalšieho pokračovania s názvom Odyssey. Príbeh sa odohráva v starovekom Grécku v roku 431 pnl. počas peloponézskej vojny medzi Spartou a Aténami. Hráči si môžu po prvý raz vybrať postavu, za ktorú budú hrať – na výber majú súrodencov Alexia a Kassandru, pre príbeh je ale prakticky jedno, koho si zvolíte, odohrávať sa bude rovnako. Hlavná postava bojuje s Kultom Kosmos, ktorý sa snaží ovládať grécku ríšu. Hráči si môžu zahrať až tri hlavné questy, z ktorých je jeden lepší ako druhý. Ak ste fanúšikmi AC série, oceníte omnoho prepracovanejší open-wolrd priestor a zaujímavé questy – hrateľnosťou mnohým hráčom Odyssey pripomína Witchera 3. Jediná vec, ktorá bola hre najviac vytýkaná bola to, že hlavná hrdinka/hrdina nie sú súčasťou bratstva, keďže to o niekoľko stoviek rokov neskôr založil až Bayek s Ayou v hre Origins. Napriek tomu veríme, že hra sa oplatí hrať, najmä ak vás lákajú záhady tých, ktorí tu boli pred nami. 😉

Detroit: Become Human

Quantic Dream: PS4

Každá vaša v hre Detroit ovplyvní hru – rozhodujte sa preto rozumne (Foto: medium.com)

Aké by to bolo, keby sme naozaj vytvorili androidov múdrejších ako my? Detroit: Become Human (podľa nás nedocenená hra roku 2018) je neuveriteľne prepracovanou RPG exkluzivitou na PS4, ktorá vám na túto otázku odpovie hneď tromi scenármi. Príbeh sleduje tri hlavné postavy: Kara, androidka vyvinutá na prácu v domácnosti a staroslivosť o deti, ktorej úloha sa mení v momente, keď musí uniknúť majiteľovi a prebrať zodpovednosť za ľudské dievčatko; Marcus, ktorý sa rozhodne bojovať za nielen svoju slobodu, a Connor, policajný android, ktorý sa snaží rozlúštiť prípady androidov, ktorí sa vymkli kontrole. To, či postavy prežijú a dosiahnu svoj cieľ, záleží len na vašich rozhodnutiach. Ale pozor, ak vám postava v hre umrie, s najväčšou pravdepodobnosťou sa už nevráti.

Red Dead Redemption 2

Rockstar Games: PS4, XBOX One

Hra Red Dead Redemption 2 bola vo vývoji 8 rokov (Foto: cnet.com)

Očakávanej westernovky Red Dead Redemption 2 sa hráči konečne dočkali v októbri tohto roku. V poradí tretia hra zo série Red Dead je prequel k hre z roku 2010. Odohráva sa v roku 1899 vo fiktívnej verzi divokého západu a sleduje príbeh banditu Arthura Morgana, člena gangu Van der Linde, ktorý sa musí popasovať so silami zákonu a prírody. Hráčovi je poskytnutý interaktívny open-world, v rámci ktorého musí robiť také rozhodnutia, aby udržiaval Arthurovo dobré meno. RDR2 zlomilo niekoľko herných rekordov a stalo sa druhou najrýchlejšie predávanou hrou v histórií – počas prvého víkendu od vydania hra zarobila 725 milión dolárov. Hra získala niekoľko ocenení a na The Game Awards 2018 si vyslúžila titul za najlepší naratív a najlepší soundtrack.

Aké hry ste si v tomto roku zahrali vy?

Magdaléna Dzinová

Milovníčka sci-fi a fantasy, ktorá ešte stále čaká na svoj list z Rokfortu. Jej snom je stretnúť Doctora a cestovať v TARDIS, aby si konečne mohla pozrieť všetky filmy a seriály, na ktoré vraj nikdy nemá čas. A áno, aj vesmír by popri tom chcela spoznávať...

Najnovšie články od Magdaléna Dzinová (zobraziť všetky)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.