TOP 3 vedomostné hry od Albi

Ktoré vedomostné hry by nemali chýbať na vašej poličke? (Foto: PoP-Cult Magazín)

Ak ste fanúšikmi spoločenských hier, ale zároveň sa radi učíte nové veci či preverujete svoju pamäť, vedomostné hry nesmú chýbať na vašej poličke. Neviete si rady s ich výberom? Prinášame Vám výber TOP hier od Albi, ktoré nás najviac zaujali. Nájdete si medzi nimi to svoje? 

iKnow

iKnow je jedna z najznámejších a najelegantnejšie vyzerajúcich vedomostných hier od Albi. Spolieha sa nielen na vedomosti hráčov, ale aj na ich schopnosť odhadnúť druhého. Narozdiel od iných hier v tejto TOP 3, iKnow ponúka hráčom aj akýsi „hrací plán“, na ktorý ukladajú svoje figúrky.

Elegantný vzhľad hry napovedá, že iKnow nie je hra pre mladšie publikum (Foto: hej.sk)

V tejto hre nájdete 1600 otázok zo štyroch kategórií z celého sveta a 4800 nápovedí, vďaka ktorým budete mať väčšiu šancu uhádnuť správnu odpoveď. Cieľom hry je nazbierať desať bodov. Každý hráč má k dispozícii dve figúrky: iKnow a iBet. Jeden z hráčov na seba v berie rolu tzv. predčítača (táto rola sa v každom kole presúva na iného hráča) – ten v tomto kole nevyužíva figúrky, ale má za úlohu prečítať otázku a neskôr i nápovedy k správnej odpovedi.  Na hracej doske sa nachádzajú štvorčeky s bodkami, na ktoré hráči umiestňujú svoje figúrky iKnow. Ak si hráč myslí, že mu na zodpovedanie otázky stačí iba jedna nápoveda, umiestni svoju figúrku na políčko s tromi bodkami. Ak má ale pocit , že bude pomôcok potrebovať viac, umiestni figúrku na políčko s dvomi alebo jednou bodkou. Nasleduje fáza odhadu, počas ktorej každý hráč umiestni aj figúrku iBet – musí si tipnúť, kto z jeho spoluhráčov uhádne správnu odpoveď. Body a ich počet získava hráč na základe umiestnenia svojej figúrky iKnow a podľa toho, či sa mu podarilo správne odhadnúť protihráčov.

Hru obohacuje množstvo rozšírení (Foto: Albi.sk)

Hra iKnow je mierená skôr pre skúsenejších hráčov. Výber otázok zahŕňa viac-menej všeobecné vedomosti. Musíte teda vedieť aká je najvyššia hora sveta, v ktorom roku vyhralo Anglicko pohár UEFA alebo ktorý v poradí bol americký prezident A. Lincoln. Šport, politika, geografia a mnohé iné témy vás prinútia rozmýšľať, alebo si aspoň tipnúť. Neodporúčame preto hrať túto hru s mladšími deťmi, keďže otázky by pre nich mohli byť až priveľmi náročné Albi prinieslo viacero rozšírení hry, ktoré hráčom pridávajú okruhy a ďalšie otázky. Ak si chcete poriadne potrápiť sivé bunky a dozvedieť sa nové zaujímavosti o svete, určite po iKnow siahnite.

Späť do lavíc

Spomedzi vedomostných spoločenských hier patrí táto medzi moje TOP. Už len keď otvoríte škatuľu, objaví sa vám úsmev na tvári. Okrem kartičiek s otázkami, fixkami so zmizíkom a časovačom v nej totiž nájdete aj zmazateľné karty vysvedčenia. A vyzerajú tak, ako si ich pamätáme zo školy – štátny znak, meno žiaka, názvy predmetov, a výsledné známky. Albi si dalo aj tú námahu vytvoriť zadnú stranu vysvedčenia, do ktorého si len tak pre zábavu môžete dopísať známku zo správania, neospravedlnené hodiny, či podpis riaditeľa a triednej učiteľky.

Preneste sa s Albi späť na základnú školu a osviežte si pamäť (Foto: Albi.sk)

V hre sa nachádza 300 kariet zo šiestich vyučovacích predmetov – slovenský jazyk, matematika, dejepis, prírodopis, zemepis a občianska náuka.  Na každej kartičke sa nachádzajú 4 otázky, na ktoré musíte odpovedať v časovom limite. Z každého predmetu potom dostanete známku – nezúfajte, ak je príliš nízka, môžete si ju zlepšiť aj počas prestávok (teda medzi jednotlivými kolami) prácou navyše. Možno Vás prekvapí, čo všetko ste od základnej školy pozabúdali.

Hra je rýchla, zábavná, potrápi vaše sivé bunky, budete nadávať na svoju chabú pamäť a plieskať sa do čela po zistení správnej odpovede. A hlavne, veľmi veľa vecí si zopakujte či nanovo sa naučíte. Jedinou nevýhodou, ktorú podľa mňa táto hra má, je odporúčaný vek. Ten je síce 12+, no niektoré otázky žiaľ nezodpovedajú tomu, čo by mal ovládať šiestak na základnej škole. Ak teda hru hráte s mladšími deťmi, je treba ich namotivovať tak, aby ich prípadné nižšie známky neodradili. Na druhej strane jednotkármi nebudete v tejto hre určite ani vy.

 

TIPNI SI! Slovensko

Vedomostná párty hra Tipni si! sa dočkala pokračovania – otázky sú tentoraz zamerané práve na našu krajinu. Koľko Oscarov získal film Obchod na Korze? Koľko druhov chrobákov žije na našom území? Koľko pichliačov má na sebe ježko? Ak nepoznáte odpovede na tieto otázky, nemusíte sa hneď strachovať, že hra nie je pre Vás. Stačí si len tipnúť a ak budete najbližšie k správnej odpovedi, skórujete.

V tejto hre na vás čaká až 1 188 otázok rozdelených do šiestich okruhov: zemepis, dejiny, kultúra, príroda, šport a rôzne. K dispozícii Vám bude 6 zmazateľných doštičiek, 6 fixiek s gumou, 80 plastových bodovacích žetónov a 6 farebných herných žetónov. Okrem tipovania rôznych rekordov, vzdialeností či počtov, máte možnosť aj uzatvárať stávky. Ešte pred zistením správnej odpovede všetci hráči ukážu svoje tipy. Ak ste si napríklad tipli, že taký ježko má 46 pichliačov, ale všetci vaši súperi uviedli o niekoľko tisíc vyšší počet, asi ste sa sekli. Môžete si ale tipnúť, kto z nich bol k správnej odpovedi najbližšie a ak sa trafíte, môžete skórovať.

Podarí sa vám tipnúť si správne? (Foto: Albi.sk)

Ak nad touto hrou uvažujete, vedzte, že stratégiu v nej veľmi nenájdete. Buď sa Vám podarí tipnúť si správne, alebo jednoducho prídete o body. Môžete si síce skóre vylepšovať stávkami, ak však prídete o všetky bodovacie žetóny, je len ťažké dostať sa z tejto situácie. Ak ale chcete párty hru pre kolektív, ktorý hľadá zábavu k pivku, alebo rýchlu a veselú hru na rodinné večery aj s menšími deťmi, Tipni si! Slovensko je pre vás ideálnym výberom – nielen že sa dobre zabavíte, ale dozviete sa aj tie najbizarnejšie zaujímavosti o našej krajine a určite si z nich niečo zapamätáte.

Hrali ste niektorú z vyššie spomenutých hier? Ktorá z nich vás oslovila najviac? Napíšte nám do komentárov, ktorú vedomostnú hru máte najradšej vy.

Najnovšie články od Magdaléna Dzinová (zobraziť všetky)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.