TOP 10 seriálov rokov 2010 – 2019

Blíži sa nám záver roka, a to je čas kedy sa bilancuje a hodnotí. O to viac, že nám rokom 2019 končí druhá dekáda tohto tisícročia. Poďme sa tentokrát pozrieť na najlepšie seriály, ktoré sme mohli v rokoch 2010 až 2019 sledovať.

Rebríček som zostavoval na základe hodnotení z rôznych filmových, resp. seriálových databáz, ale takisto z vlastných skúseností. Do komentárov nám preto pokojne môžete napísať váš vlastný zoznam TOP 10 seriálov dekády. 

10. miesto – The Haunting of Hill House (2018)

Zoznam otvárame tým najlepším seriálom z hororového žánru. Dej tohto počinu z dielne Netflixu sa odohráva okolo 7 člennej rodiny Craineových, ktorí v minulosti bývali v záhadnom starom dome zvanom Hill House. V jednu osudnú noc po čudnej smrti matky vezme vystrašený otec rodiny všetkých svojich päť detí narýchlo preč z domu a už nikdy sa tam nevráti. Navyše, deťom o smrti ich mamy odmietne čokoľvek povedať. Po 26 rokoch za podivných okolností spácha samovraždu jeden zo súrodencov a ostatní musia konečne začať čeliť svojim démonom, ako aj zlu v Hill House, ktoré s nimi zďaleka neskončilo.

Pochváliť musím herecké výkony detí a skvelú atmosféru. Seriál totižto vôbec nie je o lacných „jump-scaroch“ a preto ak ste ho doteraz nevideli, určite to napravte.

9. miesto – Stranger Things (2016 – )

Ďalší seriál z produkcie Netflixu nás zaviedol do mestečka Hawkins, kde si spokojne všetci nažívajú. Sledujeme skupinu kamarátov – Mikea, Lucasa, Dustina a Willa, ktorý sa jedného večera stratí. Jedinou možnosťou ako ho nájsť sú schopnosti neznámeho dievčaťa, ktoré sa dostalo do mesta.

Seriál sa dočkal druhej aj tretej série, ale musím dodať, že tie boli o niečo slabšie. Stále je to však počin, ktorý treba vidieť, či už opäť vďaka skvelým hereckým výkonom detí, alebo neodmysliteľnými odkazmi na 70. a 80. roky 20. storočia.

8. miesto – House of Cards (2013 – 2018)

Netflix patrí k najväčším hráčom nielen na poli streamovacom, ale aj produkčnom, o čom svedčí skutočnosť, že je podpísaný aj pod ďalším seriálom v tomto zozname. Kevin Spacey vás presvedčí, že človek ktorý túži po moci sa neštíti ničoho a pre to, aby naplnil svoje ciele je ochotný urobiť čokoľvek. Skvelý a zároveň ťažký projekt bavil množstvo divákov po celom svete až do momentu, kedy Spaceyho nevyhodili pre obvinenia zo sexuálneho zneužívania, ktoré sa po rokoch ukázali ako nepravdivé. Ak máte radi vysokú politiku, určite po ňom siahnite.

7. miesto – Black Mirror (2011 – 2019)

Pôvodne sa seriál vysielal na britskom Channel 4, neskôr sa presunul na Netflix, ale produkčne za ním stoja spoločnosti Zeppotron a House of Tomorrow. Opísať ho je náročné, nakoľko je v každej časti predstavený iný príbeh, ktorý sa zväčša odohráva v blízkej budúcnosti. Tak blízkej až máte pocit, že je to súčasnosť.

Jednoducho skvelá sonda do ľudskej spoločnosti, ktorú musíte vidieť, ale pozor, niektoré časti sú, ako to napísať, až príliš reálne.

6. miesto – Vikings (2013 – 2020)

Dobrých historických seriálov nie je veľa. Preto v tomto rebríčku jeden zástupca nesmie chýbať. Vikingovia sledujú dobrodružstvá Ragnara Lothbroka, ktorý bol najväčším hrdinom svojej doby. Predstavujú výpravné prerozprávanie severských ság o Ragnarovi, jeho vikingských spolubojovníkoch, rodine a ukazujú jeho nástup na pozíciu kráľa všetkých kmeňov Vikingov. Ragnar nie je iba neohrozeným bojovníkom, ale zosobňuje aj severské tradície spočívajúce v oddanosti bohom. Podľa legendy totiž Ragnar nie je nikto iný, než priamy potomok Odina, vládcu všetkých bohov a boha vojny a bojovníkov.

Sympatický Travis Fimmel, ale taktiež slušná výprava, vás rýchlo vtiahnu do deja. Na budúci rok sa s nimi, dúfajme že dôstojne, rozlúčime. Preto ak ste tento seriál doposiaľ nevideli vedzte, že je k dispozícii na Netflixe aj s českou podporou.

5. miesto – Game of Thones (2011 – 2019)

Verte alebo nie, ale napísať tento článok mi trvalo niekoľko hodín. Nielen vybrať desať najlepších seriálov, ale ešte ich aj ohodnotiť, je oveľa ťažšie, než by sa zdalo. Práve Hra o tróny mi robila najväčší problém. Pamätám si, ako ma v roku 2011 kamarát zasväcoval do tajov tohto príbehu, a na to, ako som po niekoľko násobnom odkladaní zhltol všetky v tom čase dostupné časti. V živej pamäti mám však aj to, ako sa seriál rútil do záhuby, zvlášť s poslednou sériou. Preto si myslím, že mu právom patrí pozícia v strede.

Sedem kráľovstiev bojuje o jeden trón. Každé svojím vlastným spôsobom. Seriál stojí za zhliadnutie, ale dúfam a verím, že zvyšné knihy, ktoré George R. R. Martin sľubuje dopísať už niekoľko rokov, budú podstatne lepšie, než posledné tri série.

4. miesto – Chernobyl (2019)

Svoje miesto, a treba uznať, že celkom vysoko, si našla aj táto miniséria z produkcie HBO a Sky, ktorá sa pre mnohých stala hitom roka 2019. V piatich častiach majstrovsky opisuje jednu z najväčších jadrových katastrof na svete. Aj keď to tak nevyzerá, nejde o dokument. Tento seriál sme vám predstavili aj v samostatnej recenzii, ku ktorej sa môžete vrátiť kliknutím TU, alebo ak ste seriál ešte nevideli, určite klikajte na HBO Go, kde je dostupný aj s českým dabingom.

3. miesto – Mindhunter (2017 – )

Existuje množstvo seriálov, kde sa polícia vydáva po stopách zločincov, pričom pre ich dolapenie sa snaží premýšľať ako oni. Je to bežné nielen v seriáloch, ale aj v skutočnosti, no vždy to tak nebolo. Tento naozaj skvelý seriál zobrazuje počiatky vzniku tzv. behaviorálnej vedy, ktorá prinútila premýšľať vyšetrovateľov tak, ako doposiaľ nikdy.

S dvoma agentmi FBI sa vrátime do roku 1979 a pozrieme sa nielen do väzníc, kde si svoje tresty odpykávajú najhorší a najbrutálnejší sérioví vrahovia, ale hlavne do ich hláv s cieľom dopadnúť tých, ktorí si ešte užívajú slobodu. Len dodám, že seriál čerpá zo skutočných udalostí a je dostupný na Netflixe.

2. miesto – Homeland (2011 – 2020)

Tento seriál je tu s nami už osem rokov a po celý čas si drží vysokú kvalitu. Vo februári 2020 sa dočkáme jeho poslednej série, preto je najvyšší čas sa k nemu vrátiť, alebo ho začať pozerať v prípade, že ste tak doposiaľ vôbec nespravili. Kvôli spoilerom vám môžem priblížiť len príbeh prvej série, ktorá nám predstavuje Brodyho, ktorého počas misie v Iraku unesie teroristická skupina. Po rokoch sa vracia do Ameriky, ale ako je to možné? Prepustili ho, alebo sa im ho podarilo dostať na svoju stranu a teraz má za úlohu zničiť USA? To všetko zisťuje spolu so svojím tímom agentka CIA, Carrie Mathisonová.

Seriál v ďalších sériách reflektuje skutočné udalosti, preto sa nudiť rozhodne nebudete.

1. miesto – Sherlock (2010 – 2017)

Klasiku Arthura Conana Doylea o detektívovi Sherlockovi Holmesovi pozná väčšina z nás. Čo by sa však stalo, keby Sherlock pracoval na prípadoch v 21. storočí? Tak presne o tom je tento seriál z produkcie BBC.

Skvelý  Benedict Cumberbatch, množstvo nápadov a tradičný britský humor. Hovorí sa, že za dobrým sa čaká. Tak tento počin je podľa tohto majstrovské dielo, keďže za osem rokov sa diváci dočkali len dvanástich častí. Zatiaľ posledná štvrtá „séria“ vznikla v roku 2017. Celá redakcia odporúča.

Dominik Cenkner

Dominik Cenkner

Život je tak krátky. Zomriem s pocitom, že som nestihol pozrieť všetky medicínske seriály sveta, ktoré mám tak rád. A to nehovorím o ostatných seriáloch. A filmoch. A videohrách. Život je krátky.

0 thoughts on “TOP 10 seriálov rokov 2010 – 2019

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.