Tokaido otestuje vaše cestovateľské schopnosti

Digitálna verzia úspešného stolového brata (Foto: Funforge)

„Máme voľné kódy na novú digitálnu verziu hry Tokaido.” Toľko nám povedal Michal Ekrt z vydavateľstva Blackfire. Neváhal som a hlásil sa o jeden. A získal som ho. Tak som sa celý víkend hral a hral a skúšal, testoval, robil som screenshoty a tešil sa. Ale to pekne po poriadku. 

Online, offline alebo rovno na stole? (Foto: PoP-Cult Magazín)

Spoločenskú hru má na svedomí Antoine Bauza, francúzsky dizajnér, ktorý priniesol herné bomby ako 7 Divov sveta, Takenoko alebo Ghost Stories. Na úvod treba povedať, že spoločenská hra má pomerne diskutabilné recenzie. Niekto hru chváli pre jej jednoduchosť a rodinnú atmosféru, či zenový charakter, ale sú takí, ktorí hovoria o Tokaide ako o veľmi nezáživnej hre. Iste, hra patrí k rodinnejším. Je v nej málo strategických rozhodnutí a chýba jej modulárny hrací plán, aby sa jednotlivé zastávky na ceste po Japonsku občasne menili. Digitálna verzia však bavila oveľa viac.

Sprievodca hrou je detailný a v hre sa vďaka nemu nestratíte (Foto: PoP-Cult Magazín)

Na začiatku môžete nechať hru, aby vás naučila hrať. Vysvetlí vám princípy, spôsoby získavania bodov, porozpráva o tom, čo robia jednotlivé lokácie počas cesty. Za pár minút dostane komplexný manuál a všetko, čo potrebujete, aby ste si hru maximálne užili. O čom teda Tokaido je? Nuž, ako cestovateľ po japonskej krajine sa prechádzate a môžete robiť rôzne veci – ísť do kúpeľov s opicami, ktoré vám dajú 2 alebo 3 body; môžete si zakúpiť suvenír; môžete dokonca venovať zopár drobných chrámu alebo si môžete nechať namaľovať obraz. Za všetko, samozrejme, získavate body. Napríklad za celkovú kolekciu scenérie obrazov, za nákup setu suvenírov, ale aj za to, ak najčastejšie navštívite kúpele, ak ste najviac venovali chrámom, ak ste mali najviac obrazov alebo ste sa najedli za najdrahšie. Áno, celá cesta je rozdelená na 4 dni. Na konci každého dňa sa môžete najesť. Nesmiete jesť počas svojej cesty to isté dvakrát a ten, kto minie na jedlo najviac získa bonusové body na konci hry.

V prehľade rýchlo zistíte, ktorý z hráčov je najlepší v danej kategórii (Foto: PoP-Cult Magazín)

Hra je vizuálne zvládnutá na jednotku. Menu je prehľadné, grafika hry je dokonalá. Celkovo pôsobí hra veľmi intuitívne. Všetko nájdete tam, kde by ste sa to rozhodli hľadať. Hudba podporuje atmosféru. Je takou zvláštnou zmesou japonskej kultúry a popových motívov, ktoré spoločne vytvárajú tematický a rytmický zvukový mód. Dobre sa vám hrá, ak vám pritom znejú tieto tóny. 🙂

Hra počas víkendu dvakrát „spadla”. Obraz sa zasekol, hoci čas hry plynul ďalej. Neskôr sa to už nestalo. Jediným riešením bolo hru vypnúť a začať hrať od začiatku. Funforge však vnímajú podnety a po víkende prišla aktualizácia, ktorá vylepšila funkcie, plynulosť, upravila jazyk a pridala aj zrýchlené A.I. Teraz už nestihnete zájsť na sushi, kým čakáte na svoj ťah.

A bolo po dobre rozohranej hre (Foto: PoP-Cult Magazín)

Hra ma bavila. Zahral som si niekoľkokrát hneď po sebe, pretože výber iných cestovateľov a rôzne sformovaná trasa ponúkali dostatočnú variabilitu, aby som sa k hre vrátil zas a zas. Nečakajte strategický balvan, ani extrémne veľa možností, lenže to ani nie je cieľom tejto hry. Vo svojom ťahu sa máte možnosť rozhodnúť, na ktorú z ponúknutých lokácií sa postavíte a získate z nej efekt. Väčšinou si vyberiete tie, ktoré sú bližšie, a to preto, lebo v tejto hre je na ťahu ten, kto je posledný. Ak by ste odbehli priveľmi dopredu, načakali by ste sa.

Každý z cestovateľov má špeciálnu schopnosť (Foto: PoP-Cult Magazín)
Výber lokácií vidíte počas celého kola na spodnej časti obrazovky (Foto: PoP-Cult Magazín)

Hra vás upúta ihneď. Ubehne veľmi rýchlo a ponúka tradičnú frustráciu, lebo potrebujete v jednom kole urobiť všetko, ale v jednom kole nemôžete urobiť všetko 🙂 . Niet na to času, alebo vám to políčko obsadí niekto iný. Ale to potom aspoň motivuje vymýšľať nové stratégie a skúšať ich.

Pre koho teda Tokaido je? Asi pre nenáročných hráčov, ktorí by si radi pri hre hlavne oddýchli a zahrali ju počas krátkej a únavnej cesty autobusom. Je málo hier, ktoré nepostavia hráčov do vojny, prevahovky, ťahovej stratégie, ale nechajú ich prechádzať sa po Japonsku, spoznávať krajinu, kúpať sa s chlpatými opicami alebo kupovať suvenír a jesť tofu. A to je na tejto hre pekné. Bavíte sa tou radostnou prechádzkou a vnímate parádnu atmosféru. Cesta potom ubehne rýchlo, bolesť hlavy ustane a doma vymeníte salámu za ryby. 🙂

Nevyhral som, ale idem skúsiť opäť (Foto: PoP-Cult Magazín)

Testovací kód pre hru Tokaido venovalo vydavateľstvo Blackfire a Funforge. 

Pavol Kušnír

Som hrdý geek, hráč hier akéhokoľvek druhu a typu (digitálnych i spoločenských), milovník komiksu a teoretik médií i popkultúry. Za najväčší životný cieľ pokladám priniesť okoliu kúsok zábavy a radosti v bohatom svete populárnej kultúry; neskromne pridávam aj túžbu napísať vlastný komiks a natočiť vlastný seriál. Píšem rád, ešte radšej vraj rozprávam; píšem o tom, čo by mohlo byť zaujímavé. Hádam sa to podarilo. 🙂

Najnovšie články od Pavol Kušnír (zobraziť všetky)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.