Tip na seriál: All American

Seriál All American je športová dráma (Foto: sk.pinterest.com)

Dlho som nevidel nejaký dobrý seriál zo športového prostredia. Naposledy to bol Ballers (2015) v hlavnej úlohe s Dwayne Johnsonom. Keďže je to poriadne dlhá doba, rozhodol som sa skúsiť seriál All American pustil. Príbeh dokonca vychádza a je inšpirovaný životom profesionálneho hráča amerického futbalu Spencera Paysingera. Športová dráma je z produkcie The CW.

Do seriálu som vstupoval iba s tým, že dej sa bude odohrávať okolo dospievajúceho mladíka, ktorý prestúpi na Beverly Hills High a ocitne sa tak medzi dvoma svetmi – bohatých a chudobných. Možno si poviete, že zas to klišé, nevedia prísť s niečim lepším?  Či už v podobe The O.C. (2003) alebo aj filmových spracovaní, je to téma, ktorá tu bude s nami stále.

South Cranshow. Miesto, kde černošská komunita bojuje o život každý deň, miesto, kde smrť mladých ľudí je bežnejšia než v okolitom svete a kde sa žije a bojuje nie len na ihrisku, ale aj za svoju komunitu v reálnom živote. Talentovaný mladík Spencer James dostane ponuku, ktorá príde len raz za život, aj to nie každému. Dostane možnosť odísť za budúcnosťou. On však túto ponuku odmietne, pretože nechce zradiť vlastných ľudí.

Vľavo herec Daniel Ezra a vpravo Spencer Paysinger, bývalý hráč NFL, podľa ktorého je natočený seriál (Foto: espn.com)

Tréner Beverly Hills High si však tento talent nechce nechať ujsť, a preto navštívi jeho mamu, ktorá nenechá zničiť život vlastného syna len kvôli pocitu nezmyselnej zrady komunity. Vysvetlí mu, že práve takto jej bude schopný pomôcť najviac. Spencerove posledné pochybnosti vyhovorí jeho najlepšia kamarátka Coop, ktorá mu dohovorí, že v Cranshow ho nič nečaká a vtipne podotkne, že očakáva krásny dom hneď potom ako sa stane hviezdou NFL.

Vzťah medzi Spencerom a jeho mamou pôsobí skutočne dôveryhodne a reálne (Foto: channelguidemag.com)

Príbeh obsahuje na prvý pohľad množstvo klišé, ktoré však postupom času rozbije zaujímavými zvratmi. Seriál stavia nie len na predsudkoch, rozdieloch a humore, ale aj na veľmi dobrých hereckých výkonoch a detailoch, či už v podobe reči, vyjadrovania gangstrov a „obyčajných“ ľudí, alebo aj v podobe štvrtí a skutočného fungovania života ako takého.

Futbalové zápasy nehrajú hlavnú úlohu. Sú tam ako doplnok, vďaka ktorému nadobúda seriál úplnú celistvosť. Nechýbajú ani problémy z oboch svetov. Spencer, ako správne vychovaný, nechce zabudnúť na to odkiaľ sú jeho korene a do života mu preto budú vstupovať rôzne nepríjemnosti, či už z Cranshow alebo z Beverly Hills. Vďaka týmto veciam si veľmi rýchlo obľúbite nie len hlavnú, ale aj ďalšie postavy. Rovnako ma aj prinútil zamyslieť sa nad svojím vlastným okolím.

Spencer a jeho najlepšia kamarátka Coop (Foto: tvinsider.com)

Chcel by som vyzdvihnúť ešte jednu vec – hudbu. Vo filmoch, alebo aj v seriáloch ju vnímam, ale nehovorím o nej často. Predsa len je to veľmi o vkuse a podľa môjho názoru to. čo jednému vyhovuje, druhému nemusí. V tomto prípade mi to však nedá. Seriál s hudbou pracuje skutočne dobre. Zaznie tam veľa pesničiek, ktoré dopĺňajú atmosféru neskutočne skvelo, ako napríklad Drop It Like It’s Hot od Snoop Dogga, či Sam Smith.

All American má svoje finále naplánované na 20.03.2019. Komu by som seriál odporučil? Každému, kto ma rád skutočné príbehy, športové seriály a má rád reálne vyobrazenie postáv a charakterov.

Mário Gurský

Som milovník filmov, seriálov -najmä hororových - a zanietený hráč či už počítačových alebo konzolových hier, konkrétne vlastniaci PS4. Svoj život si neviem predstaviť ešte bez jednej veci, a to je hudba. Pop, hip-hop, ľudovky, elektronická hudba - počúvam úplne všetko, čo je dobré, no najviac inklinujem k rocku a skupine Linkin Park, ktorá ma sprevádza už odmalička.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.