Stopárov sprievodca Metrom

Atmosféra je taká hustá, že by sa dala krájať (Foto: steampowered.com)

Ja viem, že som to mal hrať skôr. Aj knihy som mal mať dávno prečítané, ale ako sa hovorí, lepšie neskôr ako nikdy, no nie? Očistite si svoje antiradiačné obleky a topánky a poďte so mnou do temných zákutí postapokalyptického moskovského Metra.

Začať zase novú hru? Ešte nemám všetky Steam achievementy (Foto: Metro 2033 Redux)

Túto hru som spustil už po prečítaní všetkých troch kníh, takže som vedel, čo sa prihodí hlavnej postave a bol som hlavne zvedavý na predstavenie metra. Aby som to skrátil, metro je ohromné. Všetky tunely, koľajnice a odstavené vagóny sú vymodelované tak, že máte naozaj pocit, akoby ste sa ocitli v opustenom svete. Vizuálne je to spravené na jednotku. Gameplay, nie až tak. Vysvetlím.

Každý správny dobrodruh by mal byť vybavený zbraňou a hodinkou, ktorá meria úroveň radiácie (Foto: Metro 2033 Redux)

Ak čakáte otvorený svet a voľnosť, budete sklamaní. Keď som prvýkrát spustil hru, bol som nadšený. „Aaaa, konečne preskúmam metro, každú jednu chodbu…” Neatalo sa. Metro síce skúmať budete, ale hra je robená naratívne. Čo to znamená? Idete metrom, zabíjate prípadné monštrá a v istých bodoch obrazovka stmavne a načíta sa ďalšie dobrodružstvo. Chýbala mi tam spomínaná voľnosť. Keď nechcem ísť dopredu, ale chcem sa pozrieť ešte do tej jednej priepasti, veď možno tam niečo bude. Hra len znásobuje atmosféru z kníh a robí to skvelo. Ako Arťom, hlavnou postavou z kníh, prechádzate metrom a príbehom prvej knihy.

Počas načítavania ďalšej kapitoly (Foto: Metro 2033 Redux)

O atmosfére som už niečo načrtol. Ste v opustenom metre a nemáte kontakt s povrchom (prečo by aj, keď bol zdemolovaný), peniaze stratili svoju hodnotu. Kto by platil papierikmi, ak sa dá platiť nábojmi? V knihách to opisuje ako platenie životmi. Jeden náboj = jeden ľudský život.Aha, nová bunda a stojí len 150 životov! To musím mať.” No späť k hre. Tam funguje viacero typov nábojov. Klasické náboje do pištolí alebo brokovníc, náboje do samopalov, ba dokonca klince. Áno, čo by to bolo za postapokalyptickú hru, ak by tam nebola natlakovaná klincovačka? No a okrem týchto nábojov (a samozrejme nejakých tých výbušnín) existujú vojenské náboje, za ktoré si môžete vylepšiť zbraň alebo za ne nakúpiť iné náboje. Je už len na vás či tie náboje využijete na nákup alebo ich vystrieľate do nepriateľov, ktorí vychádzajú z každej diery v stene (a to sa vám určite stane).

Náboje, všade samé náboje (Foto: Metro 2033 Redux)

Prejdime na povrch. Takto som si to ani nedokázal predstaviť. Zdemolovaná Moskva po jadrovom útoku. Asi 40 000 ľudí sa zachránilo v útrobách metra, no všetko ostatné pokryl rádioaktívny sneh. Príšery vyzerajú ako zmutované psy na steroidoch alebo veľká gorilia samica, ktorá stúpila na granát, odtrhlo jej to pol tela, ale vedci ju naspäť zošili.. Strašidelné. A to je dobré.

(Foto: Metro 2033 Redux)

Aby som to zrekapituloval. Metro 2033 Redux je výborná hra, ak ste čítali knihy a chcete si ten zážitok umocniť. Táto hra je viac zameraná na príbeh a atmosféru, čo si odniesol príliš lineárny gameplay. Ak ale čakáte rozhodovanie, otvorený svet a epické súboje s príšerami, radšej si počkajte, chystá sa totiž open-world verzia. Ako sa táto hra pozdávala vám? Hrali ste ju, alebo si počkáte na otvorený svet Metra?

Gabriel Horváth

Knihy, komiksy, filmy, spoločenské hry a figúrky. Toto všetko zbieram a pohľad na moju poličku úprimne bolí. Kvôli nedostatku miesta. Ak totiž mám na výber medzi hrami, alebo komiksami, poličku neriešim. Možno by mi pomohla TARDIS...

Najnovšie články od Gabriel Horváth (zobraziť všetky)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.