Staňte sa hrdinom Tenefyru!

Mnohí z nás, či už pri čítaní kníh  alebo hraní hier, túžili byť niekým iným. Hráči RPG hier sa stávajú rytiermi či kúzelníkmi, čitatelia trpaslíkmi alebo elfmi. Všetci sa musíme postaviť za dobro a ochrániť tých slabších. Vydajte sa s nami za dobrodružstvom do vzdialenej krajiny Tenefyr, kde okrem sily otestujte aj svoje kooperatívne zručnosti. 

Tenefyr je pokojná dedinka v krásnom prírodou obklopenom prostredí. Idylka to však nie je, pretože nad Tenefyrom sa skláňa Damoklov meč. Zlo sa postupne blíži a jaskyne sa stali útočiskom pre rôzne typy príšer ako goblini, jaštery a draky. No je práve na vás, aby ste spolu so svojou bandou hrdinov tieto príšery zahnali a Zlo porazili.

Vyberte si jedného zo štyroch hrdinov (Foto: PoP-Cult Magazín)

Heroes of Tenefyr je plne kooperatívna hra, pri ktorej sa v žijete do roly barda, bojovníka, clerica a zlodeja. Každý z nich je zatiaľ neskúsený a má len svoju špeciálnu schopnosť. Postupne sa však musíte prebojovať rôznymi jaskyňami a vyhnať z nich príšery. S každou porazenou príšerou získate nové skúsenosti vo forme kariet, a za každú vyčistenú jaskyňu vás odmenia sami obyvatelia Tenefyru.

Desať jaskýň, ktoré prehľadávate, pozostávajú zo štyroch príšer (Foto: PoP-Cult Magazín)

Setup hry spočíva vo vytvorení jaskýň v okolí Tenefyru. Tých je dokopy desať a v každej z nich sa nachádzajú štyri príšery. Jaskyne a príšery sú odstupňované podľa zložitosti, aby sa nestalo, že po porazení trápneho orka budete musieť bojovať s mohutným drakom. Pod každou jaskyňou sa nachádza ešte jedna karta, ktorá vám hovorí, čo dostanete za jej vyčistenie. Okrem týchto kariet je potrebné pripraviť balíček Zla, s ktorým na konci hry budete bojovať (rovnako ako jaskyne, aj tento balíček sa skladá zo štyroch príšer), a nachystať ukazovateľ, ktorý predrádza, ako ďaleko sa Zlo nachádza.

Hra je poháňaná systémom deckbuildingu. Po porazení príšery v jaskyni získate jej kartu, ktorá vám bude v ďalších kolách slúžiť ako útok či obrana. Princíp hry je jednoduchý a hráči všetko robia spoločne. Pri vstupe do jaskyne si prvý hráč potiahne tri karty. Tu nastáva moment, v ktorom sa môžete rozhodnúť, či s potiahnutými kartami budete hrať, alebo ich odhodíte a potiahnete namiesto nich ďalšie tri. Toto môžete robiť, až kým sa vám neminú karty v doťahovacom balíčku. Ak je súčet útoku na kartách rovný alebo väčší ako zdravie príšery, hrdinsky ste ju zdolali a kartu porazenej príšery – spolu s použitými kartami – musíte odložiť na svoju odhadzovaciu kôpku. Ak ju však neporazíte, nasleduje ďalší hráč, ktorý sa môže pokúsiť o to isté. Po porazení príšery je na vás, či chcete jaskyňou pokračovať ďalej. Ak nie, vyjdite z jaskyne a zamiešajte si všetky svoje karty do balíčka. Ak sa rozhodnete ísť hlbšie do jaskyne, otočte vrchnú kartu príšery a pokračujte v boji. Zdravie príšer sa mení od počtu hráčov. Ak sa vám minú karty, príšery vás vyčerpali a zahnali vás na ústup. Potrebujete načerpať nové sily a môžete sa o to pokúsiť znova. Pozor. Pri každom vyjdení z jaskyne sa Zlo pohne o čosi bližšie k Tenefyru. Ak vyjdete, pretože nechcete pokračovať v jaskyni, Zlo sa pohne o 1 miesto, ak vás z jaskyne vyženú, Zlo sa posunie o 2 políčka vpred. Hrdinovia si počas hrania môžu a musia pomáhať špeciálnymi kartami hrdinov. Tak sa môže stať, že jeden z hrdinov pôjde viackrát, iný bude mať silnejšie karty a ostatní sa budú spoza rohu pozerať, ako by im mohli pomôcť ešte viac.

Porážkou príšer získate nové karty (Foto: PoP-Cult Magazín)

Škatuľa nie je veľká, no nepatrí ani medzi malé hry. Obsahuje kopu kariet, ktoré tvoria jaskyne, Zlo, odmeny a schopnosti hrdinov. K hre je dodávaný drevený dielik Zla, ktoré sa neodvratne blíži k Tenefyru, až kým nie je čas konfrontácie, a kartónový žetón prvého hráča. Dizajn kariet je skôr milý a pripomína mi karty z hry Karak, avšak má niečo do seba a vyzerá zároveň o čosi drsnejšie. Obtiažnosť hry si viete prispôsobiť svojim schopnostiam. Jednoducho zvýšite alebo znížite počet kôl. Inými slovami, Zlo bude začínať na pozícii bližšie alebo ďalej od vás a tým zmeníte čas na zisk kariet. Pre tých hráčov, ktorí majú radi výzvy, je k dispozícii tabuľa trofejí, pri ktorej si môžete škrtať vaše úspechy. Hru vytvorilo vydavateľstvo Broken Mill, a pre náš trh ju lokalizovalo MyOnlyCompany. Odporúčame všetkým, ktorí chcú zažiť epické dobrodružstvo plné nebezpečenstva a zábavy s priateľmi za taký čas, aby stihli skočiť na obed do mesta či pokosiť záhradu.

Trailer k deskové hře Heroes of Tenefyr

Již brzy bude v Česku k dostání desková hra Heroes of Tenefyr.Koukněte na https://myonlycompany.cz/ a nechte si zaslat kód na slevu 10 % a poštovné zdarma!

Zveřejnil(a) My Only Company – deskové hry dne Pondělí 11. listopadu 2019

Gabriel Horváth

Gabriel Horváth

Knihy, komiksy, filmy, spoločenské hry a figúrky. Toto všetko zbieram a pohľad na moju poličku úprimne bolí. Kvôli nedostatku miesta. Ak totiž mám na výber medzi hrami, alebo komiksami, poličku neriešim. Možno by mi pomohla TARDIS...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.