Spoločenské hry porazili počítačové

Kickstarter je prevratný. O tom sa nedá pochybovať, a to nemusíme ani zachádzať do projektov týkajúcich sa populárnej kultúry. Rok 2016 bol však pre herný biznis viac ako zaujímavý. Spoločenské hry minulý rok na platforme Kickstarter zarobili dovedna 113 miliónov dolárov. To je štyrikrát viac ako je celkový zárobok počítačových hier na rovnakej stránke za rovnaké obdobie. A to už je prevratné. 

Dark Souls
Takmer 5 miliónov vyzbieraných dolárov za 30 dní (Foto: kickstarter.com)

Víťazom za minulý rok je v tomto zmysle Dark Souls: The Board Game, ktorá ohúrila svojim spracovaním i známym herným prostredím. Figúrky sú úspech, o tom niet pochýb. Figúrkové hry sú tretie najziskovejšie a majú takmer tretinový zisk spomedzi spoločenských hier na Kickstarteri.

Kvalita spracovania často prebije aj herné mechanizmy (Foto: kickstarter.com)

Kickstarter je v tomto nezadržateľná lavína. Jeho funkčnosť využívajú dokonca aj vydavateľstvá, ktoré sú na trhu dlhšie. Jednoducho je pre nich pohodlnejšie nechať hru zaplatiť priamo nám, akoby sa o to mali pokúšať inak, a predaje tak nemusia len predpokladať. Tento trend je dobrý i zlý. Hier je viac, spoločnosti sa predbiehajú v kvalite spracovania miniatúr alebo iných komponentov, ale občas hry krajšie vyzerajú ako sa hrajú, musíte za nimi často veľmi dlho čakať, lebo vydavateľ neodhadne dobru produkcie. To však nie je pravidlo. Pravidlom však je nenechať sa ohúriť tým, ako hra vyzerá. Ale to už poznáte aj z iných médií. 🙂

Detaily na figúrke sú ohromujúce (Foto: kickstarter.com)

Rok 2017 zatiaľ úspech spoločenských hier, ktoré sú pripravené pre crowd funding (pozn. red.: z angličtiny doslova zaplatenie davom), potvrdzuje. V januári úspešne skončila kampaň hry Kingdom Death: Monster 1.5 s celkovým ziskom 12 393 193 dolárov. Hru podporilo 19 264 ľudí. Cieľom kampane bolo vybrať 100 000 dolárov. To sa podarilo už po dvoch hodinách od jej spustenia. Áno, hádate správne, aj tu je to o figúrkach, ktoré opäť posunuli hranice kvality spracovania. Kingdom Death: Monster 1.5 je hrou, ktorá získala na Kickstarteri doteraz najviac peňazí a predbehla tak hru Exploding Kittens.

Takmer 7 000 herných projektov na Kickstarteri za rok 2016. Hry sú populárnejšie a populárnejšie, a tak bude určite zaujímavé takto bilancovať na úvod roka 2018.

Zdroj: tabletopgaming.co.uk, kickstarter.com

Najnovšie články od Pavol Kušnír (zobraziť všetky)

Pavol Kušnír

Som hrdý geek, hráč hier akéhokoľvek druhu a typu (digitálnych i spoločenských), milovník komiksu a teoretik médií i popkultúry. Za najväčší životný cieľ pokladám priniesť okoliu kúsok zábavy a radosti v bohatom svete populárnej kultúry; neskromne pridávam aj túžbu napísať vlastný komiks a natočiť vlastný seriál. Píšem rád, ešte radšej vraj rozprávam; píšem o tom, čo by mohlo byť zaujímavé. Hádam sa to podarilo. :-)

1 thought on “Spoločenské hry porazili počítačové

  • 7. februára 2017 at 15:24
    Permalink

    Tie figúrky sú ohromné. Už len tá predstava, že to máš všetko maľovať je super.

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.