Spoločenské hry, ktoré si musíte tento rok zahrať

Tieto hry by u vás určite nemali chýbať - čítajte a zapojte sa do súťaže (Foto: boardgamegeek.com)

Uvažujete nad novou spoločenskou hrou ale neviete sa rozhodnúť? My sme pre vás vybrali tri hry z minulého roka, do ktorých sme sa zamilovali na prvé zahratie. Jeden malý spoiler: na konci článku na vás čaká prekvapenie v podobe súťaže o hru Res Publica.

RISING SUN

3-5 hráčov, dĺžka hry: 90-120 minút, odporúčaný vek: 14+

V spoločenskej hre Rising Sun sa prenesiete do feudálneho Japonska, do ktorého sa vrátili prastarí bohovia (kami), aby z krajiny vybudovali mocnú ríšu s duchovnými tradíciami. Hráči vedú veľké klany, ktoré bojujú o prevahu v provinciách s pomocou ich unikátnych schopností. Hráči môžu vylepšovať svoje klany počas striedania ročných období v hre – či už strategickými schopnosťami, cnosťou alebo monštrami z legiend. Diplomacia je v tejto hre silným nástrojom, keďže klany medzi sebou môžu vytvárať dohody a spojenectvá. Krajine vychádzajúceho slnka môže vládnuť len ten najčestnejší bojovník.


V Rising Sun sa okrem herného zážitku môžete tešiť aj na detailné figúrky (Foto: boardgamegeek.com)

BRASS: BIRMINGHAM

2-4 hráči, dĺžka hry: 60-120, minút odporúčaný vek: 14+

Ekonomicko-strategická hra Brass: Birmingham prensie hráčov do Anglicka počas priemyselnej revolúcie, kde si zmerajú sily ako konkurujúci podnikatelia. Počas hry musia rozširovať svoje územia výstavbou kanálov a železničných tratí a posilňovať svoje priemyselné odvetvie – a to napríklad budovaním baní na uhlie, fabrík na spracovanie bavlny či pivovarov. Hráči môžu počas svojho ťahu vykonať dve akcie, buď si zvolia výstavbu, budovanie kanálov, vylepšenie budov, predaj produktov alebo si môžu zobrať pôžičku a znížiť svoj príjem. Vyhráva hráč, ktorý získa najviac bodov a tak sa mu podarí uspokojiť potreby trhu.


Krásne komponenty, silná stratégia a vynikajúca zábava – to všetko na váš stôl prinesie Brass: Birmingham (Foto: boardgamegeek.com)

ROOT

2-4 hráči, dĺžka hry: 60 – 90 minút, odporúčaný vek: 10+

Root je už na prvý pohľad veľmi milá hra, ktorá je plná dobrodružstva a boja a v ktorej sa hráči snažia získať kontrolu nad divokou lesnou ríšou – les je však pod nadvládou krutých mačiek. Zvieratká sa spojili, aby vládu mačacej markízy zvrhli a vytvorili Alianciu. Tá je nútená najať si tuláka, ktorý sa dokáže pohybovať aj po tých najnebezpečnejších cestách. Tulák, hoci je naklonený cieľu Aliance, zabudol ako vyzerala ríša bez dravcov, a tak hrá na obidve strany. Až veľký stret rozhodne, či zvieratká získajú svoj les naspäť. Každý hráč má svoje jedinečné schopnosti a zároveň rôzne víťazné podmienky. Hra sa čochvíľa dočká aj českej lokalizácie vďaka vydavateľstvu Fox in the Box (a my sa jej už nevieme dočkať!).


Fox in the Box nás poteší s českým prekladom roztomilej adventúry Root (Foto: foxinthebox.cz)

BONUS A SÚŤAŽ: RES PUBLICA

3-5 hráčov, dĺžka hry: 30-60 minút, odporúčaný vek: 10+

Hra Res Publica je jednoduchá kartovka, v ktorej ako sa vodca jednej zo starovekých civilizácií snažíte o to, aby vaša osada prosperovala a stala sa tou najvyspelejšou. Hráči sa snažia získať päticu rovnakých kariet ľudí, vďaka ktorým budú môcť vybudovať mestá. Rovnako môžu budovať monumenty, vďaka ktorým získajú hráči víťazné body. Hra je svojou jednoduchosťou a rýchlosťou vhodná aj pre rodiny s deťmi.

Res Publica môže byť aj na tvojej poličke – zapoj sa do súťaže a vyhraj! (Foto: ihrysko.sk)

Chcete vyhrať hru Res Publica? Stačí, keď nám do komentárov k článku alebo k súťaži na našom facebooku do 20. januára napíšete názov vašej obľúbenej hry a s kým ju hrávate – môžete pripojiť aj dôvod, prečo práve táto hra je vašim favoritom. Víťaza vyžrebujeme 21. 1. 2019.

Magdaléna Dzinová

Milovníčka sci-fi a fantasy, ktorá ešte stále čaká na svoj list z Rokfortu. Jej snom je stretnúť Doctora a cestovať v TARDIS, aby si konečne mohla pozrieť všetky filmy a seriály, na ktoré vraj nikdy nemá čas. A áno, aj vesmír by popri tom chcela spoznávať...

Najnovšie články od Magdaléna Dzinová (zobraziť všetky)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.