Space Force – kvalitná paródia na vesmírny prieskum, alebo snaha o lacný smiech?

Prednedávnom na Netflix dorazil seriál Space Force. Podľa trailerov a ukážok malo ísť o paródiu na novú divíziu amerického vesmírneho programu, o ktorej informoval prezident D. Trump. Nakoniec sme dostali len akúsi zmes lacnej paródie a vynúteného smiechu.

Pri sledovaní seriálov ako Rick&Morty sa trhajú bránice. Niečo podobné som očakával aj od Space Force, ktorú si len tak náhodou vymyslel Donald Trump, keď prehováral k americkým vojakom.  Naozaj, Amerika ma šiestu divíziu armádnych zložiek s názvom Space Force. Dokonca majú vlajku, ktorá pripomína symbol federácie zo Star Treku. Nakoniec tá snaha o paródiu dopadla len ako lepšia verzia domácej úlohy napísať slohovú prácu na tému vesmír a my v ňom. Idem postupne.

Star Trek či Space Force? (Foto: thewrap.com)

Prvá epizóda. Predstavenie postáv a založenie Space Force bolo fajn. Mark Naird (Steve Carell) je povýšený na generála, čo je len akoby bezvýznamnou udalosťou spojenou s pripínaním hviezdy. Pri ňom stojí jeho manželka Maggie (Lisa Kudrow) a dcéra Erin (Diana Silvers). Všetko vyzerá super, až kým ho nepoveria riadením divízie, ktorá má vrátiť človeka na Mesiac do roku 2024. Presťahujú sa z Californie do Denveru a my sa ocitáme o pár rokov neskôr, kedy základňa Space Force stojí a Markovi sa pomaly rúca život. Jeho žena je vo väzení, jeho dcérou lomcuje hnev a pocit samoty a Mark každý deň riskuje kariéru (dosť stresu na jedného človeka). Postupne v pilotnej epizóde dostávame ukážky programu Space Force a spoznávame vedcov a bočné postavy. A pri nich nájdeme počiatky problémov.

Je to vôbec paródia?

Autori sa asi nevedeli dohodnúť, či idú robiť paródiu, alebo komédiu na pracovisku na štýl seriálu The Office. Pri prvom prípade by mali do seriálu doslova pchať parodické momenty, v tom druhom by mali predstaviť aj súkromné zázemie postáv. Dostali sme ale produkt, ktorý sa snaží byť aj niečím hlbším než sa pôvodne plánovalo. A toto v seriáli nefunguje, pretože sa nedozvedáme podstatné veci ako to, prečo je manželka generála vo väzbe alebo prečo sa správca sociálnych sietí správa ako blbec. Jasné, seriál má svetlé momenty, keď sa občas zasmejete na pár vtipoch a reakciách postáv, no to je skôr výnimkou ako pravidlom. Na paródiu tam bolo žalostne málo parodických scén a tvorcovia sa skôr zamerali na trápne vtipy o kradnutí plánov čínskymi vedcami podfarbené podozrievaním a správaním minoritných postáv (Yuri, Chan, Ali).

Aby som len nekritizoval, seriál ponúka aj zábavné scény. Hneď v druhej epizóde využijú šimpanza, ktorého vyslali do vesmíru kvôli PR, aby im opravil satelit. Vysvetľovanie a vyjednávanie skončilo tak, že šimpanz súhlasil pod podmienkou, že mu tam vystrelila banán. Ďalšou vtipnou scénou je napríklad verbovanie astronautov tri dni pred štartom rakety, s takmer vyčerpaným budgetom.

Jedna z mála vtipných scén zahŕňa CGI šimpanza Marcusa (Foto: thrillist.com)

Mne osobne to ale príde, akoby tvorcovia chceli vytvoriť epickú paródiu na snahu o americkú vesmírnu dominanciu a počas produkcie im prišiel dopis, ktorý vraví, že ak sa budú smiať z prezidentovej vôle, pôjdu do gulagu.  Scény nemali hlavu ani pätu, vtipy boli vynútené a smiech z nich zriedkavý. Space Force ma sklamal aj keď som dúfal, že sa tvorcovia trošku utrhnú z reťaze a to najlepšie príde v druhej polovici série. Nestalo sa tak.

Gabriel Horváth
Najnovšie články od Gabriel Horváth (zobraziť všetky)

Gabriel Horváth

Knihy, komiksy, filmy, spoločenské hry a figúrky. Toto všetko zbieram a pohľad na moju poličku úprimne bolí. Kvôli nedostatku miesta. Ak totiž mám na výber medzi hrami, alebo komiksami, poličku neriešim. Možno by mi pomohla TARDIS...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.