Severská mytológia očami Neila Gaimana

Neil Gaiman pil správnu medovinu (Foto: PoP-Cut Magazín)

Neil Gaiman je boh. Začnem rovno týmto, aby ste vedeli, kam sa bude táto recenzia uberať. Nasledujúce riadky budú bohapustou glorifikáciou jedného z najlepších súčasných autorov fantasy literatúry. Je to bohorovná drzosť, že vzal pod svoje krídla príbehy, ktoré sú niekoľkokrát staršie ako on sám a prerozprával ich, ale on si to môže dovoliť, jemu je to odpustené. A mohla by to byť séria. Takto si nechám prerozprávať mytológiu čohokoľvek. Žeriem ho.

Svätý Gaiman, píš pre nás!

Poďme na to. Gaiman už dávno patrí k panteónu mojich obľúbených spisovateľov. Má špecifické miesto na poličke. Uctievam ho spolu s Tolkienom, Martinom, Eriksonom, Lovecraftom a najnovšie aj Rothfussom, ale o ňom neskôr (presne o 267 strán, teda jeden prebdený večer). Schválne panteón netvorí Sapkowski, ale aj o tom trochu neskôr.

Kniha bude vo vašej zbierke ligotavým klenotom (Foto: PoP-Cult Magazín)

Čo som tým chcel? Aha, jasné. Gaiman je boh. V Severskej mytológie je hneď vedľa Thora, Ódina a Lokiho. O čom to teda je? Tie príbehy poznáte, minimálne postavy, ktoré tam vystupujú. Ak nie preto, že sa vyžívate v mytológii z každého kúta sveta ako ja, tak určite ich poznáte, ak čítate komiksy alebo občasne zabehnete na Thora do kina. Alebo ste si nedávno dali „bindžvočing” Vikingov. Dokonca aj Neil Gaiman v úvode poznamenal, že sa prvý raz s týmito postavy stretol v podaní Stana Leeho a Jacka Kirbyho. Hrdinské eposy ho nadchli natoľko, že začal po severskej mytológii pátrať viac a viac. Musel byť však mierne sklamaný. Asgard nie je zrazu taký pompézny ako v komikse, Thor je síce mocný, ale aj tak trochu… no, nepobral so silou aj rozumu. Loki má zas deti: obrovského hada, obrovského vlka, osemnohého koňa (tomu je podľa niektorých zdrojov dokonca matkou) a tak podobne. Nie je to teda len mávanie kladivom a sci-fi Asgard.

To však Gaimana neodradilo. Príbehy dal nejako dohromady a doplnil svojim písaním. Vznikol poriadok a príbeh, ktorý sa pamätá lepšie. Zabudol som aj na to dôležité, že Argo vydalo knihu v češtine a tento rok sa chystá dokonca aj slovenský preklad. Preklad hodnotiť nemôžem vzhľadom na originál, pretože ten som nečítal, ale počas čítania sa nestalo, aby vykuklo slovo, ktoré by bolo svojim spôsobom „mimo”. Záver si z toho môžete urobiť aj sami.

Celá kniha je rozdelená na 16 samostatných príbehov, ktoré sú však prepojené postavami alebo konkrétnymi udalosťami. Na konci knihy nájdete dokonca prehľadný slovník, aby ste sa nestratili v jednotlivých menách, svetoch alebo magických predmetov. Ja som slovník využil málokedy. Všetko bolo prehľadné a zrozumiteľné priamo z textu a pri prvej zmienke aj vysvetlené. Možno je to aj tým, že som všetko zhltol doslova za jedno popoludnie a pamätal som si všetko podstatné z predchádzajúceho príbehu.

Komu knihu, komu komiks?

Kníh od Gaimana nie je dosť nikdy (Foto: PoP-Cult Magazín)

Viete, čo je na zbierke poviedok najhoršie? Nevyvážená kvalita jednotlivých poviedok. Tu sa to nestane. Samozrejme, niečo vám sadne viac, niečo menej, ale nič výrazne nezaostáva, nič extra nevyskakuje. Je to pokojná plavba rozbúreným morom chaosu wikipédie po zadaní hesla „severská mytológia”. Dostanete prehľadnosť a príjemné, rozprávkové príbehy. Niektoré sú vtipné, napríklad príbeh o tom, ako z krvi obra vznikla medovina a po jednom dúšku takejto medoviny dostanete poetického ducha. Ódin chce medovinu pre Asgard, pretože im právom patrí, a tak sa Ódin v podobe orla vyberie medovinu získať. Tá vtipná časť je na konci. Orol totiž v zobáku má medovinu a vráti ju do pripravených sudov, ale ktosi ho naháňa a medoviny sa vzdať nechce, preto Ódin časť vypustí spod chvosta. Podľa kvality poézie sa dá potom určiť, ktorej medoviny sa nádejný poet napil. To je veľmi skrátená verzia, ale na konci to úsmev vyčarí.

Iné sú vtipné preto, lebo Thor je v ženských šatách, iné sú dokonca plné násilia, bojov s obrami alebo ponaučení. Je to presne také, aká by mytológia mala byť. Niečo vyše 250 strán vám vystačí na maximálne dve popoludnia. Je to dobré? Snáď aj hej. Severskú mytológiu môžete využiť ako oddych od nejakej dlhšej série alebo ťažšej knihy. Gaimanov rukopis sa číta dobre a takmer sám. Príbehy vás kolíšu a nechajú vás objavovať hrdinov, ktorí sú starí ako svet. Nečakajte nič nádherne pompézne ako je tomu v maľovaných príbehoch od Marvelu. Sú to eposy plné vtipu, napätia. Sú to moderné interpretácie niečoho, čo možno poznáte, ale dovolím si tvrdiť, že aj tak neoľutujete, ak ich okúsite zas. V Gaimanovom podaní sú unikátne a priam kúzelné.

Jednoduchý, ale pekný dizajn poslúži ako grimoár severskej mágie (Foto: PoP-Cult Magazín)

Či teda knihu odporúčam? Ak to nie je jasné z predchádzajúcich riadkov, tak určite. Bola to epická pauza medzi rozvetvenými príbehmi. Bolo to ako stretnúť starého priateľa počas zimného večera v hostinci pod lesom a nechať sa ponoriť do spoločných spomienok, doplnených príbehmi z odlúčenia. Už si len pripiť medovinou. Medovinou z tej správnej strany, samozrejme.

Pavol Kušnír

Som hrdý geek, hráč hier akéhokoľvek druhu a typu (digitálnych i spoločenských), milovník komiksu a teoretik médií i popkultúry. Za najväčší životný cieľ pokladám priniesť okoliu kúsok zábavy a radosti v bohatom svete populárnej kultúry; neskromne pridávam aj túžbu napísať vlastný komiks a natočiť vlastný seriál. Píšem rád, ešte radšej vraj rozprávam; píšem o tom, čo by mohlo byť zaujímavé. Hádam sa to podarilo. 🙂

Najnovšie články od Pavol Kušnír (zobraziť všetky)

  • 90%
    Príbehy dávno známe - 90%
90%

Súhrn

Poznáte Thora a Ódina z komiskov alebo filmov? Ste mytologickými fanatikmi? Aj tak vás táto kniha poteší a prekvapí. Moderná interpretácia príbehov, ktoré všetci viac alebo menej poznáme je v podaní Neila Gaimana fantastickým oddychom. Severská mytológia je plná nádeje, hrdinov, vtipu, oddychu a skvelého prejavu spisovateľa. Nie nadarmo sa o Gaimanovi hovorí akoby to bolo Edgar A. Poe súčasnosti. Je dobrý a dokazuje to aj v zdanlivo priveľmi známom alebo pre niekoho nezaujímavom zdroji. Dajte šancu čomusi inému, čo vlastne aj tak dýcha pravou fantasy atmosférou. Ak sa vám to zapáči, tak potom rovno siahnite po Amerických bohoch od Gaimana alebo po jeho Sandmanovi. Pochopíte, že Gaimanovo nadšenie pre mytológiu dýcha z jeho textov ako živý organizmus. Knihe niet čo vyčítať. Snáď len to, že ubehla rýchlo, alebo možno len neviem šetriť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.