S končiacim životom sa život nekončí: After Life – RECENZIA

To, čo sa deje po živote, vám tento seriál nepovie (Foto: netflix.com)

Som jednoduchý človek. Mám rád dobrú komiku a čierny humor. Keď som v ponuke Netflixu zazrel seriál, ktorý napísal, zrežíroval a zahral Ricky Gervais, nehľadal som ďalej. Ricky Gervais sa z komického prostredia presunul do veľmi hlbokého. Prečítajte si o čom tento seriál je.

Človek by čakal, že pri sledovaní narazí na vtipný seriál podobný The Good Place. Tony je v koncoch. Jeho žena Lisa zomrela na rakovinu a ostal sám. Dom, pes, záhrada, práca… nič mu jeho ženu nevráti. Tak sa teda pretĺka životom ako depresívny, ničnerobiaci partizán vo vojne o svoje duševné zdravie. V ťažkých chvíľach pri vás stoja vaši známi, priatelia a vlastne všetci pre ktorých stále niečo znamenáte. Nie je to inak ani v Tonyho prípade. Jeho naivný švagor, ktorý vlastní lokálne noviny, sa s ním stále rozpráva a snaží sa ho, márne, naviesť na iné myšlienky. Takisto je obklopený kolegami, z ktorých si ale robí srandu a uráža ich.

Tony so svojou fenou Brandy spomínajú na Lisu, ktorá ich nedávno opustila (Foto: netflix.com)

Tak dobre napísaný seriál som nevidel dlho. Postavy majú hĺbku, svoje vlastné príbehy a svoje problémy. Všetci jeho kolegovia riešia samotu, lásku, kariéru a vzťahy mimo práce. Pri sledovaní tak nemáte pocit, že sa dívate na umelo vytvorené postavy ale na reálnych ľudí. Tonyho manželka mu pred smrťou nahrala akýsi manuál ako prežiť. Pripomína mu, aby vyvenčil psa, upratal dom, aby cvičil lebo priberá a podobne. V takýchto krátkych ukážkach je zachytený vzťah Tonyho a Lisy, ktorú v seriáli vidíme len cez spomienky. Aby toho nebolo málo, Tony navštevuje terapeuta, ktorý mu má pomôcť vyrovnať sa so stratou a pohnúť sa ďalej, no pravdu povediac, robí presný opak. Na Tonyho sedeniach hovorí o vlastných problémoch, agituje ho svojim správaním a nevenuje sa potrebným témam.

Kolegovia sú pre Tonyho ako balóniky, na ktorých si vybíja zlosť (Foto: netflix.com)

Po čase pozerania som si uvedomil, aký dôležitý je vnútorný pokoj. Aké dôležité sú momenty, ktoré definujú vaše pôsobenie na Zemi. Aj napriek snahe uraziť každého koho môže, si Tony zachováva ľudskosť a nachádza priateľa v podobe starej pani na cintoríne, ktorá pred rokmi stratila manžela. Tento psychologicky nabitý seriál je priam nutnosť. Cez stratu, popieranie, samovražedné sklony až po upokojenie sa a prijatie nezmeniteľného. After Life prináša pohľad na iný typ vzťahov, ako teraz vídavame v telke. Momentálne je na Netflixe jedna séria, ale autor Ricky Gervais sa vyjadril, že už píše druhú. Tá bude dostupná na jar 2020. Odporúčam.

Gabriel Horváth

Knihy, komiksy, filmy, spoločenské hry a figúrky. Toto všetko zbieram a pohľad na moju poličku úprimne bolí. Kvôli nedostatku miesta. Ak totiž mám na výber medzi hrami, alebo komiksami, poličku neriešim. Možno by mi pomohla TARDIS...

Najnovšie články od Gabriel Horváth (zobraziť všetky)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.