Rytieri, stíhačky, Impérium a Sila

Luke Skywalker, nová nádej Rebelov (Foto: static0.srcdn.com)

Stále som chcel vedieť aké to je, lákanie temnej strany Sily a prečo sa toho Rytieri Jedi tak boja. Leia a Admirál Ackbar sa po zničení Hviezdy Smrti snažia nájsť novú planétu, aby tam presunuli základňu Rebelov. Na to všetko sa podujme Luke Skywalker, dedič Rytierov Jedi.

Pilot, čoskoro Jedi (Foto: abc.net.au)

Všetci poznáme Luka Skywalkera ako Rytiera Jedi. Ako symbol nádeje pre Rebelov. Chlapec, ktorý prišiel z farmy, získal princeznú (ugh) a zničil najväčšiu zbraň Impéria. Kevin Hearne nám dal Luka, ktorého sme potrebovali. Dlho som čakal na niekoho, kto nám ukáže, že Luke je tiež len človek. Všetky túžby, všetok strach, aj ten flirt. V knihe je Luke obyčajný pilot, dokonca ho tak bude volať jeho kamoška Nakari, ktorá mu zapožičia svoju stíhačku Desert Jewel. Admirál Ackbar pošle chalana na Rodiu, kde má nadviazať kontakt s miestnou tajnou organizáciou a vyskúšať ich zbrane (veď aj Rebeli potrebujú niekoho, kto ich bude zbrojiť). Ale keďže Rebeli nemajú financie, musia si zarobiť. Nakari je dcérou bohatého bádateľa, ktorý im dá za úlohu zistiť, čo sa stalo s jeho posádkou na nezmapovanej planéte. Samozrejme za takúto nebezpečnú úlohu im zaplatí dosť natoľko, aby si mohli dovoliť vylepšiť Desert Jewel a nainštalovať zopár ofenzívnych opatrení. Pripravení sa Luke, Nakari a R2-D2 vyberú zachrániť osobu, ktorú potrebujú obe strany. Kryptografička, ktorá podľa matematických výpočtov dokáže určiť pravdepodobnosť toho, aký bude ďalší krok Impéria a dokáže sa nabúrať do ich siete bez zistenia, sa stále zíde.

(Foto: t1.gstatic.com)

Vskutku dobre vykreslené boli aj rasy a planéty. Rodia – rýchlo-žijúca smradľavá planéta, kde sa každý stará o seba. Teda hlavne tajné zbrojárske organizácie, ktoré samozrejme nechcú byť prezradené, Kupoh, planéta, ktorá naoko spolupracuje s Impériom, no vlastne ide o planétu plnú špiónov, ktorí zbierajú informácie a potom ich výhodne predávajú. Je jedno komu. Kto dá viac. Fex, Omereth, alebo Givinčania, alebo ako sa volajú. Rasa, ktorá si vyvinula skvelý zmysel pre matematiku, takže sa dorozumievajú rovnicami. Ak k nim prídete na návštevu, je pekné pozdraviť sa aspoň kvadratickou funkciou, ale keďže ostatné rasy matematiku až tak neovládajú, tak si vymysleli pár zdvorilostných matematických fráz, ktorých výsledok je väčšinou tri. Aj keď píšem len tie dobré veci, jedna vec bola mínus. Prediktabilný dej. Miestami som vedel, čo sa stane, alebo som mal pocit, že som to už niekde čítal.

Každopádne knihu Star Wars: Dedič Rytierov Jedi by si mohol prečítať každý fanúšik tohto univerza. Mňa bavila.

Gabriel Horváth

Knihy, komiksy, filmy, spoločenské hry a figúrky. Toto všetko zbieram a pohľad na moju poličku úprimne bolí. Kvôli nedostatku miesta. Ak totiž mám na výber medzi hrami, alebo komiksami, poličku neriešim. Možno by mi pomohla TARDIS...

Najnovšie články od Gabriel Horváth (zobraziť všetky)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.