Rekapitulácia MCU pred Endgame: Filmy 2. fázy

Súboj proti Thanosovi sa blíži k svojmu koncu (Foto: hdqwalls.com)

V predchádzajúcom článku sme vám priniesli rozbor filmov prvej fázy Marvel Cinematic Universe. A keďže veľkolepý súboj medzi Avengers a Thanosom sa blíži, bez ďalších rečí sa pozrime na dôležité udalosti filmov Fázy 2.

Iron Man 3 (2013)

Na silvestrovskom večierku v roku 1999 Tony stretáva vedkyňu Mayu Hansenovú, vynálezkyňu experimentálnej regeneratívnej liečby pre zotavenie z devastujúcich poranení. Vedkyňu pozýva do svojej izby, ktorá neodmieta. Cestou sa k Tonymu dostane vedec Aldrich Killian, ktorý Tonyho pozve do svojej spoločnosti Advanced Idea Mechanics. Tony sa nezachová pekne a oklame Killiana, že je z jeho ponuky nadšený, a že sa stretnú na streche. Tony samozrejme na strechu nikdy nedôjde. Pol roka po udalostiach v New Yorku si Tony stihol vyrobiť niekoľko verzií oblekov, čo vyvolá napätie medzi ním a Pepper. Medzitým prebehne niekoľko teroristických útokov, ku ktorým sa prihlási terorista nazývaný Mandarin.

Americká vláda predstavuje Iron Patriota v podobe Jamesa „Rhodey“ Rhodesa, Tonyho najlepšieho kamaráta. Tony sa stretáva s Rhodesom, aby zistil niečo viac o Mandarinovi. Počas rozhovoru ho chytí záchvat paniky, ktoré vyvolávajú jeho zážitky z invázie mimozemšťanov, a z toho, že takmer zomrel. Starkov šéf bezpečnostnej obrany, Happy, je pri jednom z teroristických útokov ťažko zranený. Tony to pochopiteľne ťažko znáša a tak sa vyhráža do televízie Mandarinovi. Po tomto začína celú svoju pozornosť vkladať do hľadania Mandarina. Ten na jeho vyhrážky reaguje tak, že vyhodí celý Tonyho dom do vzduchu. Tony zachraňuje Hansenovú, ktorá ho prišla varovať a Pepper, a len z posledných síl sa mu podarí ujsť do oblasti v Tennessee.

Robert Downey Jr. in Iron Man Three (2013)
Robert Downey Jr. ako Iron Man v treťom pokračovaní filmu (Foto: imdb.com)

Vo svojom železnom obleku nemá dostatok energie aby sa vrátil, a preto využíva správy o jeho smrti. V Tennessee sa Tony stretáva s múdrym 10 ročným Harleym a spoločne začnú preskúmavať teroristické útoky Mandarina. Zisťujú, že žiadny bombový útok neprebehol, a že do tiel vojnových veteránov bola aplikovaná látka Extremis, ktorú ich telo odmietlo. Po tom čo vojaci začali explodovať, boli tieto informácie pripisované za falošný teroristický plán, aby sa zamaskovali nedostatky vo vývoji látky Extremis. Na Starka zaútočia Mandarinovi agenti Brandt a Savin, ktorých poráža a uniká. S Harleyho pomocou vystopujú Mandarina a zistia, že jeho sídlo je v Miami. Tony na ceste za ním dostáva jeden z ďalšich záchvatov, ktorý mu pomáha prekonať práve Harley.

Medzi tým Pepper zisťuje, že Hansenová spolupracuje s Killianom a Mandarinom. Pomáha uniesť Pepper, aby mal Tony dostatočnú motiváciu spraviť to, čo po ňom budú potrebovať. Tony sa dostáva do hlavného stanu „teroristu“ Mandarina a zisťuje, že je to len zaplatený herec Trevor Slattery. Herec je využívaný pre krytie Killiana. Ten si privlastnil výskum Hansenovej a následne rozšíril program o vojnových veteránov. Medzi tým Killian podáva Extremis Pepper, aby Tony odstránil chyby v látke a zároveň ju zachránil. Hansenovej sa nepáči kam to celé smeruje, a tak sa chce vzoprieť Killianovi, ale ten ju zabije. Tonymu sa darí ujsť zo zajatia, spája sa s Rhodesom a zisťujú, že Killian chce zaútočiť na prezidenta v lietadle Air Force One.

Gwyneth Paltrow in Iron Man Three (2013)
Pepper (Foto: imdb.com)

Iron Man však neprichádza včas, zachraňuje cestujúcich, ale uneseniu prezidenta už nezabráni. Stopuje Killiana na prázdny ropný tanker, kde má Killian v pláne zabiť prezidenta v priamom prenose. Tony sa vydáva zachrániť Pepper a Rhodes zas prezidenta. Ako vzdušnú podporu povoláva JARVISa, ktorý ovláda obleky Iron Mana. Rhodes prezidenta zachraňuje a Tony zisťuje, že Pepper prežila aplikáciu Extremis. Skôr než Iron Man dokáže zachrániť Pepper, sa stretáva s Killianom v boji, ktorý ho uväzní v jednej zo svojich miestností a zapne autodeštrukciu. Killian však prežíva. Pepper zakročí a vďaka látke Extremis Killiana zabíja. Tony nariadi JARVISovi, aby zničil všetky obleky, čo má byť dôkazom vernosti Pepper. Extremis v tele Pepper je stabilizovaný vďaka Tonymu. On sám podstupuje operáciu na vybratie zvyšných črepov v blízkosti srdca, vďaka čomu nepotrebuje oblúkový reaktor, ktorý hádže do mora a pripomína, že vždy bude Iron Man.

V potitulkovej scéne sme svedkami „psychiatrického“ sedenia medzi Tonym a Bruceom Bannerom, kde Tony rozpráva o svojich problémoch a Banner pri nich zaspáva.

Thor: The Dark World (2013)

Pred viac než tisícročím bojoval Ódinov otec Bor proti temným elfom a ich vodcom Malekithom, ktorý chcel zničiť vesmír pomocou zbrane známej ako Aether. Malekithova armáda bola porazená, no on uniká aj s hŕstkou poddaných. Bor nechal Aether bezpečne uložiť. V súčasnosti je Loki predvedený pred všeotca Ódina v Asgarde, kde bude za svoje zločiny voči Zemi uväznený vo väzení, zatiaľčo Thor so svojimi bojovníkmi odrážajú lupičské nájazdy vo Vanheime. Ide o poslednú bitku, ktorá mala upokojiť situáciu deviatich svetov.

Asgardania zisťujú, že onedlho nastane kovengercia, vzácne postavenie všetkých deviatich svetov. Čím bližšie k udalosti, tým častejšie sa začínajú objavovať náhodné portály medzi svetmi. V Londýne príde Jane so svojou asistentkou do opustenej továrne, kde sa objavil jeden z týchto portálov. Tá je teleportovaná do iného sveta, kde jej telo pohltí Aether. Následne je hodená späť na Zem. Medzitým Thor navštívil Heimdalla a zisťuje, že ju nevidí a tak Thor neváha a okamžite vyráža na Zem. U Jane sa prejaví Aether, kvôli čomu ju Thor berie na Asgard, kde Ódin spoznáva v Janeninom tele Aether. Thor a Jane sa dozvedajú o proroctve. Malekith vycíti Aether a zaútočí na Asgard, kde hľadá Jane. Thorova matka položí život za ochranu Jane a Malekith s jeho verným pobočníkom Algrimom sú nútení ustúpiť a odchádzajú bez pozemšťanky.

Celý Asgard smúti nad smrťou Thorovej matky, čo nenechá chladného ani Lokiho. Thor i napriek Odinovmu príkazu neopúšťať Asgard, sa rozhodne spojiť s Lokim a využiť Malekitha na to, aby Aether z Jane vybral a potom ich oboch Thor zničil. Loki ktorý pozná cestu do Svartalheimu a na oplátku mu ponúka možnosť pomstiť matku. Spolu s Jane, Lokim a Thorom a jeho najvernejším bojovníkom sa vydávajú do Temného sveta. Lokimu sa podarí oklamať Malekitha a ten oddelí Jane a Aether, ale následný Thorov pokus o zničenie látky nie je úspešný.

Chris Hemsworth in Thor: The Dark World (2013)
Thor sa aj v jeho ďalšom filme snaží nakopať zopár nepriateľov (Foto: imdb.com)

Malekith sa spojí s Aetherom a Loki je smrteľne zranený Algrimom. Thor svojmu umierajúcemu bratovi sľúbi, že povie otcovi o jeho obeti. Neďaleko v jaskyni objavia portál do Londýna, kde sa spájajú s Janiným tímom a doktorom Selvigom. Selvig zistil, že Malekith chce zničiť vesmír tým, že vypustí Aether v strede konvergencie. Thor v priamom boji s Malekithom prejde spleťou portálov, až ich jeden rozdelí a Malekith ostane sám na Zemi. Thor sa vráti v čase, aby pomohol svojím pozemským priateľom využiť ich vedecké nástroje. Maleikitha tak transportujú do Temného sveta, kde je zabitý vlastnou loďou. Thor sa vracia na Asgard, kde odmieta korunováciu a zároveň hovorí otcovi o Lokiho obeti. Nevie však, že Loki na seba zobral otcovu podobu a nezomrel.

V prvej potitulkovej scéne vidíme ako Sif a Volstagg navštívia zberateľa. Prosia ho, aby schoval Aether u seba, pretože si myslia, že by bolo nebezpečné mať schované dva kamene nekonečna pri sebe. Netušia, že zberateľ chce získať všetky kamene. Aether je druhý z kameňov nekonečna, kameň reality. Odlišuje sa najmä tým, že má skôr kvapalnú podobu. Je schopný sa absorbovať do tela hostiteľa a dodáva možnosť deformovať realitu podľa toho, ako len hostiteľ chce. V druhej potitulkovej scéne vidíme ako sa Thor vracia za Jane, a ako sa príšera z Jotunheimu túla na Zemi.

Captain America – The Winter Solider (2014)

Dva roky po bitke v New Yorku žije Steve Rogers vo Washingtone, kde pracuje pre S.H.I.E.L.D. Steve sa snaží začleniť do života v súčastnosti. Spoločne s agentkou Natashou Romanovovou a protiteroristickým týmom S.T.R.I.K.E., ktorého veliteľom je agent Rumlow, sú vyslaní na tajnú akciu, ktorej cieľom je zachrániť rukojemníkov zadržiavaných Georgesom Batrocom na lodi S.H.I.E.L.D. Behom misie Kapitán America zistí, že Black Widow ma vedľajšiu misiu, a to získať dáta z počítačov pre Furyho. Po skončení misie Rogers konfrontuje Furyho, a ten mu prezrádza informácie o projekte Insight, troch nových Helicarreroch prepojených so špionážnymi satelitmi tak, aby mohli preventívne eliminovať hrozbu. Riaditeľ S.H.I.E.L.D. však nedokáže dešifrovať údaje získané z počítačov, a tak poprosí o pozdržanie projektu tajomníka S.H.I.E.L.D., Alexandra Pierca.

Počas cesty za agentkou Mariou Hill, je Fury prepadnutý útočníkmi, ktorých vedie záhadný atentátnik, nesúci pseudonym Winter Soldier. Fury uniká a schováva sa do bytu Kapitána America, kde ho varuje, že S.H.I.E.L.D. nie je bezpečný. Fury dá Kapitánovi flash disk s dátami z lode a v zápäti je strelený Winter Soldierom, po ktorom sa púšťa Steve. Vojak uniká a Fury pri operácii zomiera. Ďalši deň Pierce predvoláva Kapitána America, kde sa snaží získať informácie o Nickovi Fury, no ten nič neprezrádza. Pierce preto označí Kapitána za zbeha a prikáže jednotke S.T.R.I.K.E. zadržať ho. Jednotke sa to však nepodarí a Steve uteká za Natashou. Spolu objavia starý bunker S.H.I.E.L.D. v New Jersey.

Sebastian Stan in Captain America: The Winter Soldier (2014)
Kapitán v súboji s Buckym (Foto: imdb.com)

Po aktivácii superpočítača k ním prehovorí zachované vedomie nacistického vedca Arnima Zolu, ktorý im odhaľuje, že už od doby druhej svetovej vojny je S.H.I.E.L.D. infiltrovaný agentmi Hydry. Obaja sa zachránia len o vlások, pretože na bunker vypustil raketu a dvojica si začína uvedomovať, že jedným zo zradcov je práve sám Alexander Pierce. Steve a Natasha hľadajú pomoc u bývalého parazáchranára amerického letectva Sama Wilsona, ktorý sa s Kapitánom spriatelil a pomáhal mu začleniť sa do súčasného života. Spoločne prídu na to, že jedným z agentov Hydry je aj Jasper Sitwell, ktorého prinútia aby im povedal, aký je skutočný plán Hydry. Ten priznáva, že Zola vyvinul algoritmus, pomocou ktorého môže identifikovať ľudí, ktorí by mohli byť potencionálnou hrozbou pre Hydru.

Helicarriery projektu Insight by potom mohli vybraných ľudí zabiť, rýchle a po miliónoch. Sitwella zabíja Winter Soldier, ktorý zaútočí aj na Steva Rogersa. Počas súboja Steve spoznáva, že pod maskou Winter Soldiera je jeho najlepší kamarát Bucky, o ktorom si myslel, že zahynul z pádu vlaku pri chytaní Zoly. Maria Hill pomôže trojici ujsť a zavedie ich do útočiska Nicka Furyho, kde zisťujú, že svoju smrť iba fingoval. Riaditeľ S.H.I.E.L.D. tu na nich čaká a prezradí im plán ako zabránia vypusteniu Helicarrierov. Po príchode Svetovej bezpečnostnej rady, pri príležitosti vypustenia Helicarrierov Rogers diaľkovo spustí každému v Triskelione informácie o pláne Hydry. Black Widow prestrojená za členku rady odzbrojí Pierca, kde prichádza aj Fury a prinúti ho, aby odomkol databázu agentúry S.H.I.E.L.D. Romanovová preniká k utajovaným informáciám a odkrýva plány Hydry verejnosti. V súboji Fury zabíja Pierca.

A čo teraz? (Foto: imdb.com)

Medzitým Rogers a Wilson odzbroja dva Helicarriery, ktorým vymenili čip. V tom sa objaví Winter Soldier, ktorý ničí Wilsonov lietajúci oblek a stretáva sa po druhýkrát v priamom súboji proti Kapitánovi America. Kapitán sa ubráni a vymení čip aj na poslednom Helicarrieri. Rogers sa snaží znovu nadviazať priateľstvo medzi ním a Buckym a odmietne s ním ďalej bojovať. Poškodená loď vrazí do Triskelionu, následkom čoho Kapitán a Bucky padajú do rieky. Bucky vyťahuje kapitána z vody a zachraňuje mu život, ale uteká skôr než sa Steve preberie. Agentúra S.H.I.E.L.D. ako taká končí. Romanovová sa vysporiadava so senátnym výborom, Hill je zamestnaná Tonym Starkom a Fury, o ktorom si všetci myslia, že je mŕtvy, zamieri do východnej Európy, aby zničil zvyšné bunky Hydry. Rogers a Wilson sa rozhodnú nájsť Winter Soldiera a zistiť, čo sa skutočne stalo.

V prvej potitulkovej scéne sa nachádzame v jednom z laboratórií Hydry, kde Baron Wolfgang von Strucker má v rukách Lokiho žezlo, v ktorom je ukrytý jeden z kameňov nekonečna. Okrem nich sú tam prítomné aj dve osoby, dvojčatá: muž s nadľudskou rýchlosťou a žena s telekinetickými schopnosťami. Vyhlasuje, že vek špiónov skončil a začal vek zázrakov. V druhej potitulkovej scéne vidíme, ako Bucky v civile navštívil svoj vlastný pamätník a ako sa snaží nájsť odpovede.

Guardians of the Galaxy (2014)

Krátko po smrti svojej matky je Peter Quill unesený zo Zeme skupinou vesmírnych pirátov, ktorý si hovoria Plienitelia. O 26 rokov neskôr sa Quill, alias Star-Lord, dostane na planétu Morag, kde ukradne orb. Zadrží ho Korath, ktorý je poddaný fanatickému Ronanovi z rasy Kree. Quillovi sa však podarí ujsť aj s orbom. Yondu, vodca Plieniteľov, sa o tom dozvie a vypisuje odmenu za chytenie Quilla. Zatiaľ Ronan posiela svojho vraha, Gamoru, aby orb získala. Quill sa pokúša predať orb na Xandare, hlavnom svete ríše Nova. Gamora ho prepadne a orb mu zoberie. Do potyčky sa zapojí aj dvojica lovcov odmien, Rocket a Groot.

Jednotky Novy všetkých štyroch zatknú a uväznia ich v Kylne. Tu sa nachádza aj silný väzeň Drax, ktorý chce zabiť Gamoru, lebo je spojená s Ronanom, ktorý Draxovi vyvraždil rodinu. Quill však presvedčí Draxa, že vďaka Gamore sa môže dostať až k Ronanovi. Gamora však prezradí, že Ronana zradila, pretože nechce, aby využil silu orbu na ničenie planét. Star-Lord, Gamora, Rocket, Groot a Drax tak spoločne vymýšľajú plán úteku z väzenia, pretože Gamora má kupcu pre orb. Medzitým sa Ronan stretáva s Thanosom, mocným titánom, aby s ním prebral Gamorinu zradu.

Dave Bautista in Guardians of the Galaxy (2014)
Draxa si zahral známy športovec Dave Bautista (Foto: imdb.com)

Quillova skupina sa dostáva z väzenia v jeho lodi a mieria na planétu Knowhere. Opitý Drax pošle správu Ronanovi, ktorého vyzýva a prezrádza, kde sa nachádzajú. Ostatní sa zatiaľ snažia o stretnutie s Gamoriným kontaktom, zberateľom Taneleerem Tivanem. Ten otvára orb, ktorý v sebe skrýva jeden z kameňov nekonečna, kameň sily. Tivanova otrocká asistentka náhle chytí kameň a vyvolá explóziu, ktorá zničí jeho archív s predmetmi. Na planétu Knowhere doráža Ronan, ktorý Draxa ľahko poráža. Ostatní unikajú v lodiach nasledovaní Ronanovými bojovníkmi a Gamorinou sestrou Nebulou. Tá ničí Gamorinu loď a necháva ju vo voľnom priestore vesmíru. Aby ju Quill zachránil, zavolá Plieniteľov, ktorí unášajú Quilla a Gamoru.

Rocket, Drax a Groot sa vyhrážajú, že zaútočia na loď, pokiaľ im nevydajú ich priateľov. Star-Lord však vyjednáva prímerie s Yondu, ktorého presviedča, že dokážu získať orb späť. Quillová skupina si uvedomuje, že čeliť Ronanovi sami, znamená istú smrť, rovnako si však uvedomujú, že nemôžu nechať Ronana zničiť celú galaxiu. Medzitým sa Ronan zmocňuje kameňa sily a vkladá ho do svojho kladiva. Zároveň sa vyhráža Thanosovi, že hneď po tom ako zničí Xandar, príde zabiť jeho. Nebula svojho adoptívneho otca nenávidí a pridáva sa k Ronanovi. Jeho lode zaútočia na Xandar a Plenitelia s vojakmi Nova bránia planétu, zatiaľ čo Quill a jeho skupina sa dostáva do Ronanovej lode.

Vin Diesel in Guardians of the Galaxy (2014)
I am Groot. Hlas mu prepožičal známy herec Vin Diesel (Foto: imdb.com)

Ronan vďaka kameňu sily preráža obrannú jednotu Novy. Na palube lodi sa stretnú Gamora a Nebule ktoré spolu začnú bojovať. Vďaka Gamore sa dostávajú k Ronanovi, no zisťujú, že je oveľa silnejší než predpokladali. Rocket im pomáha tým, že naráža s loďou Milano do Ronanovej lode Dark Aster a následným poškodením sa rúti na zem. Groot sa obetuje tým, že vytvorí ochranný štít, aby skupina prežila. Ronan opustí vrak lode a pokračuje v zničení Xandaru. Quill ho však vyruší, čo poskytne Draxovi a Rocketovi čas na to, aby zničili jeho kladivo. Star-lord vezme kameň a spoločne s Gamorou, Draxom a Rocketom ho využívajú, aby zabili Ronana. Po bitke Quill oklame Yondu a dá mu prázdny orb, zatiaľ čo skutočný kameň sily ponechá Nove, aby ho ukryli. Quill sa dozvedá, že je len polovičný človek, a že jeho otec bol prastarého a neznámeho pôvodu.

V prvej potitulkovej scéne vidíme malého Groota, ktorý ožíva vďaka štepu, ktorý zasadili do kvetináča. V druhej vidíme káčera Howarda ako pokrikuje po zberateľovi. Kameň sily je kameň, ktorý v sebe obsahuje nesmierne obrovskú silu, ktorá dokáže ničiť samotné planéty.

The Avengers – Age of Ultron (2015)

Vo východoeurópskej zemi, Sokovii, zaútočili Avengeri, ktorých tím tvoril Iron Man, Kapitán Amerika, Thor, Hulk, Black Widow a Hawkeye, na jednu z pevností Hydry. V nej Baron von Strucker experimentuje na ľuďoch pomocou Lokiho žezla. Skupina sa tu stretne aj s dvojčatami Pietrom a Wandou. Po boji tím zadrží Struckera aj Lokiho žezlo. Stark a Banner zisťujú, že žezlo v sebe skrýva kameň nekonečna, kameň mysle. Pokúšajú sa využiť kameň na Starkov projekt Ultron, ktorý má zaistiť globálnu bezpečnosť. Ultron však nečakane začne vnímať a vďaka informáciám zo siete o ľuďoch uverí, že jediný spôsob ako zachrániť Zem, je vyhladiť ľudstvo.

Ako prvého eliminuje Starkovu umelú inteligenciu JARVIS a následne zaútočí na Avengerov. Ukradne žezlo a zmizne s ním do Sokovie. Ultron začína vylepšovať svoje telo a vyrábať armády robotov. Taktiež zabíja Struckera a naverbuje dvojčatá, ktoré vinia Starka zo smrti ich rodičov. Spoločne zamieria do Južnej Afriky za priekupníkom Ulyssesom Klauom, aby získali vibránium. Na Klaueovu základňu ich vystopujú Avengers, ktorí zaútočia na Ultrona a dvojčatá. Wanda útočníkov zneškodní tým, že im do hláv vloží vízie. Hulk kvôli tomu začne šalieť a Stark ho musí skrotiť v špeciálnom „protihulkovom“ obleku.

Robert Downey Jr. and Mark Ruffalo in Avengers: Age of Ultron (2015)
Na Hulka je potrebná väčšia sila ako zvyčajne (Foto: imdb.com)

Tím sa ukryje do odľahlého domu Clinta Bartona, kde žije aj so svojou rodinou. Jedným z dôvodov, prečo sa Avengers stiahnú je aj to, že verejnosť má strach z ničenia Hulka a Wandiných schopností. Thor zamieril za doktorom Erikom Selvigom konzultovať svoje apokalyptické vízie. Banner a Romanovová si medzi tým v Clintovom dome uvedomujú city medzi sebou a chcú spoločne ujsť. Dorazí však Nick Fury a vyburcuje tím k útoku na Ultrona. Ten medzitým v Soule podmanil doktorku Helen Cho, aby pomocou svojej technológie na výrobu synetickej pokožky, vibránia a drahokamu zo žezla, vytvorila pre neho nové telo. Keď sa Ultron začne nahrávať do nového tela, Wanda dokáže prečítať jeho myšlienky a zistí, že chce vyhubiť celé ľudstvo. Preto sa od neho aj s bratom odvrátia.

Kapitán, Black Widow a Hawkeye Ultrona nájdu a získajú syntetické telo, avšak Ultron opäť unikne a zajme Romanovvú. Stark potajomky nahraje poničeného JARVISa, ktorý sa skryl pred Ultronom na internet, do získaného tela, čo vyvolá nepokoje medzi Avengermi. Po návrate Thora pomôže Starkovi oživiť telo. Novozrodený Vision sa pridá spolu s dvojčatami k Avengerom. Vracajú sa do Sokovie, kde Ultron využíva zvyšné Vibránium k tomu, aby zdvihol centrum mesta do dostačujúcej výšky, aby následný dopad zničil ľudstvo. Banner zachraňuje z väzenia Romanovovú a vzápätí sa mení na Hulka. Avengers medzitým bojujú s robotickou armádou. Dorazí Helicarrier na čele s Furym, Hillovou a Rhodesom, ktorí začnú evakuovať ľudí. Pietro Maxim zachráni Bartona a malého chlapca, no sám utrpí smrteľné zranenie.

Avengeri pokope (Foto: imdb.com)

Rozzúrená Wanda túžiaca po pomste sa vydá zničiť hlavné Ultronove telo. Mesto sa začne rútiť dole a Stark s Thorom preťažia zariadenie a celé mesto sa ešte v atmosfére rozpadáva. Hulk si uvedomuje, že ak by s Natashou ostal, ohrozil by ju, a tak sa rozhodne odletieť nevedno kam. Vision ničí posledné telo Ultrona, ktorý je definitívne porazený. Avengeri si zriadia novú základňu, ktorú povedie Fury, Hill, Cho a Selvig. Thor sa vracia na Asgard. Stark a Burton odchádzajú tiež. Rogers a Romanovová ostávajú, aby trénovali nových členov Avengers, ktorými sú James Rhodes, Vision, Sam Wilson a Wanda Maximoff.

Potitulková scéna nám ukazuje, ako je Thanos sklamaný z Lokiho, Ronana a Ultrona, a tak sa rozhodne získať kamene nekonečna sám. Môžeme sledovať, že v tom čase ešte nevlastní ani jeden z kameňov. Kameň mysle, ktorý bol ukrytý v Lokiho žezle, má schopnosť zlomiť vôľu a podmaniť si myseľ iných ľudí, dokonca dokáže vyvolať nereálne predstavy.

Ant-Man (2015)

V roku 1989 odíde vedec Hank Pym z agentúry S.H.I.E.L.D., pretože zistí, že sa pokúšajú okopírovať jeho zmenšovateľskú technológiu. Pym verí, že je nebezpečná a preto sa ju rozhodne ukrývať do konca svojich dní. V súčasnosti sa ho jeho dcéra Hope van Dyne a Darren Cross snažia vyčleniť z jeho vlastnej firmy Pym Technologies. Cross je zároveň veľmi blízko k zostrojeniu vlastného zmenšovacieho obleku. Po prepustení z väzenia, sa Scott Lang zabýva u svojho bývalého spoluväzňa. Neohlásene ide navštíviť svoju dcéru Cassie, keď mu jeho bývala manželka vynadá, že neplatí alimenty. Lang si kvôli svojím záznamom nie je schopný udržať prácu a preto prijíma ponuku a pripája sa k partii zlodejov k chystanej akcii.

Počas nej sa vláme do domu a prenikne do sejfu, kde však nachádza iba starý oblek, ktorý sa mu zapáči a vezme si ho. Doma si ho skúša obliecť a nečakane sa zmenší do veľkosti hmyzu. Tento zážitok ho vydesí natoľko, že sa oblek rozhodne vrátiť. Lang je však po ceste zatknutý. Hank Pym ho navštívi vo väzení a do cely mu prepašuje oblek, ktorý mu pomôže utiecť. Pym totiž s Langom manipuluje od začiatku a krádež obleku bola skúškou, pretože chce aby sa stal novým Ant-Manom a ukradol oblek Yellowjacket. Cross odhalí plány Pymovi a necháva ho sledovať. Hope a Pym trénujú Langa v bojových umeniach, ako aj v ovládaniu mravcov, či zmenšovania a zväčšovania sa.

Abby Ryder Fortson in Ant-Man (2015)
Lang v objatí so svojou dcérou (Foto: imdb.com)

Hank neskôr prezrádza Hope, že jej mama Janet, známa ako Wasp, zmizla v subatomickej ríši, keď zneškodňovala sovietsku jadrovú bombu. Pym varuje Langa, že ak preťaží regulátor, stretne ho rovnaký osud. Najskôr ho posielajú na základňu Avengers, kde má ukradnúť zariadenie, ktoré im pomôže ukradnúť Crossov oblek. Po krátkom boji s Falconom ho Ant-Man získava. Cross dokončuje vývoj Yellowjacketu a Pym technolgies organizuje slávnostné odhalenie. Lang spoločne so svojou partiou a lietajúcich mravcov sabotuje firemné servery a položí výbušniny. Cross ich však zadrží a obleky chce predať organizácii Hydra. Lang sa oslobodí a spoločne s Hope odstránia väčšinu agentov Hydry. Veliteľ Hydry Carson však uteká aj s ampulou Crossových častíc, ktoré spôsobujú zmenšenie hmoty.

Pym je postrelený a Ant-Man prenasleduje Crossa. Medzitým explodujú výbušniny, čo zapríčiní implóziu celej budovy. Pym s dcérou unikajú v tanku, ktorý mal zmenšený ako prívesok. Cross unesie Langovú dcéru Cassie, aby ho vylákal k ďalšiemu boju. Lang preťaží regulátor, aby sa dostal do Crossovho obleku a sabotoval ho, čo sa mu aj darí a Crossa zabíja. Sám Lang však mizne v kvantovej ríši, ale proces dokáže odvrátiť. Pym, ktorý zistil, že sa Langovi podarilo vrátiť premýšľa, či jeho žena nie je ešte stále nažive.

Paul Rudd in Ant-Man (2015)
Aj takto vyzerá Ant-Man (Foto: imdb.com)

V prvej potitulkovej scéne Pym ukazuje oblek Wasp, svojej dcére, a ponúkne jej ho. V druhej scéne zase vidíme ako Wilson a Rogers zadržiavajú Buckyho Barnesa, Winter Soldiera, a pretože sa nedokážu spojiť s Tonym Starkom, Wilson hovorí, že pozná niekoho, kto by im mohol pomôcť.

Mário Gurský

Som milovník filmov, seriálov -najmä hororových - a zanietený hráč či už počítačových alebo konzolových hier, konkrétne vlastniaci PS4. Svoj život si neviem predstaviť ešte bez jednej veci, a to je hudba. Pop, hip-hop, ľudovky, elektronická hudba - počúvam úplne všetko, čo je dobré, no najviac inklinujem k rocku a skupine Linkin Park, ktorá ma sprevádza už odmalička.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.