Rekapitulácia MCU pred Endgame: Filmy 1. fázy

Súboj proti Thanosovi sa blíži k svojmu koncu (Foto: hdqwalls.com)

Už 25. apríla na plátna kín dorazí dlho očakávaná premiéra Avengers: Endgame. Čaká nás nielen rozlúčka s viacerými postavami, ale aj uzatvorenie jednej veľkej 11-ročnej kapitoly MCU. Vzhľadom na to sme pre vás pripravili súhrn informácii pred „záverečnou hrou,“ tak, ako sme mali možnosť sledovať filmy. Pre tých, ktorí by mali záujem o preniknutie do sveta super hrdinov ešte viac sme pripravili zaujímavý článok, ako správne chronologicky sledovať nielen filmy ale aj seriály MCU, práve TU a odpoveď na otázku, akých filmov by sme sa mohli dočkať vo 4. fázy sa dozviete TU.

Iron Man (2008)

Neviem si predstaviť lepší prvý film než s nesmierne charizmatickým Robertom Downeym Jr., ktorý sa zhostil roly Tonyho Starka. Často som mal pocit, že bol Iron Man vytvorený až po tom, ako obsadili Roberta do roly. Tony mal prevziať otcovu firmu Stark Industries, ale obaja jeho rodičia, Howard a Maria, zomierajú pri autonehode, keď je ešte Tony malý a dočasne tak firmu preberá blízky priateľ Howarda Starka, Obadiah Stane. Vo svojich 21 rokoch sa stáva prezidentom svojej firmy. Tony je však v tom čase ľahkomyseľný a naivný a nezaujíma ho, kde jeho zbrane končia, respektíve verí tomu, že slúžia jedine na ochranu jeho zemi a ľudí.

To sa však zmení po tom, ako v Afganistane Tony predvádza svoju najnovšiu zbraň, ktorá vystihuje aj jeho filozofiu: „Niektorí hovoria, že najlepšia zbraň je tá, ktorú nemusíte odpáliť. Ja hovorím, že najlepšia zbraň je tá, ktorú stačí odpáliť iba raz.“ Po prezentácii zbrane padne do zajatia teroristickej skupiny 10 kruhov. Pri výbuchu sa Tonymu dostávajú do tela črepiny, ktoré sa mu pomaly zabodávajú hlbšie do srdca. Vedec Yinsen vyrobil elektromagnet poháňaný autobatériou, ktorá zabraňuje Tonyho smrti. Teroristi chcú, aby vyrobil svoju najnovšiu zbraň a zároveň si prvýkrát uvedomuje, že jeho zbrane padajú do zlých rúk.

Robert Downey Jr. in Iron Man (2008)
Tony Stark pri stavbe svojho prvého obleku (Foto: imdb.com)

Tony však vyrába malý oblúkový reaktor, ktorým nahradí elektromagnet s autobatériou a prvý prototyp „železného obleku“, vďaka ktorému sa mu podarí utiecť. Po úspešnej záchrannej akcii, pri ktorej pomáhal aj veľmi dobrý priateľ Tonyho, Rhodey. sa vracia domov, kde zvoláva tlačovku, na ktorej oznamuje uzatvorenie zbrojnej divízie Stark Industries. Zároveň sledujeme prvé nepriame stretnutie Agenta Phil Coulsona z S.H.I.E.L.D., ktorý sa snaží dohovoriť si stretnutie u Tonyho asistentky Pepper. Obadiahovi sa samozrejme nepáči, že Tony zastavil výrobu zbraní a všelijakými spôsobmi sa snaží dostať k reaktoru, ktorý Tony vymyslel a zabraňuje jeho smrti, a ktorý tiež poháňa železný oblek.

Tony z prototypu železného obleku vyrába najsilnejšiu zbraň, akú kedy kto vymyslel a posiela Pepper do svojej kancelárie, aby stiahla všetky údaje z jeho firmy. Obadiahovi sa nedarí dostať k oblúkovému reaktoru po dobrom, preto prepadne Tonyho vo vlastnom dome, berie si ho násilím a priznáva, že to on zaplatil teroristom, aby ho uniesli a zabili rovnako aj Pepper. Tá však aj vďaka S.H.I.E.L.D. uniká a spolu s nimi sú na ceste zatknúť Obadiaha. Ten však už spojazdnil svoj prototyp železného obleku a stretáva sa v priamom súboji s Tonym, ktorý odchádza zo súboja víťazne. Agent Coulson a S.H.I.E.L.D. chcú všetko utajiť, a tak pomáhajú Tonymu s krytím. Ten však svojej povesti neostane nič dlžný a veľkolepo priznáva, že on je Iron Man. Naprieč celým filmom sme tak isto mohli sledovať ako sa z pracovného vzťahu medzi Tonym a Pepper stáva romantický.

Tony spolu s Pepper (Foto: imdb.com)

V po titulkovej scéne vidíme prvýkrát riaditeľa S.H.I.E.L.D., Nicka Furyho, ktorý sa predstavuje Tonymu v jeho dome a vysvetľuje mu, že nie je jediný superhrdina na svete, a že sa stal súčasťou niečoho oveľa väčšieho než je on sám a to iniciatívy Avengers. V tomto období začína riaditeľ S.H.I.E.L.D. reálne skladať tím superhrdinov, ktorý by boli schopný spolupráce.

The Incredible Hulk (2008)

V úvode filmu vidíme ako Bruce Banner so svojou priateľkou a kolegyňou Betty Rossovou a jej otcom a generálom Thunderboltom Rossom prevádzajú experiment. Oficiálne sa malo jednať o výskum pre americkú armádu, ktorej výsledkom mala byť odolnosť voči gama žiareniu. V skutočnosti však šlo o znovuvytvorenie séra programu Supervojak z čias druhej svetovej vojny, ktoré premenilo Stevea Rogersa na supervojaka Kapitána Americu. Banner si bol svojím sérom istý natoľko, že sa rozhodol ho otestovať na sebe. Sérum nebolo správne a tak premenil Brucea Bannera na obrovské zelené monštrum, ktoré zničilo laboratórium, v ktorom zomreli ľudia a zranil svoju priateľku ako aj generála.

Po návrate do ľudskej podoby utekal do nemocnice za Betty, ale v tom mu zabránil generál Ross a začal Bannera doslova loviť. Banner mu dlhé roky utekal až sa mu úplne vytratil a začal žiť v Riu, kde sa vyhýbal stresovým situáciám a zároveň sa snažil meditačnými cvičeniami zvládať svoj hnev a stres. Stále sa snaží vyliečiť svoj stav a preto cez internet spolupracuje s niekým pod prezývkou Mr. Blue, zatiaľ čo on sám má prezývku Mr. Green. Vyše 5 mesiacov Banner žije rovnakým spôsobom, až do momentu, kedy sa pri svojej práci v továrni poreže a jeho kontaminovaná krv sa dostane do fľaše. Tento nápoj vypije náhodný človek, u ktorého sa prejavia známky gama ožiarenia.

Herec Edward Norton stvárnil prvého Hulka v rámci MCU (Foto: syfy.com)

Vďaka tomu generál Ross vystopuje Bannera až do Brazílie, kde ho prepadne SWAT team, vedený elitným britským vojakom Emilem Blonskym. Bannerovi sa však podarí ujsť vďaka premene na Hulka. Blonsky informuje generála o neúspešnom chytení, ten mu povie o vylepšenom sére a Blonsky súhlasí. Sérum mu poskytne zvýšenú rýchlosť, silu, mrštnosť, ale zároveň však začne pomalá deformácia tela a aj narušenie úsudku.

Banner sa vracia naspäť do Ameriky, kde sa stretáva s Betty. Spolu sa snažia skontaktovať Mr. Blue, avšak Bannera prepadne armáda na čele s Blonskym. Banner sa premieňa v Hulka a uteká aj s Betty. Následne sa stretávajú v New Yorku s Mr. Blue, ktorý tvrdí, že vymyslel protilátku na odvrátenie séra. Protilátka však nefunguje. Banner zisťuje, že jeho krv ma liečivé účinky, ale obavy, že by padla do zlých rúk ho prinútia k tomu aby všetky vzorky zničil.

Tim Roth in The Incredible Hulk (2008)
Hulk robí to, čo mu ide najlepšie, ničí (Foto: imdb.com)

Ťažko ranený Blonsky sa vďaka séru vylieči a spolu s generálom sa vydajú chytiť Bannera už po tretí krát. Po úspešnom chytení ho spolu s Betty naložia do helikoptéry. Blonsky zatúži po plnej dávke séra a prinúti informátora Sternsa, aby mu ho podal. V zápätí sa premieňa na silnejšie a väčšie monštrum Abomination a začne ničiť Harle. Jedinou možnosťou ako ho zastaviť je Hulk a tak generál prepúšťa Bannera. Po dlhom boji Hulk víťazí a chystá sa zabiť Abominationa, ale Betty ho prosí, nech ho ušetrí.  Po boji Banner znova uteká a zisťuje, že sa v Hulka dokáže premeniť i z vlastnej vôle.

Hulk nemá žiadnu potitulkovú scénu, ako každý jeden film z MCU, ale po skončení scény s Bannerom pokračuje posledná scéna filmu. Tony Stark prichádza do baru za generálom Rossom a informuje ho o tom že zakladajú tím.

Iron Man 2 (2010)

Film začína v Rusku, kde média informujú o tom, že Iron Man je Tony Stark. Anton Vanko zomiera a Ivan, jeho syn, stavia miniatúrny oblúkový reaktor podľa plánu Stark Industries, na ktorom sa podieľali Howard Stark a Anton Vanko. O 6 mesiacov na to Tony obnovuje veľtrh Stark Expo, aby pokračoval v otcovom odkaze. Prezentuje tu aj ako Iron Man zabezpečil mier. Rovnako zisťujeme, že jeho Palladiové jadro, ktorého ho drží pri živote a poháňa aj oblek, mu zároveň spôsobuje toxicitu a zabíja ho. Tony musí odolať tlaku senátu, aby dal oblek americkej vláde, pretože podľa nich to je zbraň. Stark však tvrdí, že oblek je jeho súčasť.

Na zemi neexistuje žiadna náhrada za Palladiové jadro, z čoho je Tony deprimovaný a zároveň ľahkomyseľný. Rozhodne sa o tom nikomu nevravieť a medzi tým prepisuje všetko na Pepper. Novou asistentkou Stark Industries sa stáva Natália Rushman, ktorá je však tajnou agentkou S.H.I.E.L.D., známa ako Black Widow, resp. ako Natasha Romanova. Spoločne odlietajú do Monaka, kde sa Tony účastní historického Grand Prix. Počas preteku ho napadne Ivan Vanko so špeciálnymi bičmi v ruke, ktoré poháňa oblúkový reaktor, avšak Iron Man ho poráža vcelku rýchlo.

Robert Downey Jr. and Gwyneth Paltrow in Iron Man 2 (2010)
Tony Stark a Mrs. Pepper znova na scéne (Foto: imdb.com)

Iron Man však utrpí vážne poškodenie a Vanko prezrádza, že mu šlo len o to, aby svet videl, že Iron Man je poraziteľný. Ivanov útok urobí dojem na hlavného konkurenta Justina Hammera, ktorý nafinguje Vankovu smrť a dostane ho z väzenia, aby mu pomohol vyrobiť železné obleky, ktoré by zatienili ten Tonyho. Iron Man na svojej narodeninovej oslave, o ktorej si myslí, že je posledná v  železnom obleku, opije a pobije sa so svojím dobrým kamarátom Rhodesom, ktorý si oblečie jednu z verzií obleku. Rhodes oblek zabaví pre americké letectvo.

Vzhľadom na okolnosti Nick Fury skontaktuje Tonyho, ktorý si myslí, že ho ide znovu presviedčať, aby sa pridal k jeho tímu. Fury Tonymu prezrádza detaily o tajnej agentke Natashi, ako aj to, že sa s Howardom Starkom poznal osobne a bol zakladateľom S.H.I.E.L.D. Rovnako mu aj prezradí, že Anton Vanko a Howard Stark spoločne pracovali na oblúkovom reaktore, ale potom ako ho Anton chcel predať, ho nechal Howard deportovať a Rusi ho následne poslali do gulagu. Tony získa staré veci po svojom otcovi od Nicka Furyho. Pri ich študovaní objavuje nový chemický prvok, ktorý Howard zanechal pre neho a s pomocou svôjho počitača JARVIS ho dokáže vyrobiť. Zároveň vďaka tomu ukončuje jeho závislosť na Palladiu.

Stan Lee in Iron Man 2 (2010)
Nechýbal ani Stan Lee, ktorý nás už, žiaľ, opustil (Foto: imdb.com)

Medzitým chce Rhodes svoj oblek vyzbrojiť a využíva pri tom služby Hammera. Na Stark Expo Hammer predstavuje svojich nových ozbrojených dronov, ktoré má viesť Rhodes v Starkovom obleku. Iron Man prichádza a varuje Rhodesa, že Anton Vanko žije, ten však diaľkovo prevezme vládu nad dronmi aj s Rhodesovým oblekom a zaútočí na Iron Mana. Hammer ja zatknutý a Romanovová zamieri do Hammerovej továrne, kde chce Vanka chytiť. Ten uteká, ale Romanovová dokáže vrátiť ovládanie Rhodesovi. Spoločne s Tonym porážajú drony a Vanko spácha samovraždu odpálením svojej výstroje.

Zatiaľ čo v televízii môžeme vidieť správy o dominovaní Hulka, riaditeľ Fury informuje Tonyho, že kvôli jeho zložitej osobnosti sa S.H.I.E.L.D. rozhodol využiť ho len ako konzultanta. Stark a Rhodes za svoje hrdinské činy dostávajú medailu od senátora.

V potitulkovej scéne vidíme ako Agent Phil Coulson doráža do Nového Mexika odkiaľ ohlási, že na dne kráteru objavili veľké kladivo. To nám nastavuje scénu na pokračovanie v podobe filmu Thor.

Thor (2011)

Jane Fosterová a Erik Selvig so svojím tímom, skúmajú atmosferické úkazy. Presúvame sa na Asgard, kde Ódin rozpráva príbeh svojím malým dvom synom, ako viedol vojnu proti Mrazivým obrom z Jotunheimu, aby im zabránil v dobití 9 svetov. V boji zvíťazil, prišiel o oko a obrom zobral zdroj ich sily, truhlicu prastarých zím a zavládol krehký mier. Thor sa pripravuje na korunováciu, ale tá je prerušená pokusom Mrazivých obrov získať truhlicu späť, v čom im aj zabráni. V zápale emócií Thor povie otcovi, aby zaútočili na Mrazivých obrov a porušili mier.

Všeotec Ódin však Thora neposlúcha a nariaďuje mu aby nevyvolával vojnu, rovnako mu dá pocítiť, že zatiaľ kráľom nie je. Loki chce využiť túto situáciu pre seba, a tak používa svoju najsilnejšiu zbraň, manipuláciu, a navedie Thora na to, aby zaútočil sám. Ten sa so svojimi vernými bojovníkmi vydáva do Jotunheimu, aby sa stretol v boji s Jótunským vodcom Laufeyum. Ten mladého princa varuje pred zradcami vo vlastných radoch. Strhne sa boj, v ktorom Asgardania držia za kratší koniec a Loki zistí, že nieje skutočným synom Ódina. V tom sa zjaví Ódin, ktorý ich zachraňuje, ale porušuje tým dohodu prímeria.

Loki (Foto: imdb.com)

Thor sa poháda so všeotcom, ktorého nazýva starým hlupákom. Ten Thora zbaví sily a učaruje kladivo so slovami, že ho získa len ten, kto ho je hoden a následne vyhostí Thora na Zem. Za ním pošle aj jeho kladivo Mjöllnir. Tak sa Thor ocitá v Novom Mexiku. Obyvatelia neďalekého mesta nájdu Mjöllnir a predbiehajú sa v tom, kto ho získa ako prvý. V tom agent Phil Coulson oznamuje nadriadeným, že kladivo našiel a nechá ho strážiť. Loki medzi tým konfrontuje Ódina ohľadom jeho pôvodu a ten zisťuje, že je v skutočnosti syn Mrazivého obra Laufeya. Všeotec vyčerpaním kolabuje a Loki sa zmocňuje trónu.

Thor zisťuje kde sa nachádza kladivo. Snaží sa preniknúť do zabezpečeného areálu, ktorý postavil S.H.I.E.L.D. Thor však kladivo nedokáže zdvihnúť a padá do zajatia. V cele sa mu zjavuje Loki, ktorý pokračuje vo svojich intrigách a oznamuje Thorovi, že otec zomrel a nemôže sa vrátiť domov, pretože prímerie je postavené na jeho vyhnanstve a ani samá matka ho tam nechce. Loki ponúka Layfeymu šancu na zabitie Ódina a na oplátku im vráti truhlicu prastarých zím. Thor sa zmieruje zo svojím exilom a chce sa zblížiť s Jane. Jeho bratia v zbroji na čele so Sif však nie sú spokojní s vládnutím Lokiho, a tak sa snažia Thora kontaktovať.

Clark Gregg and Chris Hemsworth in Thor (2011)
Thor a Agent Coulson (Foto: imdb.com)

Dostať sa na Zem im pomáha Heimdall, strážca Bifröstu. Sif a trojica bojovníkov hovoria skutočnú pravdu o situácii na Asgarde. Loki posiela na Zem Ničiteľa. Thor sa za záchranu svojich priateľov obetuje a tým Thor získava naspäť svoju silu, vďaka ktorej poráža ničiteľa. Thor a jeho priatelia sa vracajú na Asgard, kde Loki využíva a zabíja Laufeyho ako zámienku, aby mohol zaútočiť na Jotunheim. Loki je v priamom súboji konfrontovaný svojim bratom a ten, aby zabránil Lokiho plánom, ničí jedinú cestu medzi svetmi. Bifröst. Ódin zachraňuje oboch synov pred pádom do vesmíru, no potom, čo všeotec odmietne jeho žiadosť o uznanie, sa Loki dobrovoľne púšťa Thorovej ruky. Thor odčiní svoj priestupok priznaním, že ešte nieje pripravený vládnuť a na Zemi sa s Jane snaží nájsť spôsob ako otvoriť portál do Asgardu.

V potitulkovej scéne sme svedkami ako Nick Fury vezme doktora Selviga do jedného z agentúrnych zariadení a ukáže mu kufrík, v ktorom sa nachádza artefakt. Požiada ho, aby ho preskúmal, pretože môže obsahovať nevýslovnú energiu. Vidíme ako Loki z tieňa ovláda Sleviga a ten skrz doktora s radosťou súhlasí. My už vieme, že tento neznámy artefakt sa nazýva Tesseract a obsahoval jeden z kameňov nekonečna, konkrétne kameň priestoru. Tento kameň je sám o sebe schopný teleportovať čokoľvek z jedného miesta vesmíru na druhé. Tiež by mohol byť použitý aj ako zdroj nekonečnej energie alebo výroba futuristickej zbrane.

Captain America – The First Avenger (2011)

V marci 1942 dorazí nacistický dôstojník Johann Schmidt so svojimi vojakmi do mesta v Nórsku, ktoré je okupované Treťou ríšou, kde sa zmocňuje jedného z najvzácnejších pokladov Ódinovej pokladnice, Tesseractu. V New Yorku sa medzi tým snaží mladý Steve Rogers vstúpiť do americkej armády, to sa mu však nepodarí kvôli zdravotným a fyzickým problémom. Stretáva sa so svojím najlepším kamarátom Jamesom „Buckym“ Barnesom, ktorý už zajtra odlieta bojovať. Spoločne sa zúčastňujú Stark Expo, kde chcú spoločne a so ženským sprievodom stráviť svoj posledný čas. Steve tu zahliadne ďalšie náborové stanovisko a tak to chce skúsiť znovu. Bucky a Steve vedú rozhovor, kde mu Steve vysvetľuje, že nemá právo len tak sedieť zatiaľ čo druhí nasadzujú svoje životy.

Tento rozhovor započuje doktor Abraham Erskine, ktorý po krátkom teste jeho prijatie povolí avšak zdôrazňuje, že len na skúšku. Steve je tak naverbovaný do vojenského vedeckého útvaru S.S.R., kde sa stáva súčasťou experimentu pre vytvorenie supervojaka, ktorý vedie plukovník Chester Phillips a britská agentka Peggy Carter. Medzitým doktor Anim Zola a Schmidt sa pokúšajú ovládnuť silu Tesseractu, ktorá by mohla pomáhať poháňať vynálezy doktora Zolu a zmeniť celý svet. Len jeden vojak útvaru S.S.R. bude vybraný pre experiment supervojaka. Väčšinu fyzických testov Steve nezvláda, avšak dokazuje že je nielen múdry a schopný riešiť problémy jednoducho a priamočiaro, ale aj to, že nezaváha pri obetovaní sa za dobrú vec a vďaka týmto vlastnostiam sa stáva testovacím subjektom pre experiment.

Chris Evans in Captain America: The First Avenger (2011)
Steve Rogers sa márne pokúšal dostať do armády (Foto: imdb.com)

Steve má pochybnosti a pýta sa doktora Erskinea prečo on. Ten mu vysvetľuje, že sérum vylepšuje nie len fyzické vlastnosti, ale aj charakterové, čiže ak je niekto zlý, bude ešte viac a naopak. Schmidt sa dozvedá o Erskinovom pobyte a vydáva povel na zabitie. Experiment vedie doktor Erskine a Howard Stark, ktorí aplikujú špeciálne sérum a následne ho vystavia „vita paprskom“. Po ukončení sa z malého, útleho Steva Rogersa stáva vysoký a svalnatý mladík. Jeden z návštevníkov je však Schmidtov zabijak a zabíja doktora Erskina. Steve ho naháňa ulicami mesta a vďaka svojím novým schopnostiam ho aj dopadá, ale ten použije kyanidovú kapslu a zabíja sa.

Vzhľadom na to, že je Erskin mŕtvy a vzorec na supervojaka stratený, je projekt ukončený. Rogers dostáva novú úlohu a to robiť propagandistickú show po celej Amerike ako „Kapitán Amerika“. V roku 1943 propaguje v Taliansku, kde ho kontaktuje Peggy, a kde sa dozvedá, že je nezvestná jednotka jeho kamaráta Buckyho. Steve odmieta uveriť, že by jeho kamarát bol mŕtvy a s pomocou Peggy a Howarda Starka sa tak púšťa do záchrannej misie. Kapitánovi sa skutočne podarí dostať až do opevneného sídla Schmidtovej organizácie Hydra, odkiaľ Buckyho a ďalších väzňov zachraňuje. Stretáva sa tu aj priamo so Schmidtom, ktorý mu ukazuje svoju skutočnú podobu ako Red Skull a uteká spoločne so Zolou.

Chris Evans in Captain America: The First Avenger (2011)
Scéna, ktorú sme mohli vidieť aj v jednom z trailerov na Endgame (Foto: imdb.com)

Rogers sa vracia naspäť na základňu aj so zachránenými vojakmi. Po tejto záchrannej operácii vzniká špeciálna jednotka vedená Kapitánom Amerika, do ktorej pribral Buckyho a ďalších zachránených vojakov. Ich úlohou bolo zničiť ostatné základne Hydry. Howard Stark vybaví Rogersa vylepšením vybavením, ako aj štítom z Vibránia, veľmi vzácneho a takmer nezničiteľného kovu. Tímu sa darí ničiť základne Hydry, potom zaútočia na vlak, v ktorom sa vezie doktor Zola. Vedca sa im podarí zatknúť, avšak za vysokú cenu pre Rogersa, pretože počas tejto misie z vlaku vypadne Bucky, jeho najlepší kamarát.

Vďaka informáciám od zadržaného Zolu sa dozvedajú o poslednej základni Hydry. Jednotka na ňu zaútočí a Schmidt chce využiť postavené zbrane na to, aby zničil veľké mestá po celom svete. Schmidt uteká do lietadla, do ktorého prenikne aj Kapitán a kde sa stretnú tvárou v tvár. Red Skull po uchopení Tesseractu mizne v žiari svetiel a ten sa prepadáva niekde do oceánu. Rogers s lietadlom nemôže pristáť a tak sa obetuje za záchranu mesta a strhne lietadlo k zemi niekde v Arktíde. Stark neskôr prehľadáva morské dno, kde nachádza len artefakt, a tak usudzuje, že Kapitán neprežil.

Hugo Weaving in Captain America: The First Avenger (2011)
Hugo Weaving ako Red Skull (Foto: imdb.com)

Agenti S.H.I.E.L.D. nájdu zmrazeného Kapitána Amerika v Arktíde a následne ho prevezú do New Yoku, kde ho oživia. Rogers sa preberá v miestnosti, ktorá vyzerá ako z 40. rokoch 20. storočia. Steve však tuší, že niečo nehraje a tak uteká von z budovy do súčasného Times Square, kde ho konfrontuje Nick Fury a informujeho o tom že „spal“ skoro 70 rokov.

V potitulkovej scéne vidíme, ako sa Steve snaží vyrovnať s realitou pomocou boxerského mechu, kde mu Nick Fury oznámi, že ho svet potrebuje na záchranu sveta.

The Avengers (2012)

Loki sa spája s mimozemskou rasou Chitauri. Dohoda znie tak, že ak mu pomôže získať Tesseract, dodá Lokimu armádu, s ktorou si bude môcť podrobiť Zem. Nick Fury dorazí spolu s Agentkou Mariou Hill do jedného z tajných výskumných zariadení, kde práve prebieha evakuácia. Doktor Erik Selvig tu experimentoval s Tesseractom. Agent Phil Coulson vysvetľuje, že Tesseract začal vyžarovať zvláštnu formu energie. Ten náhle vytvorí portál, vďaka ktorému sa Lokimu podarí dostať na Zem. Prebieha konfrontácia Lokiho a základne S.H.I.E.L.D. Loki vyhráva a tak odchádza s artefaktom, doktorom Selvigom a Clintom Bartonom, ktorých pomocou kopije posadol aby sa k nemu pridali.

Nick Fury si uvedomuje hroziace nebezpečenstvo a preto aktivuje program Avengers. Agentka Natasha Romanovová je poslaná po Brucea Bannera do Kalkaty, ktorý by mohol pomôcť vystopovať Tesseract pomocou gama žiarenia. Agent Phil Coulson je vyslaný za Tonym Starkom, ktorému predáva zhrnutie výskumu doktora Selviga. Nick Fury medzitým navštevuje Stevea Rogersa, ktorý mu má pomôcť získať späť ukradnutý Tesseract. Všetci sa tak stretávajú na základni S.H.I.E.L.D.

Robert Downey Jr., Chris Evans, Scarlett Johansson, Jeremy Renner, Mark Ruffalo, and Chris Hemsworth in The Avengers (2012)
Superhrdinovia pokope (Foto: imdb.com)

Loki sa snaží odlákať pozornosť, čo sa mu aj darí a stretáva sa s Kapitánom Amerika, Iron Manom, ako aj Black Widow. Medzi tým Hawkeye kradne potrebné Iridium k stabilizovaniu Tesseractu. Loki je pomerne jednoducho zajatý a transportovaný do zariadenia S.H.I.E.L.D. Thor svojho adoptívneho brata oslobodzuje a dúfa, že ho donúti sa vzdať svojho plánu a vrátiť sa na Asgard aj s Tesseractom. Po konfrontácií s Iron Manom a Kapitánom Amerika, Thor súhlasí so zadržaním Lokiho na lietajucej lodi S.H.I.E.L.D. Loki je zamknutý do väzenia špeciálne upraveného pre Hulka. Banner a Stark sa medzi tým snažia vystopovať Tesseract.

Avengers sa rozdelia pretože majú príliš rozdielne názory, ako na otázku čo s Lokim, rovnako ako aj na otázku, že agentúra chce využiť Tesseract na vývoj mega zbrane, ktorá by zastrašila mimozemšťanov. Počas hádky sa však podarí Hawkeyeovi a ďalším agentom ovládaných Lokim preniknúť na Helicarrier, poškodia jej motory a vyprovokujú Bannera, aby sa zmenil v Hulka. Kapitán Amerika a Iron Man sa snažia spoločne nahodiť motory, zatiaľ čo sa Thor pokúša zastaviť Hulkovo bláznenie a Black Widow bojuje s Hawkeyeom, ktorý nakoniec upadá do bezvedomia a tak preruší Lokiho kúzlo. Loki medzi tým uniká, zabíja agenta Phila Coulsona a vyhadzuje Thora z lode.

Chris Evans in The Avengers (2012)
O akčné scény tiež nebola núdza (Foto: imdb.com)

Hulk po boji zo stíhačkou tak isto padá na zem. Fury využije Coulsonovu smrť na to, aby motivoval skupinu superhrdinov tak, aby už konečne začali spolupracovať. Loki však používa Tesseract a zariadenia na to aby otvoril portál nad New Yorkom a umožnil tak prílet armády Chitauri. Superhrdinova sa kvôli obrane New Yorku zhromaždia a začnú bojovať bok po boku ako Avengers. Veľmi rýchlo si však uvedomia, že na to, aby odrazili útok musia zničiť portál. Popri tom, ako sa Avengeri snažia dostať k prístroju, ktorý portál vytvoril, zachraňujú civilistov. Pri generátore, pri ktorom je aj doktor Selvig, oslobodený od Lokiho očarovania, odhaľuje, že k vypnutiu môže byť použité Lokiho žezlo.

Medzitým sa Furyho nadriadení snažia ukončiť inváziu tým, že vypustia jadrové hlavice na Manhattan. Iron Man dokáže raketu odchýliť a vletieť s ňou skrz portál. Raketa zničí materskú loď Chitauri a zneškodní tak jednotky na Zemi. Starkovi sa i napriek nedostatku energie podarí dostať naspäť do New Yorku skrz portál na poslednú chvíľu. Po skončení boja sa Thor vracia do Asgardu s Tesseractom a Lokim ako väzňom.

Prvý krát vidíme aj Thanosa (Foto: youtube.com)

V prvej potitulkovej scéne vidíme ako Chitaurský vodca kľačí pred Thanosom a podáva správu zakončenú slovami, že napadnúť pozemšťanov je ako dvoriť sa smrti, pričom Thanos sa nad tým iba pousmeje. Druhá potitulková scéna nám ukázala iba ako Avengers spoločne po boji sedia v reštaurácii a jedia v tichosti.

Mário Gurský

Som milovník filmov, seriálov -najmä hororových - a zanietený hráč či už počítačových alebo konzolových hier, konkrétne vlastniaci PS4. Svoj život si neviem predstaviť ešte bez jednej veci, a to je hudba. Pop, hip-hop, ľudovky, elektronická hudba - počúvam úplne všetko, čo je dobré, no najviac inklinujem k rocku a skupine Linkin Park, ktorá ma sprevádza už odmalička.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.