Red Dead Redemption 2, alebo ako rýchlo dokáže človek stratiť nervy

Poznáte to. Dlhé mesiace túžobne očakávate hru, ktorú majú vaši „konzoloví“ priatelia dávno dohranú, dokonca obetujete 60€ za pred-objednávku, aby ste mohli hrať medzi prvými na PC a keď konečne príde ten deň, hru jednoducho nespustíte. Že to nepoznáte? Tak zrejme ste si nekúpili Red Dead Redemption 2 na PC. 

Keď koncom októbra minulého roka dorazila hra na PlayStation 4 a Xbox One, počítačoví hráči horeli závisťou. Viem o čom píšem, pretože sám som bol medzi nimi. Ako čas plynul, postupne sa ukazovalo, že RDR 2 zrejme dorazí aj na PC. Nasvedčovali tomu súbory priamo v hre, ale aj rôzne vyjadrenia zo strany vývojárov, ktorí nechceli nič poprieť, ani potvrdiť. Dni plynuli až sa oficiálne potvrdil dátum 5. november 2019 ako deň, kedy hra od Rockstar Games vyjde aj na spomínané počítače.

Nadšenie vystriedalo sklamanie

Rockstar k spusteniu pripravil aj samostatný launcher, ktorý promoval celkom veľkolepo – zadarmo ste totiž mohli dostať jednu z hier ako GTA 3, GTA Vice City, či L.A. Noire. Všetko fungovalo, ak ste si hru predobjednali, mohli ste si ju už pár dní pred vydaním stiahnuť (pretože tých 120 GB cez slabší internet muselo sťahovať pomerne dlho).

Radosť z toho, ako budete brázdiť „ulice“ divokého západu však vystriedalo sklamanie. Hru som jednoducho nespustil. Najskôr som si myslel, že problém je u mňa, predsa len moja 4-ročná mašina toho mala za sebou dosť, ale minimálne požiadavky k hre mi dávali nádej, že by som to mal spustiť. Neskôr som zistil, že nie som sám a na rôznych fórach sa začali kopiť reakcie od nespokojných hráčov, ktorí mali rovnaký problém.

Na pár chvíľ som sa do hry dostal, dokonca do online sekcie (Foto: PoP-Cult Magazín)

Pomôž si človeče…

V tomto prípade ľudová múdrosť platila na 100%. Tvorcovia mlčali a hráči si začali radiť navzájom. Až zhruba po troch dňoch vydalo samotné Rockstar Games usmernenie, čo treba robiť, ak hru neviete spustiť. Vypnite antivírus, aktualizujte grafické ovládače… Niektorým to pomohlo, iným nie. A nemali ste vyhraté ani vtedy, keď sa vám podarilo hru spustiť.

Osobne som mal možnosť presedlať na iný, výkonnejší, počítač, kde som hru rozbehol, ale netešil som sa z nej dlho. Počas týždňa bol niekoľkokrát aktualizovaný launcher a klinec do rakvy prišiel v piatok, keď mi aktualizácia rozhodila nastavenia grafiky. Aj keď som mal v telefóne odfotené, na akých nastaveniach hrám, po ich opätovnom vrátení však hra nevyzerala ani zďaleka tak ako predtým. Skôr som mal pocit, že hrám Minecraft a nie jednu z najlepšie hodnotených hier roku 2018.

Skvelá hra so zlým štartom

Bohužiaľ, ani dva týždne po vydaní, Red Dead Redemption 2 nebeží tak, ako by mal. Problém s grafikou mám doteraz a so strachom a zároveň s túžbou očakávam nový update, ktorý, dúfam, problém vyrieši.

Je to škoda, pretože hra si zaslúžila viac a zaslúži si minimálne pozornosť vývojárov, ktorí budú komunikovať s hráčmi a usmerňovať ich, aby si hru užili naplno, lebo len jedna A4 s pokynmi jednoducho nestačí.

Dominik Cenkner

Dominik Cenkner

Život je tak krátky. Zomriem s pocitom, že som nestihol pozrieť všetky medicínske seriály sveta, ktoré mám tak rád. A to nehovorím o ostatných seriáloch. A filmoch. A videohrách. Život je krátky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.