Recenzia: Tell Me a Story (Nepohádky)

Dôvod, prečo som siahol po tomto seriáli bol hlavne ten, že som chcel vidieť niečo žánrovo odlišné, nové a krátke. Nepohádky opisujú príbeh troch rozprávok: Tri malé prasiatka, Červená Čiapočka a Janko a Marienka, ktoré sa odohrávajú v reálnom svete. Seriál je spracovaný do 10 častí s minutážou od 45 do 53 minút. Podľa tvorcov to mal byť príbeh o láske, strate, chamtivosti a pomste, zabalený do temného sveta. Či to tak skutočne bolo sa pozrieme v recenzií.

Tri malé prasiatka

Ešte skôr než sa pustím do samotného príbehu, by som chcel vyzdvihnúť úvodné intro seriálu. Dnes už nie sú v popredí dlhé úvodné zvučky. Tvorcovia sa krásne pohrali a vytvorili ho v maľovanej podobe, kde z rozprávkového sveta postavy preniknú do toho reálneho. Hlavní protagonisti tohto príbehu budú James Wolk v úlohe Jordana Evansa, Paul Wesley známy predovšetkým zo seriálu The Vampire Diaries, alebo aj Dorian Missick. Ak budem hodnotiť jednotlivé príbehy samostatne, tak príbeh o troch malých prasiatkach bol druhý najlepší, dokonca dýchal na krk tomu najlepšiemu. Dej je hlavne o strate, ktorá je tak silná, že z koristi sa stane lovec túžiaci po pomste – v momente, keď spravodlivosť prestane fungovať.

Netreba očakávať úplnú zhodu s rozprávkami v podobe dobra a zla (Foto: imdb.com)

Všetko to začne v momente, keď Jordan so svojou budúcou manželkou Beth vyberajú svadobný prsteň v klenotníctve, ktoré prepadnú tri osoby s prasacími maskami. Lúpež sa tak trochu zvrtne a jedno z prasiatok postrelí Beth, ktorá umiera. Jordan si však zapamätal oči jedného z lupičov. Neskôr pri jeho identifikácii však právo prestane fungovať a pre nedostatok dôkazov, ktoré by dokázali spojiť lupiča s krádežou nepodniknú vyšetrovatelia žiadne kroky. To je dôvod prečo sa „zlý“ vlk rozhodne vziať vecí do vlastných rúk. Príbeh je pozoruhodný najmä pre zaujímavé zvraty a hranice, ktoré je Jordan ochotný prekročiť. Rovnako dobre je zachytené aj psychické rozpoloženie trúchliaceho Jordana, ktorý bojuje s tým, či sa pomstiť za každú cenu a prijať následky, na ktorých mu už nezáleží, alebo sa cez to všetko preniesť kvôli spomienke na Beth a to, aký život žila.

Jordan na love po troch prasiatkach (Foto: hollywoodreporter.com)

Janko a Marienka

Príbeh nás zavedie k mladíkovi Gabeovi, ktorému nie sú cudzie ani drogy a život na hrane ako taký. Po nevydarenej noci ako tanečník v klube ho jeho priateľ Billy pozve na hotel za svojím známym Danom odreagovať sa. Noc prebieha v plnom prúde a zatiaľ čo Dan sa baví s Gabeom, Billy sa rozhodne prilepšiť si tým, že Dana okradne. To sa celé obráti v nešťastnú náhodu, v ktorej Dan končí mŕtvy, Billy utečie a necháva v tom Gabea samého. Ten vo svojej bezradnosti zavolá svojej sestre Hannah a poprosí ju o pomoc. Ako správna sestra svojmu bratovi pomôže a pri zbavovaní sa dôkazov nájdu kartu od úložnej schránky, v ktorej nájdu balík peňazí, ktorý im nepatrí.

Dania Ramirez a Davi Santos hrajú súrodencov Janka a Marienku (Foto: ibtimes.com)

Dlho som nevidel spojitosť s rozprávkou. Janko a Marienka boli jasní, ale zlá striga, či perníková chalúpka nikde. V podobnom duchu sa to nieslo takmer do polovici seriálu. Potom som sa na to však pozrel z iného pohľadu. Čo vlastne symbolizuje Janko a Marienka? Chamtivosť – a tú zastupovali peniaze a neochota vzdať sa ich. Balík peňazí sa stal perníkovou chalúpkou. Za mňa však najslabší príbeh, najslabšia časť seriálu. Niežeby tu chýbali zaujímavé zvraty a prekvapujúce momenty, ale to všetko ničilo množstvo klišé, ktoré sa v tomto príbehu objavovali. Celkový dojem je skôr negatívny v porovnaní s ostatnými dvoma príbehmi.

Červená Čiapočka

Role Červenej Čiapočky sa zhostila herečka Danielle Campbell, ktorú sme mohli rovnako sledovať v upírskej ságe The Originals. Zlého vlka si zahral, pre mňa doteraz neznámy ale nesmierne charizmatický, Billy Magnussen, aj vďaka ktorému sa pre mňa stal tento príbeh najlepší z trojice. Po tragickej smrti svojej mamy sa Kaylla Powell so svojím otcom presťahuje k babičke, kde sa snaží začať odznova. Po prvom dni v novej škole sa Kaylla rozhodne spoznať svoje nové mesto a ocitne sa v klube.

Skvelé herecké výkony oboch hlavných protagonistov len vyšperkovali celý príbeh (Foto: imdb.com)

Do oka jej padne jeden náhodný muž, s ktorým nakoniec odíde do jeho bytu. Na druhý deň v škole zistí, že muž s ktorým včera strávila noc, je jej nový učiteľ Nick Sullivan. Kaylla o tom povie svojej novej kamarátke, ktorá si to pre seba nenechá, a tak sa začnú prvé problémy. Nový Kayllin spolužiak túžiaci po nej sa nebude brániť využiť všetky karty, ktoré má a začne sa vyhrážať učiteľovi. Nič však nieje tak, ako sa na prvý pohľad zdá. Nebude núdza o množstvo zvratov, pikantných scén, ale aj násilia, ktoré sa tvorcovia nebáli ukázať, za čo ich chválim.

Príbeh, ktorý mal z môjho pohľadu skutočne všetko (Foto: imdb.com)

Celkový dojem

Veľmi ma potešilo, keď nám hneď v pilotnej časti dali tvorcovia mierne najavo, že aj keď si každý z príbehov pôjde svojou cestou, tak sú spoločne prepletené a neodohrávajú sa nezávislo od seba. Aj keď vieme celkom jednoznačne vybrať najslabší článok seriálu, tak nudiť sa pri ňom nebudete.

Tri príbehy, tri rozprávky, jeden celok (Foto: openloadmovies.net)

Nie nadarmo sa hovorí, že reťaz je len tak silná, ako jeho najslabší článok a tento seriál je toho dôkazom. Ak sa pozriete na ten najslabší príbeh, tak seriál stále dostatočne baví a zvyšok je už len lepší. Seriál má však svoje vlastné tempo. Pre mňa osobne až veľmi pomalé, ale to nutne nemusí znamenať, že je to na škodu. Rozbeh a prvé veľké zvraty začnú až 5 časťou. Potom však všetko začína naberať na obrátkach a drží si to až do konca. Prvé negatívne momenty prichádzajú 7. časťou, kde práve v príbehu Janka a Marienky mi začnú prekážať až príliš časté klišé. Posledná veľká vec, ktorá mi prekážala, bola posledná časť. Koniec na mňa pôsobil príliš prekombinovane. Seriál pracoval perfektne zo zvratmi deja až do poslednej časti, kde ich bolo už neúrekom a pôsobilo to umelo, čo nakoniec trochu poškodilo celkový dojem. Preto som sa rozhodol tomuto seriálu udeliť 8/10 bodov.

Mário Gurský

Som milovník filmov, seriálov - najmä hororových - a zanietený hráč či už počítačových alebo konzolových hier, konkrétne vlastniaci PS4. Svoj život si neviem predstaviť ešte bez jednej veci, a to je hudba. Pop, hip-hop, ľudovky, elektronická hudba - počúvam úplne všetko, čo je dobré, no najviac inklinujem k rocku a skupine Linkin Park, ktorá ma sprevádza už odmalička.

0 thoughts on “Recenzia: Tell Me a Story (Nepohádky)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.