Recenzia: FIFA 20

Rok sa s rokom stretol a na poli športových hier sme sa v septembri dočkali ďalšieho ročníka FIFA série, tentokrát s číslom 20. Dokázali sa vývojári po roku polepšiť a priniesť aj niečo nové, alebo ide o klasiku, na akú sú fanúšikovia zvyknutí? 

Volta futbal

Ak som v úvode položil otázku, či dokázal Electronic Arts priniesť do aktuálneho vydania niečo nové, musím odpovedať, že áno. Jedným dychom však dodávam, že nové automaticky neznamená dobré. Poďme však po poriadku.

Tohtoročná novinka dostala označenie Volta (Foto: PoP-Cult Magazín)

Najväčšia tohtoročná novinka je nový režim s označením Volta Football. Hráčmi obľúbená FIFA Street tak vďaka tomu bola vzatá pod krídla samotnej FIFY. Futbal v uliciach, alebo v halách dokázal zaujať, ale nevyhol sa ani negatívam.

Jedným z nich je jeho príbehový režim, ktorý je snáď ešte horší, než vyvrcholenie príbehu Alexa Huntera v predchádzajúcom ročníku. Postavám jednoducho chýba akási hĺbka, sú veľmi čitateľné a koniec tohto celého vám bude jasný skôr, než skončí prvá cut-scéna.

Ak nechcete hrať stále pod mostom, ale nakuknúť aj do nablýskaných hál, príbehový režim jednoducho preskočiť nemôžete. S vašou postavou sa musíte zúčastniť viacerých turnajov, ktoré ak vyhráte, získavate množstvo odmien, od zlepšenia vašich skillov, až po doplnky ako tričká, tenisky, či iné. Niektoré z nich máte k dispozícii už od začiatku a preto sa s určitosťou pri tvorbe postavy zdržíte. Navyše si môžete vybrať pozíciu – útok, záloha alebo obrana, a preto sa pocit z hrania za cudziu postavu mení na pocit, že hráte sami za seba.

Aj hrateľnosťou je Volta skvelým spestrením. V režime výkop taktiež nechýba a tak sa dobre vybláznite na rôznych ihriskách, kde budete môcť predvádzať množstvo trikov a v prípade, že si zahráte s kamošmi, verte mi, že sa nudiť nebudete. Keď už spomínam kamošov, chybou je, že Volta stále nie je dostupná online, ale aspoň máte dôvod sa reálne stretnúť.

Volta poteší skvelou hrateľnosťou (Foto: PoP-Cult Magazín)

V kariére nič nového

Dobre, priznávam, že v tomto podnadpise trochu klamem. Režim kariéra priniesol dve veľké novinky. Podobne ako pri Volte, aj v tomto prípade si v kariére budete môcť vytvoriť svoj avatar. Či už si vyberiete kariéru hráča, alebo trénera, budete si môcť vybrať z viacero možností a dokonca trénovať aj ako žena.

Druhou novinkou sú rozhovory v kariére trénera. Pred dôležitým zápasom budete organizovať tlačovky pre médiá, po zápase hodnotiť hráčov, alebo sa vám ozve nespokojný hráč a vy ho buď uzemníte, alebo povzbudíte, aby na sebe makal aj naďalej.

Rozhovory potešia, ale po čase sa stanú otravnými (Foto: PoP-Cult Magazín)

A teraz vysvetlím spomínaný podnadpis. Pretože vývojári sa opäť nepoučili a kariéra bola prvé tri týždne pre mnohých hráčov nehrateľná, keď obsahovala viacero chýb, napr. svetové kluby nastupovali s mladíkmi, hráči oslavovali remízu akoby to bola výhra, alebo vás klub vyhodil aj v prípade, že ste plnili ich ciele. Skrátka klasika, na ktorú sú fanúšikovia zvyknutí. Pre korektnosť dodám, že po vydaní patchu s označením 1.05 bola drvivá väčšina chýb odstránena.

Nabitý program musíte ako tréner brať do úvahy a podľa toho nasadzovať jednotlivých hráčov (Foto: PoP-Cult Magazín)

Ultimate tím

Režim, na ktorom vývojári pracujú azda najviac. A niet sa čomu diviť, keďže je to pre nich jediná možnosť ako získať od hráčov ďalšie peniaze za kartičky. Okrem vylepšeného interface však tento rok veľa nečakajte. Krátkosť tohto odseku jednoducho hovorí sám za seba.

FUT neponúkne nič nového. Na úvod však môžete prejsť krátkym tutoriálom pre nováčikov (Foto: PoP-Cult Magazín)

Za Piemonte Calcio hrať nechcem

Hovorí vám niečo klub Piemonte Calcio? Nie? A čo tak Juventus Turín? To zrejme áno. Vedze, že Juventus vo FIFE 20 jednoducho nehľadajte. Nájdete ho jedine pod spomínaným označením. Ostatné je už v poriadku, v útoku nájdete Cristiana Ronalda a pod.

Problémom sú licencie, na ktoré vždy doplatia len samotní hráči. Aj keď sa FIFA snaží, prísť o takýto klub len krátko pred vydaním, je jednoducho veľkou stratou. Konečné hodnotenie to neovplyvní, len mám pocit, že keď sa o tom nebude hovoriť, nikdy sa toho nezbavíme. Hráči jednoducho nechcú hľadať obľúbený klub pod iným názvom, než reálnym.

Keď už sme pri licenciách, FIFA 20 je na tom veľmi dobre. Hra má právo na Premier League, La ligu, Ligu Majstrov, Európsku ligu, či nemeckú, francúzsku, alebo taliansku ligu (až na spomínaný Juventus).

Konečný verdikt

FIFA 20 disponuje skvelou hrateľnosťou, ktorá vás rýchlo stiahne do deja. Režimami nabitý ročník vás s určitosťou zabaví na dlhé hodiny. Vývojári sa však stále nevyhli chybám, ktoré sa z roka na rok opakujú, ale ako vždy sa ich snažia odstrániť. Ak ste posledných pár dielov zo série vynechali, určite to stojí za napravenie. Odo mňa zaslúžená známka 8/10.

Dominik Cenkner

Dominik Cenkner

Život je tak krátky. Zomriem s pocitom, že som nestihol pozrieť všetky medicínske seriály sveta, ktoré mám tak rád. A to nehovorím o ostatných seriáloch. A filmoch. A videohrách. Život je krátky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.