Recenzia bez spoilerov: Eli

Predvečer sviatku Všetkých svätých, alebo ak chcete Halloween, trávil každý z nás po svojom. Možno ste sa rozhodli zažiť Príšerne dobrý Halloween s nami, alebo ste si zorganizovali vlastnú párty, poprípade ste možno siahli po knihe, seriáli, či filme. 

Jednou z možností mohol byť horor od režiséra Ciarána Foya, Eli. V prípade, že ste film nevideli, nemusíte sa báť, recenzia neobsahuje spoilery.

Dej v skratke

Zúfalí rodičia Rose (Kelly Reilly) a Paul (Max Martini) privádzajú svojho syna Eliho (Charlie Shotwell) na odľahlú kliniku kvôli zákernej chorobe. Eli je silno alergický na prach. Dokonca až do takej miery, že vo svojej vlastnej izbe musí žiť v špeciálnom stane, ktorý mu čistí vzduch. Za doktorkou Horn prichádzajú v nádeji, že ich syna sa podarí vyliečiť. Nakoľko ide o horor, Eli, v špeciálne upravenej klinike, po ktorej sa môže pohybovať bez toho, aby mal na sebe ochranný odev, vidí duchov. Tí sa ho všemožne snažia dostať preč z daného miesta.

Zrkadlá a odrazy hrajú vo filme veľkú úlohu (Foto: imdb.com)

Skvelý zvrat v deji, alebo …

Divák má celý čas pocit, že sleduje klasický horor, keď v tom zrazu, 20 minút pred koncom, nečakaný zvrat. Tak nečakaný, že máte pocit, akoby autori film nezvládli a nevedeli ho ukončiť inak, tak sa rozhodli pre zmenu. Práve zvrat v závere na jednej strane pridáva na hodnotení a na druhej strane z neho uberá. Ak si pozriete film aj vy, určite budete vedieť, čo mám na mysli.

Kelly Reilly and Charlie Shotwell in Eli (2019)
Hranica medzi našim a ich svetom je tenká (Foto: imdb.com)

Detskí herci sú nečakaným plusom

Napriek svojmu mladému veku sa Charlie Shotwell a Sadie Sink, ktorú poznáme napr. zo Stranger Things, chopili svojich postáv viac než dobre. Eliho v podstate celý čas ľutujete a súcítite s ním. Veď kto by si vedel predstaviť žiť svoj život v pomyslenej bublinke.

Pochváliť treba aj „duchov“ a ich zobrazenie. Niekedy mi nebolo všetko jedno. V noci pri svojej ceste na wc som sa radšej do zrkadla nepozeral.

Deti sa svojich postáv zhostili výborne (Foto: imdb.com)

Verdikt

Eliho jednoducho musíte vidieť. Vo svojej podstate to nie je ničím výnimočný horor, čo dokazujú aj hodnotenia divákov, ktoré sa pohybujú okolo šiestich bodov, resp. 60 percent. Na druhej strane pre mňa to nebol jeden z tých slabších filmov.

Spomínaný zvrat filmu na jednej strane pomáha, ale pri obhliadnutí sa za ním vás neopúšťa pocit, že sa to dalo spraviť aj lepšie. Samotný záver necháva otvorené dvere pre možné pokračovanie, kde by autori mohli svoje chyby napraviť. Nateraz však nemôžem ísť s hodnotením vyššie než na 7/10.

Eli
Horor
USA, 2019, 98 min
Réžia: Ciarán Foy
Scenár: David Chirchirillo, Ian Goldberg
Kamera: Jeff Cutter
Hudba: Bear McCreary
Hrajú:
 Kelly Reilly, Lili Taylor, Sadie Sink, Max Martini, Charlie Shotwell, Deneen Tyler, Jared Bankens a ďalší

Dominik Cenkner

Dominik Cenkner

Život je tak krátky. Zomriem s pocitom, že som nestihol pozrieť všetky medicínske seriály sveta, ktoré mám tak rád. A to nehovorím o ostatných seriáloch. A filmoch. A videohrách. Život je krátky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.