Princezná, elf a démon vojdú do baru… Znovu

Alkoholická princezná v nohaviciach, sladký elf, ktorého najneslušnejšie slovo je bum-bum (zadoček), a podpichovačný démon s cigaretou. To je hlavné trio seriálu Disenchantment, odohrávajúceho sa v stredoveko-fantasy kráľovstve Dreamland. Pridajte panovačného obžerského kráľa, netalentovaného čarodejníka, víly-prostitútky, prehnane sebavedomého cudzieho princa premeneného na prasa, alebo aj chlapíka, čo predáva vodu s príchuťou jeho neumytého tela iba za 15 centov za naberačku. To je časť obrázka, ktorý priniesla prvá séria. Fanúšikovia sa 20. 9. dočkali ďalších desiatich častí a my sme ich samozrejme pozreli tiež.

Prvá séria seriálu z pera Matta Groeninga priniesla vcelku príjemný, dospelejší humor, než sme boli zvyknutí zo Simpsonovcov. Dissenchantment používal násilie, drogy, alkohol aj sex, hoci umiernene. Nie je to ešte level Family Guy, American Dad alebo South Park. Scenáristi si dali záležať na čo najväčšom množstve vizuálnych aj dialogických vtipov ale bez toho, aby zbytočne brzdili príbeh. Terčom vtipu boli predovšetkým stredoveké pomery – nízka hygiena, úmrtnosť, despotickí panovníci aj cirkev, negramotnosť a iné. Do toho prihodili nejakú tú mágiu, fantasy bytosti a vznikol fajn animovaný seriál.

Vitajte v Dreamlande! Oddnes až s piatimi dedinskými bláznami a magickým elfom! Malé kráľovstvo je plné britského humoru a dobrých postáv (Foto: ign.com)

V prvej sérii sme sledovali princeznú Tiabeanie a jej priateľov démona Luci a elfa menom Elfo v zdanlivo nesúvisiacich dobrodružstvách. Črtal sa tam však aj príbeh o intrigách susediacej ríše, elixíre života a sprisahania proti kráľovi, čo vyvrcholilo najmä v posledných dvoch dieloch. Preto som mimoriadne napäto očakával príchod druhej série dúfajúc, že dostanem odpoveď na všetky cliffhangery, ktoré mi autori nechali. Nuž… áno aj nie.

Prvé dva diely série priniesli menší posun, avšak potom sa seriál viac menej vrátil do starých koľají. Naše trio sa vrátilo do odkliateho kráľovstva Dreamland a pokračovalo v starých bitkách a dobrodružstvách. Z hľadiska príbehu by som teda povedal, že druhej sérii chýbala väčšia dynamika. Avšak samotné diely a vtipy ostali rovnako kvalitné, ako v prvej sérii. Tak či tak sa nebudete nudiť. Medzi inými dobrodružstvami pôjde Bean a jej priatelia aj do pekla, do krajiny zlobrov, do steampunkového mesta, do prísne stráženého kráľovského trezora a kráľ Zog sa pokúsi nájsť si ďalšiu manželku. Ak vás bavili diely prvej série, zasmejete sa aj tu. Len nečakajte priveľa odpovedí o kráľovstve Maru, či o tom, prečo je Bean vlastne taká dôležitá.

Trón čaká na svoju vyvolenú princeznú… Len čo vytriezvie (Foto: Netflix)

Podľa mňa najlepší prvok seriálu je dabing. Dokonca aj pred dizajnom a animáciou. Dabing je excelentný. Každá postava dostala veľmi špecifické vyjadrovanie, gramatické skladby, slovnú zásobu a hlavne intonáciu, čo samo o sebe niekedy pozdvihne vetu na vtip. A tak, ako v prvých desiatich dieloch, aj teraz sa môžete tešiť na náhodné stretnutia s postavičkami z pozadia, ktoré tak trocha tvoria prepojenia medzi dielmi a komickými situáciami z prvej série, ako napríklad Old Man Touchy.

Seriál som si obľúbil pre britký humor, sarkazmus a opätovné triafanie sa do dobrých tém ako aj zábavný dabing. Všetky moje obľúbené prvky ostali aj v nových dieloch, preto mi neostáva iné ako povedať, choďte do toho. Ak ste ešte nepozreli prvú sériu, bingnite to všetko naraz. Medzi animovanými seriálmi pre starších je Dissenchantment rozhodne v hornej desiatke a stojí za pozretie. 

Adam Čížik

Starý zatrpknutý idealista a rojko, pred svetom uteká do sveta počítačových hier, kníh a občasne aj filmov a seriálov. Veľký milovník histórie, military, rockovej aj metalovej muziky, starých amerických áut, a hlavne dobrých príbehov. Väčšinou ho nájdete ponoreného v nejakej single player hre, sem-tam, vyjde z ulity a vbehne na bojiská Battlefieldu 1 a 5, prípadne zahrá niečo coop alebo vytiahne dvadsaťstennú kocku a ponorí sa do Dungeons&Dragons.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.