Príde elf, človek a ork do 21. storočia a povie…

Mestská fantasy získava nový význam (Foto: netflix.com)

Pred Vianocami nám Netflix naservíroval film so zaujímavým námetom. Predstavte si svet súčasnosti, no pred 2000 rokmi by sa odohrali udalosti podobné tým v Tolkienových knihách. Temný pán by s armádou orkov bojoval proti ľuďom a elfom. Bez ohľadu ny výsledok by elfovia bývali v bohatej štvrti a vládli svetu, ork a človek by boli kolegami v policajnom zbore a víly by boli okrídlenou háveďou, poletujúcou okolo okien. Takto vyzerá Bright režiséra Davida Ayera.

Ayer má na svedomí jeden malý krok vedľa v podobe Suicide Squad z roku 2016. Teraz zanechal strieborné plátno a Bright radšej zapasoval do ponuky Netflixu. Celý čas som si vravel: „Keby to tak bol radšej seriál”. Takmer dvojhodinová stopáž totiž filmu s takou zaujímavou atmosféra nestačila. Všetko sa udialo akosi rýchlo a mnohé veci zostali v úzadí. Ale späť k námetu. Orkovia žijú v getách a súperia s hispánskymi skupinami gangstrov (dokonca sa dá v mnohých prípadoch ork zameniť za černocha, pretože paralela utláčania tu existuje); elfovia sú pekní, mocní a bohatí. Sú však aj elfovia-odpadlíci, ktorí chcú pomocou magického artefaktu vzkriesiť Temného pána nanovo. Existuje aj FBI oddelenie, tzv. Jednotka na boj proti mágii, ktorá chce rovnaký artefakt použiť proti čarom a kúzlám. A ľudia neveria orkom, že by po tých 2000 rokoch mohli byť dobrými.

Má to vtip, ale komédia to nie je, Temný pane

Ajajajaj. A zomrela (Foto: 4bp.blogspot.com)

Znie to totiž ako dobrý materiál pre niečo v štýle Muži v čiernom, ale vôbec to tak nie je. Ako je už u Ayera zvykom, tak sú to policajti a dráma plná prestrelky, hlášok a jednoduchej zápletky. Vtipné to je. Napríklad, keď si ork, partner Willa Smitha, pustí v aute metal, lebo toto orkovia počúvajú a nazve to najkrajším love-songom, aký bol kedy vytvorený. Alebo scéna ubitia víly metlou. Nechcem rozpitvať všetky vtipné scény, no mini vtipy a rôzne odkazy či hry s divákom sa nájdu a nepôsobia silene.

Je to film, ale príbeh to nemá, Temný pane

Má, len je veľmi, veľmi lineárny a jednoduchý. Vlastne sa len rôzne skupiny snažia získať magický artefakt skôr ako iná skupina. Sú tam náznaky aj mini príbehov v podobe veľkého sna orka byť policajtom alebo historický kontext vojny spred 2000 rokov. Ale zostalo len pri náznakoch. Netflix už ohlásil pokračovanie, napriek nie veľmi priaznivým ohlasom. Snáď sa rozpracovania dočkáme tam.

Typická fantasy charakterizácia rás je nepoškodená (Foto: blackfilm.com)

Nie, žeby ste sa pri pozeraní nebavili, len sa pripravte na oddychovku. Veľa streľby, dobrých textov, pekne vykreslených postáv (aspoň tých hlavných) a akcie. Taký fantasy John Witch. Ja sám som tomuto filmu dal šancu len a len kvôli nápadu, ktorí je, hoci jednoduchý, zaujímavý a inovatívny. Dobrá policajná dráma v modernom svete s fantasy prvkami. To by vás presvedčilo, či? Alebo aspoň ten Will Smith.

Je to recenzia, ale názor to nemá, Temný pane

Ale má, čo to trepeš za nezmysly, nadpis. A, ak by aj nie, tak to teraz zhrniem, len sa upokoj. Už prvé tóny hudobnej zložky vám napovedia, že ide o Ayera a vynorí sa vám Harley, Joker a Deadshot. Ale to možno len kvôli Willovi. Nie je to zlé, mohlo to byť lepšie. Materiál hodný aspoň mini série. Ak chcel Ayer mať tieto dve hodiny pokope, tak nech, ale mohol to byť len pilot skvelého seriálu. Postavy, dialógy, vtipy, odkazy, chémia medzi jednotlivými rasami, vizuálny štandard a ladiaci soundtrack; to všetko tu funguje, len to prirýchlo skončilo a niečo sa v tom humbuku stratilo. Škoda, inak by to bol veľmi, veľmi zaujímavý konkurent detektívok a policajných drám. Záverom, pozrieť sa to oplatí. Ak pre nič, tak pre humor, akciu a unikátnosť, no mohlo to byť dotiahnuté. Alebo skôr natiahnuté.

Pavol Kušnír

Som hrdý geek, hráč hier akéhokoľvek druhu a typu (digitálnych i spoločenských), milovník komiksu a teoretik médií i popkultúry. Za najväčší životný cieľ pokladám priniesť okoliu kúsok zábavy a radosti v bohatom svete populárnej kultúry; neskromne pridávam aj túžbu napísať vlastný komiks a natočiť vlastný seriál. Píšem rád, ešte radšej vraj rozprávam; píšem o tom, čo by mohlo byť zaujímavé. Hádam sa to podarilo. 🙂

Najnovšie články od Pavol Kušnír (zobraziť všetky)

  • 70%
    Oddychový film plný akcie so zaujímavým námetom, no prirýchly a s jednoduchou zápletkou - 70%
70%

Súhrn

Keby sa David Ayer rozhodol radšej pre seriál ako pre film, urobil by lepšie. S týmto materiálom by sa dalo pracovať na niekoľko sérií. Filmu by som vytkol rýchly spád, ktorý necháva mnoho dverí pootvorených bez možnosti domyslieť si, čo je za nimi. Absencia zložitejšej zápletky zas film pretaktovala na večernú jednohubku, ktorá však nenudí vďaka humoru, interakcii medzi postavami a lavíne akčných scén.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.