Príbeh služobníčky, ktorý by ste prežiť nechceli

Seriál roku 2017, ktorý si zaslúži vašu pozornosť (Foto: amazon.com)

Rok čo rok sa rodí čoraz viac neplodných žien. Tých, ktoré sú schopné založiť si svoju vlastnú rodinu ostalo už len pár. A svet je predsa schopný akéhokoľvek zverstva, aby sa zachránil. Ak sa vzoprieš, zomrieš. Alebo horšie. Pošlú ťa na vojnový front, na ktorom ťa pomaly a bolestivo zabije radiácia.

Seriál The Handmaids Tale (ktorý získal niekoľko Zlatých glóbusov a cien Emmy) je adaptáciou rovnomennej knihy autorky Margareth Atwood z roku 1985. Ponúka nám dystopické Spojené štáty americké, ktoré bojujú s obrovským úbytkom obyvateľov. Prognóza? Ak to takto pôjde ďalej, Amerika jednoducho vymrie. A to samozrejme vláda nemôže dopustiť.

Šarlátová červená a biely čepiec: tak spoznáte služobníčku (Foto: dailymotion.com)

Gilead je dystopická spoločnosť, niekdajšie Spojené štáty, v ktorej ženy nemajú žiadne práva. Sú len majetkom svojich manželov. Za tento stav môže environmentálna katastrofa, ktorá spôsobila neplodnosť žien a mužov. Vláda preto prišla s novým zákonom. A hoci sa skutočne podarilo zlepšiť životné prostredie niekdajších Spojených štátov, v Gileáde sa dejú iné hrozné veci. Pretože “lepšie nikdy neznamená lepšie pre všetkých. Pre niektorých to vždy znamená horšie.” A tak musí byť úbytok obyvateľov vyriešený radikálnou zmenou: všetky plodné ženy budú odchytávané a umiestňované do špeciálnych výcvikových táborov. Tam sa z nich stanú služobníčky. Alebo, ako na pravú mieru uviedla hlavná hrdinka, chodiace maternice.

Aby sme si to vedeli lepšie predstaviť, Gilead je ukážková totalitná spoločnosť. Šesť kást, ktoré v tomto štáte fungujú rozpoznáte ihneď podľa jednotného oblečenie, medzi nimi aj tzv. Eyes, oči Gileadu – strážcovia odetí v čiernom, ktorí dohliadajú na poriadok, Marthy v sivozelených rovnošatách – neplodné bezvýznamné ženy pracujúce ako chyžné a domáce, Velitelia – vodcovia štátu, bohatí členovia parlamentu, ich neplodné Manželky, a samozrejme Služobníčky, odeté v hriešnej šarlátovej červenej, umiestňované do rodín Veliteľov, aby im porodili deti, ktoré ich manželky nedokážu.

Úžasná Elizabeth Moss získala za stvárnenie hlavnej hrdinky cenu Emmy a Zlatý glóbus (Foto: popsugar.com)

Zverstvo, hovoríte si? Gilead má ospravedlnenie – Bibliu, ktorú berú prehnane doslovne. Návrat k tradicionalistickým hodnotám vidno všade a naháňa vám strach. Aj nápad so služobníčkami je inšpirovaný Starým zákonom.

“Keď Ráchel videla, že je neplodná, žiarlila na svoju sestru a povedala Jákobovi: Daj mi synov; ak nie, zomriem. Jákob sa rozhneval na Ráchel a vykríkol: Či som ja Boh, ktorý ti odopiera plod života? Ona odpovedala: Tu je moja slúžka Bilha; choď k nej, nech porodí na moje kolená a tak z nej budem mať aj ja synov. Dala mu svoju slúžku Bilhu za ženu a Jákob vošiel k nej. Bilha počala a Jákobovi porodila syna.” (Genezis 30:1)

Príbeh sleduje hlavnú hrdinku, ktorej bolo pridelené meno Offred (Elizabeth Moss). Tá bola odtrhnutá od svojho manžela a dcérky a umiestnená do rodiny jedného z najvýznamnejších veliteľov Gileadu. Musí znášať dennodenné urážky jeho manželky a hrôzostrašné sexuálne násilie, ktoré je ospravedlňované akýmsi vyšším cieľom – zachrániť ľudstvo. Offred sa však odmieta vzdať, chce vydržať, aby našla svoju dcéru a zachránila ju z tejto pokrivenej spoločnosti. Vďaka neustálym flashbackom na jej niekdajší život sa vám bude zdať, že situácia v Gileade je tak reálna až to človeka mrazí. 

Vo svete, kde majú všetku moc v rukách bohatí muži, trpia nie len ženy (Foto: gq.com)

Autorka Atwood nám ponúka dystopiu, ktorá nás nebude miasť romantickými x-uholníkmi. Nenachádzame v nej zmätenú tínedžerku, ktorá v sebe náhle odnikiaľ nachádza hrdinku. Ponúka nám úplne obyčajnú ženu, ktorá sa ocitla v strašnej situácii. Ženu, ktorá je ochotná zniesť všetko, aby zachránila svoje dieťa. Ponúka nám príbeh, ktorý sa nám zdá v niektorých momentoch desivo reálny a núti nás zamyslieť sa, aká tenká čiara sa nachádza medzi našou spoločnosťou a tým, čím si prechádza Offred.

The Handmaid’s Tale je seriál, ktorý budete chcieť pozerať, nech vás akokoľvek znechutí. V celej prvej sérii som nenašla ani jednu zlú časť. Každá vás chytí za srdce, vybehnú vám z nej zimomriavky a budete chcieť pozerať ďalšiu. A samozrejme pri každej časti budete ďakovať božstvám, že je to len fikcia. Pre mňa je tento seriál jeden z najlepších, aké som kedy videla a odporúčam ho úplne každému.

Doposiaľ bolo odvysielaných iba prvých desať epizód prvej série. Na tú druhú sa môžete tešiť už 25. apríla. 

Magdaléna Dzinová

Milovníčka sci-fi a fantasy, ktorá ešte stále čaká na svoj list z Rokfortu. Jej snom je stretnúť Doctora a cestovať v TARDIS, aby si konečne mohla pozrieť všetky filmy a seriály, na ktoré vraj nikdy nemá čas. A áno, aj vesmír by popri tom chcela spoznávať...

Najnovšie články od Magdaléna Dzinová (zobraziť všetky)

0 thoughts on “Príbeh služobníčky, ktorý by ste prežiť nechceli”

  1. Spätné upozornenie: POPCULT

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.