Prehľad hier, ktoré boli a budú

Keď raz začnete, je ťažké sa ovládnuť nekúpiť najnovšie hry (Foto: PoP-Cult Magazín)

Tešte sa na nával spoločenských hier. Ak ešte neviete, na čo sa máte tešiť, tento článok vám to (dúfam) priblíži. Berte si papier a pero (alebo iné zariadenie na vytváranie poznámok), šetrite peniaze a chystajte sa na to opovrhnutie v očiach iných ľudí, prečo si stále kupujete toľko hier.

Začneme najčerstvejším vydavateľstvom. Fox in the Box nedávno vypustili na trh hru Pax Renaissance. Táto druhá hra je už v obchodocoh a vydavateľstvo ohlásilo ďalšiu hru. Je ňou 18CZ, v ktorej sa stanete majiteľom lokálnej železničnej trate a hľadáte najlepšie spôsoby ako zlepšiť cestovanie svojim pasažierom. Riadite železnice a kupujete akcie. Hra je z úspešnej vlakovej série 18XX a je zasadená do Československa. Chystá sa na jeseň tohto roka a po nej možno konečne pochopíte, prečo vlaky na Slovensku tak často meškajú. Bohužiaľ (pre vaše peňaženky) to nie je všetko. Vydavateľstvo spustilo nový systém predobjednávok. Hru si síce predobjednáte, ale nebude sa lokalizovať, kým si ju neobjedná určitý počet ľudí. To sa už medzičasom, aj vďaka podpore niektorých obchodov so spoločenskými hrami, podarilo. Takto sa teda na náš česko-slovenský trh snaží pretlačiť druhá edícia hry BIOS: Genesis, v ktorej stojíte pri vzniku života. Máte štyri bionty (akési organické jednotky na úrovní molekúl), kartu parazita a vyvíjate organizmy.

Fox in the Box sa vyžíva v zložitých hrách mimo mainstreamu (Foto: FB Fox in the Box)

Prejdime k vydavateľstvu REXhry. Tí nám dodali rozšírenia k hre Settlers: Zrod Impéria. Dve malé rozšírenia s kartami existujúcich frakcií (Proč se nepřátelit a Síla Trojice) a tretie rozšírenie s novou civilizáciou – Aztékmi. Okrem toho je opäť v skladoch kockami ovládaná, úspešná, a veľmi milo dizajnovaná hra s názvom Vládce Tokia, v ktorej predstavujete príšery, snažiace sa ovládnuť mesto a zabiť ostatných. Okrem týchto hier chystajú aj preklad deckbuildingovej hry Clank, alebo ďalšiu zo série Tiny Epic a to Tiny Epic Quest. Tešte sa ale na veľkú nádielku. REXhry pre nás chystajú aj lokalizácie hier Schotten Totten (Skol ty Skoty), párty hru Imagine! (Představ si!),  Rent a Hero, Lotus. V hre Lotus si z kariet skladáte lotosové kvety alebo taká hra Fuse, v ktorej sa snažíte zneškodniť bombu. Začnite šetriť, už som to hovoril.

Krásna kresba od IELLO Games (Foto: FB REXhry)

Prekvapením bolo odvážne prehlásenie vydavateľstva Albi. Minulý rok ohlásili českú lokalizáciu hry Scythe. Hra vyhrala v piatich kategóriách v oceňovaní Golden Geek Awards (Cena Zlatého Geeka). Hra bola krstená 22. apríla na Albi Game Day. Ďalším prekvapením, ktoré som sa dozvedel počas písania článku, je to, že Albi chystá preklad vizuálne krásnej hry Kanagawa. Budete maliarskym učňom a budete sa snažiť namaľovať čo najlepší obraz. This War of Mine  je ďalšia hra od Albi, v ktorej zosobňujete ľudí uväznených vo vojnovom meste. Snažíte sa prežiť, potrebujete lieky, drevo a nikdy neviete, či sa vám podarí prežiť noc. Táto hra je prekopanou verziou úspešnej a ocenenej virtuálnej hry. Okrem týchto hier chystajú preklad Empatia, Deckscape: Test Time, Gobbit, Happy Salmon, Ominoes: Kostky Bohů a Pustina.

Detailne vytlačené figúrky k najlepšej hre roka – Scythe (Foto: FB Moderni hry od ALBI)

Pokračujme vydavateľstvom Blackfire. Tí ohlásili český preklad druhej edície hry Mansions of Madness, kde ako vyšetrovatelia skúmate vilu a snažíte sa vyriešiť prípad. Pri Lovecraftovi ešte ostaneme. Blackfire prekladá rozšírenie k hre Eldritch Horror s podtitulom Forsaken Lore. Ak máte radi hry, v ktorých sa objavujú zombie, monštrá, chápadlá alebo duchovia, toto je pre vás. Chystaný preklad Zombiecide: Black Plague tu bude čo nevidieť. Ste fanúšikom mafie? Teda, myslím tej vymyslenej mafie (dúfam, že som neporušil Omertu). Blackfire prichádza s hrou The Godfather (Krstný otec) od samotného Erica Langa.

Vito Corleone nie je spokojný, hráči by mohli byť (Foto: FB Blackfire)

Nezabudnime ani na MINDOK. Tí sa tento rok chvália skvelou hrou Terraforming Mars. Ja som nevydržal a kúpil som si anglickú verziu. No čo už. Ale aspoň vám môžem povedať, že tá hra určite stojí za tie minuté peniaze a českú berte ihneď. MINDOK vydal aj Deluxe edíciu už vydanej hry Citadela. S krajším dizajnom, aký má moja stará verzia. V nej sa snažíte postaviť čo najhonosnejšie budovy, pretože tie vám na konci hry prinesú víťazné body. Poslednou hrou, ktorú spomeniem, je hra Red7. Ide o kartovú hru, ktorá vás stále prekvapí. Sedem rôznych podmienok výhry, ktoré sa stále menia. Vyhrá ten, kto sa najlepšie dokáže adaptovať zmenám.

Chopte sa vedenia jednej z korporácii a snažte sa čo najlepšie oživiť Mars (Foto: FB MINDOK)

Zapísali ste si aspoň jednu spomenutú hru? Pevne verím, že áno a že mi za to neskôr poďakujete. Príjemné hranie. 🙂

Gabriel Horváth

Knihy, komiksy, filmy, spoločenské hry a figúrky. Toto všetko zbieram a pohľad na moju poličku úprimne bolí. Kvôli nedostatku miesta. Ak totiž mám na výber medzi hrami, alebo komiksami, poličku neriešim. Možno by mi pomohla TARDIS...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.