Predstavujeme vydavateľstvo Image Comics – Rat Queens

V portfóliu Image Comics sa nájdu samé skvosty (Foto: stimulatedboredom.com)

Vydavateľstvo Image Comics je známe svojou diverzitou v komiksoch. Existuje taký, ktorý sa svojou rozlišnosťou netají, priam naopak, rád vytŕča z radu. V dnešnom článku predstavujeme komiks Rat Queens.

Dámy a páni, toto sú kráľovné (Foto: tor.com)

Rat Queens sa zrodili v mysli Kurtisa J. Weibe. Rozpráva o družine dobrodružiek, ktoré sa spojili a majú vyriešiť isté problémy v kráľovstve. Každá postava predstavuje inú časť minorít a na slovo stereotyp si ani nespomeniete. Komiks mal pôvodne vyjsť ako crowdfunding na kickstarteri, ale týždeň pred spustením kampane oslovil tvorcov Jim Valentino z Image Comics, či by ho nechceli písať pre nich. Vznikla dohoda, ruka bola v rukáve, čo sa môže stať?

Bitky v bare sú len malou časťou Rat Queens (Foto: youdontreadcomics.com)

Komiks bol v roku 2014 nominovaný na Eisnerovu cenu za najlepšiu novú komiksovú sériu a v roku 2015 vyhral GLAAD Media Award za výnimočné reprezentovanie LGBT komunity. Úspech komiksu však bol len začiatok cesty. V roku 2014 bol ilustrátor Roc Upchurch usvedčený a zatknutý za domáce násilie. Jeho štafetu prevzal začiatkom roku 2015 Stjepan Šejić, no ani to netrvalo dlho. Zo zdravotných dôvodov musel spoluprácu na komikse ukončiť ani nie o pol roka. Na miesto hlavného kresliča dosadili Tess Fowler. Tá v roku 2016 dala od projektu ruky preč a Kurtis J. Wiebe komiks na dlhšiu chvíľu pozastavil. Od novembra 2016 do marca 2017 komiks vychádzal iba na Wiebeho blogu v spolupráci s rôznymi kresličmi. Od konca roka 2016 sa komiks mal vrátiť do printovej podoby s novým kresličom, Owenom Gieni.

Rat Queens sú späť… aby vás nakopali (Foto: http://comicsalliance.com)

Teraz si na chvíľu vydýchneme a povieme si, kto Rat Queens vlastne sú. Ako som spomenul, je to družina dobrodružiek riešiacich problémy. V komikse vystupujú štyri postavy.

Dee (Delilah) je ateistický cleric. Vyrastala v rodine, ktorá uctievala príšery ako z Lovecraftových najhorších nočných mor. Bývalá vysoká kňažná sa zriekla viery a rodiny a odišla. V komikse vystupuje ako černoška tým zastupuje aj túto minoritu.

Hannah je elfka. Mág, ktorý spravil zmluvu s démonom, ten ju posadol a okrem moci, ktorú dostala jej narástli aj rohy. Tie sa snaží skrývať pod nie veľmi podareným účesom. Hannah je v boji veľkou pomocou, hlavne keď si neviete dať rady s klasickým postupom (meč, nože, sekery a krv).

Violet (Vi) je mojou najobľúbenejšou kráľovnou. Predstavte si trpaslíka s bradou, mečom a brnením. A spravte z neho ženu. Violet je odporcom trpasličích tradícií, ktoré ženám zakazujú bojovať. So svojim bratom, ktorý ju má ale rád, bojuje o priazeň svojho otca. Vi si nakoniec na znak rebélie proti hlúpym tradíciám odstrihne a oholí svoju ryšavú bradu.

Betty je… ťažko povedať. Nie je to trpaslík, nie je to víla. Smidgeni sú niečo ako polovičníci z Pána Prsteňov. Betty však miluje opiáty. Halucinogény, alkohol, drogy a cukríky. Pred tým než sa pridala k Rat Queens bola súčasťou odboja družiny Five Mokeys, ktorá pôsobila ako Robin Hood v Anglicku. Po ich rozpade a zajatí všetkých členov (okrem nej) sa teda Betty pridala ku kráľovnám a nikto jej už nechce dovoliť, aby mala obed na starosti ona. Betty má krásny dlhotrvajúci vzťah so svojou priateľkou Faeyri.

Neskôr sa k nim pridá piata členka družiny. Braga je jednooký ork. Pôvodne Broog bol najstarším synom náčelníka klanu. Na to miesto mal ale zálusk aj jeho brat Voon. Keď Voon a jeho partia zaútočili na Brooga, zabili jeho najlepšieho priateľa. Broog v zúrivej pomstychtivosti pomstil jeho smrť a zabil Voona. Neskôr si zmenil meno a pohlavie a pridal sa k Rat Queens a ich poslaniu.

Aj vaše párty vyzerajú podobne? (Foto: impulsegamer.com)

Ateistická černošská kňažka, elfský mág, spolupracujúci s démonmi, hipsterská trpaslica odporujúca tradíciám, lesbická, na drogách závislá malá smidgen žena a transgender ork. Tento komiks je, dá sa povedať, kópiou niektorých družín v Dungeons & Dragons. Niet divu že práve na základe tohto komiksu spustili 13. februára 2019 Twitch stream RPG hry. Ak si chcete pozrieť, ako vyzerá hranie RPG hry s hercami, ľudí z podcastov a dokonca aj Geek & Sundry, nájdite si twitch kanál Hyper Rabbit Power Go (Hyper RPG). Tento komiks nájdete aj na Nekonecno.sk

Gabriel Horváth

Knihy, komiksy, filmy, spoločenské hry a figúrky. Toto všetko zbieram a pohľad na moju poličku úprimne bolí. Kvôli nedostatku miesta. Ak totiž mám na výber medzi hrami, alebo komiksami, poličku neriešim. Možno by mi pomohla TARDIS...

Najnovšie články od Gabriel Horváth (zobraziť všetky)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.