Predstavujeme vydavateľstvo Image Comics – Rat Queens

V portfóliu Image Comics sa nájdu samé skvosty (Foto: stimulatedboredom.com)

Vydavateľstvo Image Comics je známe svojou diverzitou v komiksoch. Existuje taký, ktorý sa svojou rozlišnosťou netají, priam naopak, rád vytŕča z radu. V dnešnom článku predstavujeme komiks Rat Queens.

Dámy a páni, toto sú kráľovné (Foto: tor.com)

Rat Queens sa zrodili v mysli Kurtisa J. Weibe. Rozpráva o družine dobrodružiek, ktoré sa spojili a majú vyriešiť isté problémy v kráľovstve. Každá postava predstavuje inú časť minorít a na slovo stereotyp si ani nespomeniete. Komiks mal pôvodne vyjsť ako crowdfunding na kickstarteri, ale týždeň pred spustením kampane oslovil tvorcov Jim Valentino z Image Comics, či by ho nechceli písať pre nich. Vznikla dohoda, ruka bola v rukáve, čo sa môže stať?

Bitky v bare sú len malou časťou Rat Queens (Foto: youdontreadcomics.com)

Komiks bol v roku 2014 nominovaný na Eisnerovu cenu za najlepšiu novú komiksovú sériu a v roku 2015 vyhral GLAAD Media Award za výnimočné reprezentovanie LGBT komunity. Úspech komiksu však bol len začiatok cesty. V roku 2014 bol ilustrátor Roc Upchurch usvedčený a zatknutý za domáce násilie. Jeho štafetu prevzal začiatkom roku 2015 Stjepan Šejić, no ani to netrvalo dlho. Zo zdravotných dôvodov musel spoluprácu na komikse ukončiť ani nie o pol roka. Na miesto hlavného kresliča dosadili Tess Fowler. Tá v roku 2016 dala od projektu ruky preč a Kurtis J. Wiebe komiks na dlhšiu chvíľu pozastavil. Od novembra 2016 do marca 2017 komiks vychádzal iba na Wiebeho blogu v spolupráci s rôznymi kresličmi. Od konca roka 2016 sa komiks mal vrátiť do printovej podoby s novým kresličom, Owenom Gieni.

Rat Queens sú späť… aby vás nakopali (Foto: http://comicsalliance.com)

Teraz si na chvíľu vydýchneme a povieme si, kto Rat Queens vlastne sú. Ako som spomenul, je to družina dobrodružiek riešiacich problémy. V komikse vystupujú štyri postavy.

Dee (Delilah) je ateistický cleric. Vyrastala v rodine, ktorá uctievala príšery ako z Lovecraftových najhorších nočných mor. Bývalá vysoká kňažná sa zriekla viery a rodiny a odišla. V komikse vystupuje ako černoška tým zastupuje aj túto minoritu.

Hannah je elfka. Mág, ktorý spravil zmluvu s démonom, ten ju posadol a okrem moci, ktorú dostala jej narástli aj rohy. Tie sa snaží skrývať pod nie veľmi podareným účesom. Hannah je v boji veľkou pomocou, hlavne keď si neviete dať rady s klasickým postupom (meč, nože, sekery a krv).

Violet (Vi) je mojou najobľúbenejšou kráľovnou. Predstavte si trpaslíka s bradou, mečom a brnením. A spravte z neho ženu. Violet je odporcom trpasličích tradícií, ktoré ženám zakazujú bojovať. So svojim bratom, ktorý ju má ale rád, bojuje o priazeň svojho otca. Vi si nakoniec na znak rebélie proti hlúpym tradíciám odstrihne a oholí svoju ryšavú bradu.

Betty je… ťažko povedať. Nie je to trpaslík, nie je to víla. Smidgeni sú niečo ako polovičníci z Pána Prsteňov. Betty však miluje opiáty. Halucinogény, alkohol, drogy a cukríky. Pred tým než sa pridala k Rat Queens bola súčasťou odboja družiny Five Mokeys, ktorá pôsobila ako Robin Hood v Anglicku. Po ich rozpade a zajatí všetkých členov (okrem nej) sa teda Betty pridala ku kráľovnám a nikto jej už nechce dovoliť, aby mala obed na starosti ona. Betty má krásny dlhotrvajúci vzťah so svojou priateľkou Faeyri.

Neskôr sa k nim pridá piata členka družiny. Braga je jednooký ork. Pôvodne Broog bol najstarším synom náčelníka klanu. Na to miesto mal ale zálusk aj jeho brat Voon. Keď Voon a jeho partia zaútočili na Brooga, zabili jeho najlepšieho priateľa. Broog v zúrivej pomstychtivosti pomstil jeho smrť a zabil Voona. Neskôr si zmenil meno a pohlavie a pridal sa k Rat Queens a ich poslaniu.

Aj vaše párty vyzerajú podobne? (Foto: impulsegamer.com)

Ateistická černošská kňažka, elfský mág, spolupracujúci s démonmi, hipsterská trpaslica odporujúca tradíciám, lesbická, na drogách závislá malá smidgen žena a transgender ork. Tento komiks je, dá sa povedať, kópiou niektorých družín v Dungeons & Dragons. Niet divu že práve na základe tohto komiksu spustili 13. februára 2019 Twitch stream RPG hry. Ak si chcete pozrieť, ako vyzerá hranie RPG hry s hercami, ľudí z podcastov a dokonca aj Geek & Sundry, nájdite si twitch kanál Hyper Rabbit Power Go (Hyper RPG). Tento komiks nájdete aj na Nekonecno.sk

Gabriel Horváth

Knihy, komiksy, filmy, spoločenské hry a figúrky. Toto všetko zbieram a pohľad na moju poličku úprimne bolí. Kvôli nedostatku miesta. Ak totiž mám na výber medzi hrami, alebo komiksami, poličku neriešim. Možno by mi pomohla TARDIS...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.