Poznáme nominácie na Oscara: Kto vyhrá zlatú sošku tento rok?

O tieto sošky zabojujú filmy v 24 kategóriách (Foto: time.com)

Už 24. februára nás čaká 91. ročník udeľovania cien Academy Awards. Tak ako každý rok, ani tento sa nezaobíde bez škandálov, napríklad v podobe moderovania Kevina Harta a jeho homofóbneho vyjadrenia spred niekoľkých rokov alebo kritiky na vybrané filmy, ktoré ctená Akadémia filmových umení a vied vybrala. Prinášame vám prehľad nominácií na najlepší film.

Nominácie v tejto kategórii vyvolali obrovskú vlnu diskusie, práve kvôli nominácii Black Panthera, o ktorej si môžete prečítať v našom článku TU. Poďme si o najlepších filmoch podľa akadémie za uplynulý rok povedať niečo viac.

Roma

Čiernobiely počin oscarového režiséra a scenáristu Alfonsa Cuarón  (Gravitácia, Harry Potter a väzeň z Azkabanu, Potomkovia ľudí) je zasadený do 70. rokov vo štvrti Roma v Mexiko City. Film sleduje príbeh Cleo, ktorá pracuje v domácnosti rodiny zo strednej vrstvy.

Green Book

Dvaja muži, ktorí majú spoločnú len tvrdohlavosť, hľadajú k sebe cestu pomocou predsudkov a humoru. Dr. Don Shirley, slávny černošský klavírny virtuóz a človek zo zásadami, si najme ako ochrancu po divokých štátoch amerického juhu 60. rokov nevzdelaného a výbušného Tonyho Vallelonga. Tony má medzi newyorkskými Talianmi povesť chlapa, ktorý dokáže vyriešiť každý problém.

A Star Is Born

Film zachytáva vášnivý milostný vzťah medzi country hviezdou Jacksonom Maineom a talentovanou speváčkou Ally, ktorú objavil. Pomôže jej raketovo rozbehnúť kariéru, čo má za následok, že jeho vlastná padá do úzadia, kvôli čomu začne bojovať s vlastnými vnútornými démonmi.

The Favourite

Začiatkom 18. storočia vládne Velkej Británii kráľovná Anna, posledná z rodu Stuartovcov. Plachosť, nenápadnosť a nie príliš veľká vzdelanosť z nej robia perfektnú obeť pre manipulátorov. Jedinou oporou v jej živote je lady Sarah, ktorá sa vďaka tomu dostala do najvyšších kruhov a v podstate za neistú kráľovnú vládne. Sarah k Anne nepúšťa nikoho, kto by kráľovnú mohol ovplyvniť, až na svoju sesternicu, ktorej rodina zbankrotovala a prišla prosiť o prácu.

Vice

Dick Cheney, nepríjemný americký byrokrat, tajomník z Washingtonu, neskôr viceprezident USA za vlády Georga W. Busha. Príbeh opisuje, ako sa z Cheneyho za podpory manželky Lynn stal najmocnejší muž svojej doby, a ako sa s ostatnými ministrami podieľal na chode a obraze sveta ako ho poznáme dnes.

BlackKklansman

Začiatkom 70. rokov sa Spojené štáty ocitali v záplave demonštrácií za ľudské práva. Mladý černoch s gigantickým afrom sa rohodol rozšíriť Colorádsky policajný zbor a stal sa prvým Afroameričanom v tomto obore. Tento krok však mal len utíšiť černošskú komunitu a Ron skončil v archíve, kde mal čo najmenej prekážať. Jeho ambície boli väčšie a neustálym tlakom na svojich nadriadených sa mu podarilo zmeniť ich názor. Aj keď Ronova úloha nie je jednoduchá, má infiltrovať politické mítingy „čiernych bratov“. Ron však nechce donášať na vlastných, a tak sa rozhodne infiltrovať do ku-klux-klanu.

Bohemian Rhapsody

Rocková oslava skupiny Queen, ich hudby a predovšetkým Freddieho Mercuryho. Snímok mapuje vzostup skupiny ako aj nezabudnuteľný vrchol na koncerte Live Aid v roku 1985. Ich hudba inšpiruje dodnes a piesničky ako „We Will Rock You“, „We Are the Champions“ alebo práve „Bohemian Rhapsody“ sú nesmteľné.

Black Panther

Príbeh T’Challu začína smrťou jeho otca, kráľa Wakandy. Vracia sa domov do separovanej, avšak technicky vysoko vyspelej, Africkej krajiny, aby sa mohol stať novým právoplatným kráľom. Black Panther je však zatiahnutý do konfliktu, ktorý ohrozuje nielen Wakandu, ale aj celý svet.

Ostáva nám už len počkať na samotný galavečer a nechať sa prekvapiť víťazmi ale aj moderátorom. Kto si podľa vás odnesie vytúženú sošku Oscara? Podeľte sa o to s nami v komentári.

Všetky nominácie nájdete TU.

Mário Gurský

Som milovník filmov, seriálov -najmä hororových - a zanietený hráč či už počítačových alebo konzolových hier, konkrétne vlastniaci PS4. Svoj život si neviem predstaviť ešte bez jednej veci, a to je hudba. Pop, hip-hop, ľudovky, elektronická hudba - počúvam úplne všetko, čo je dobré, no najviac inklinujem k rocku a skupine Linkin Park, ktorá ma sprevádza už odmalička.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.