Pandemic – hra, ktorá vás nakazí zábavou

Nebudem sa tváriť, že som odborník na spoločenské hry. V skutočnosti som si svoj voľný čas nimi začala vypĺňať len prednedávnom – ak nepočítame hry ako Človeče, nehnevaj sa!, s ktorými ma neustále trápila sestra počas detstva.

Pandemic – kooperatívna spoločenská hra, ktorá vás nakazí zábavou (Foto: PoP-Cult Magazín)

Bránou do pestrého sveta spoločenských hier bol pre mňa Pandemic. Posadili sme sa v trojici za stôl s cieľom zachrániť svet. Osobne som bola najprv prekvapená z toho, že ide o kooperatívnu hru. Spoločnými silami sme mohli bojovať za spoločný cieľ – to je niečo, s čím som sa pri takom Monopoly nemala šancu stretnúť.

Prečo si vírusy chorôb neumiestniť do Petriho misiek? (Foto: PoP-Cult Magazín)

Ak ste sa ale s touto hrou zatiaľ nestretli, v skratke si ju predstavíme. Hrací plán ladený do modrých farieb zobrazuje mapu sveta. V ňom sú na vrchole svojich síl štyri choroby – SARS, cholera, antrax a týfus. Úprimne sme si však vždy radšej vymysleli svoje kreatívne názvy a tvárili sa, že bojujeme napríklad proti zombie vírusu. Úlohou hráčov je stať sa odborníkmi na liečenie chorôb na základe ich role (ktorá je im náhodne pridelená príslušnými kartičkami).

Každý člen je dôležitý vlastným spôsobom (Foto: PoP-Cult Magazín)

Ďalším prekvapením bola dychvyrážajúca pravdepodobnosť prehry. Keď si v pravidlách prečítate fakt, že existujú tri spôsoby, ako prehrať a iba jeden, ako vyhrať, skrátka vás to na začiatok demotivuje. Ak sa ale aj napriek tomu odhodláte začať, neoľutujete. Precestujte celý svet, budete liečiť nakazené mestá a zároveň sa ich snažiť ochrániť, naučíte obyvateľov umývať si ruky a pomôžete budovať výskumné stanice.

Hra vás sama vtiahne do deja – a to ani nepostrehnete ako a kedy. Aj preto je Pandemic ideálnou voľbou pre začínajúcich hráčov. Už z názvu vyplýva, že vo vás vypukne pandémia túžby po hraní, lebo zábava je nákazlivá. Ide ale o kvalitnú hru, a preto sa po nej nemusia hanbiť siahnuť aj skúsení a pravidelní hráči.

Pre nich sú na trhu dokonca aj iné verzie tejto obľúbenej spoločenskej hry. Medzi nimi aj Pandemic Iberia, ktorá sa odohráva na Pyrenejskom polostrove v roku 1848, kde sa kooperatívne snažíte poraziť maláriu, týfus, žltú chrípku a choleru. Zaujímavý je aj Pandemic: Legacy, hra, ktorá je designovaná na hru počas 12 mesiacov, alebo Pandemic: Reign of Cthulhu, ktorá prenáša Pandemic do sveta populárneho spisovateľa H. P. Lovecrafta. K hre je možné zakúpiť aj niekoľko rozšírení, ktoré váš hrací zážitok ešte znásobia a prehĺbia.

S Pandemic: Iberia sa presuniete v čase (Foto: PoP-Cult Magazín)

Ako pri každej kooperatívnej hre, aj tu platí staré známe – viac hláv, viac rozumu. Po každej hre si môžete spätne analyzovať priebeh a so spoluhráčmi zisťovať, kde sa stala chyba a akú stratégiu je potrebné použiť pri ďalšej hre. Veľa zábavy! 😉

Viktória Koósová

Viktória Koósová

Obyčajná žena, ktorá sa v lodičkách mení na superhrdinku a zbavuje svet hmyzu a iných nevítaných spolubývajúcich (lebo "Pavúky, pavúky, všade samé pavúky..."). Jednou z najväčších nevyriešených otázok pre ňu ostáva forma jej Patronusa.

0 thoughts on “Pandemic – hra, ktorá vás nakazí zábavou

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.