Oscary 2020 sú rozdané: Prepisovala sa história

Čo hovoríte na víťazov? (Foto: theguardian.com)

Každoročná oslava filmu má za sebou ďalšiu úspešnú sezónu. V nedeľu 9. februára udeľovala Akadémia filmových umení a vied už po 92. rok ocenenia za najlepšie filmové diela – Oscary. Slávnostná ceremónia sa opäť konala v Dolby Theatre v Los Angeles.

Niekoľkohodinový prenos ani tento rok nemal moderátora, čo môžeme považovať za chybu, nakoľko sme sa dočkali množstva reklám, ktoré rozhodne na grandióznosti udalosti nepridávali. Počas večera však bolo pre nás pripravené príjemné prekvapenie, keď sa na pódiu objavil samotný Eminem so skladbou Lose Yourself. Rovnako prekvapením bolo aj podstatné okresanie politických tém v porovnaní s minulým ročníkom, no na druhej strane však nechýbalo vyzdvihovanie práv žien, kritizovalo sa zneužívanie zvierat, ničenie životného prostredia a na pódiu sa neskôr objavil aj chlapec s Downovým syndrómom, čím sa pripomenuli aj práva ľudí, ktorí v živote nemali také šťastie.

Za najlepší prejav večera môžeme považovať ten od víťaza kategórie Najlepší mužský herecký výkon v hlavnej úlohe – Joaquina Phoenixa. Vo svojom príhovore pripomenul, že či už bojujeme za práva homosexuálov, žien, alebo hocikoho iného, bojujeme proti nespravodlivosti. Taktiež sa poďakoval za  druhú šancu, nakoľko po smrti jeho jediného brata bol psychicky zdevastovaný a hereckú kariéru vtedy zavesil na klinec.

Najviac sošiek si odniesol film Parazit, pričom si uchmatol aj víťazstvo v kategórii Najlepší film. Prepisovala sa tak história, pretože kórejský film ešte ocenenie v hlavnej kategórii nezískal. Režisér Bong Joon-ho tento fakt vo svojich príhovoroch aj niekoľkokrát poznamenal.

Okrem vyššie spomenutých sa sošky dočkal aj Taika Waititi za snímku Králiček Jojo. Tým sa stal zároveň prvým maorijským hercom a režisérom, ktorý bol Akadémiou ocenený. Nižšie si môžete pozrieť výber víťazov v jednotlivých kategóriách.

Najlepší film
Parazit

Najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe
Renee Zellweger (Judy)

Najlepší mužský herecký výkon v hlavnej úlohe
Joaquin Phoenix (Joker)

Najlepšia réžia
Bong Joon-ho (Parazit)

Najlepší medzinárodný film
Parazit (Južná Kórea)

Najlepší adaptovaný scenár
Králiček Jojo (Taika Waititi)

Najlepšia hudba
Joker (Hildur Guðnadóttir)

Najlepšie kostýmy
Malé ženy

Najlepší animovaný film
Toy Story 4

Kompletný zoznam víťazov si môžete pozrieť na oficiálnej stránke. Zostrih zo slávnostného galavečera si môžete pozrieť dnes večer o 20:20 na ČT :D. Čo vy na to? Vyhral váš film alebo herec/herečka? Zaslúžil si Oscara niekto iný? Dajte nám vedieť v komentároch.

Dominik Cenkner

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.