Ohlásené nominácie na Eisnerovu cenu 2017

Eisnerove ocenenia už nedočkavo čakajú na ohlásenie ich nových majiteľov (Foto: comic-con.org)

Ak sa s pojmom Eisnerova cena (Eisner’s Awards) stretávate prvýkrát, vysvetlíme. William Erwin Eisner bol americký kreslič. Jeden z prvých komiksových kresličov vôbec, ktorý svojou prácou spopularizoval pojem grafická novela (graphic novel). Bol to velikán, ktorý prispel komiksovým štúdiám knihou Comics and Sequential Art. No a na jeho počesť sa každý rok, na Comic Cone v San Diegu, odovzdávajú Eisnerove ceny tým najlepším komiksom.

Will Eisner je známy napríklad prácou na komikse Spirit (Foto: willeisner.com)

Začneme najlepšou sériou na pokračovanie. Dve nominácie v tejto kategórii získal Brian K. Vaughan. Jednu za Sagu spoločne s Fionou Staples a druhú za komiks Paper Girls s ilustrátorom Cliffom Chiangom. Image Comics má v tejto kategórii ešte jedno zastúpenie, a to komiksom Kill or be Killed od Eda Brubakera a ilustrátora Seana Phillipsa. O cenu najlepšej série na pokračovanie sa bude biť aj Marvel a Vertigo/DC. Marvel Comics získalo nomináciu komiksu The Mighty Thor od Jasona Aarona. Na druhej strane, Vertigo/DC je zastúpené komiksom Astro City, ktorý napísal Kurt Busiek.

Odovzdávanie Eisnerových cien je ako odovzdávanie Oscarov pre filmové skvosty (Foto: comic-con.org)

Keďže komiksy nielen pokračujú, ale prichádzajú aj nové, je tu aj kategória o najlepšie nové komiksové série. O tie sa budú uchádzať komiksy Mockingbird od Chelsea Cain (Marvel Comics), alebo komiks Faith od autorky Jody Houser (Valiant). DC nezaostáva ani v tejto kategórii a s novým systémom Rebirth prichádza aj nominácia komiksového Deathstroke. Ďalšie nominácie získali komiksy Clean Room od Gail Simone (Vertigo/DC) a Black Hammer, ktorý napísal Jeff Lemire (Dark Horse).

Saga je opäť veľkým favoritom (Foto: comicsthegathering.com)

Okrem komiksov sa, samozrejme, oceňujú aj samotní autori. Tí majú viacero kategórií: od najlepšieho spisovateľa, cez najlepšiu kresbu až po najlepší lettering. V kategórii o najlepšieho spisovateľa sa odohrá derby. Nominácie získali Ed Brubaker za výročný komiks Criminal 10th Anniversary Special, Velvet a Kill or be Killed (Image Comics)Kurt Busiek za komiks Astro City (Vertigo/DC), autorka Chelsea Cain za komiks Mockingbird (Marvel Comics)Max Landis za komiksy Green Valley (Image/Skybound) a Superman: American Alien (DC). Zvyšné dve miesta obsadili Jeff Lemire za komiksy Black Hammer (Dark Horse), Descender, Plutona (Image Comics), Bloodshot Reborn (Valiant) a Brian K. Vaghaun za Sagu a Paper Girls (Image Comics).

Minuloroční držitelia ceny Willa Eisnera (Foto: comic-con.org)

Kategórií je veľa, preto tu nie sú spomenuté všetky. Vyhlasovať sa ale bude napríklad aj najlepší webový komiks, komiksy založené na reálnych udalostiach, najlepšie komiksy pre deti a teenagerov, najlepší akademický komiks a najlepší žurnalistický komiks. Comic Con International sa tento rok koná 20. 07. – 23. 07. v San Diegu. Všetky nominácie si môžete pozrieť TUa ak medzi nimi máte favorita, môžete sa s nami podeliť a nechať komentár. 🙂

Zdroj: comic-con.org

Gabriel Horváth

Knihy, komiksy, filmy, spoločenské hry a figúrky. Toto všetko zbieram a pohľad na moju poličku úprimne bolí. Kvôli nedostatku miesta. Ak totiž mám na výber medzi hrami, alebo komiksami, poličku neriešim. Možno by mi pomohla TARDIS...

Najnovšie články od Gabriel Horváth (zobraziť všetky)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.