Ohlásené nominácie na Eisnerovu cenu 2017

Eisnerove ocenenia už nedočkavo čakajú na ohlásenie ich nových majiteľov (Foto: comic-con.org)

Ak sa s pojmom Eisnerova cena (Eisner’s Awards) stretávate prvýkrát, vysvetlíme. William Erwin Eisner bol americký kreslič. Jeden z prvých komiksových kresličov vôbec, ktorý svojou prácou spopularizoval pojem grafická novela (graphic novel). Bol to velikán, ktorý prispel komiksovým štúdiám knihou Comics and Sequential Art. No a na jeho počesť sa každý rok, na Comic Cone v San Diegu, odovzdávajú Eisnerove ceny tým najlepším komiksom.

Will Eisner je známy napríklad prácou na komikse Spirit (Foto: willeisner.com)

Začneme najlepšou sériou na pokračovanie. Dve nominácie v tejto kategórii získal Brian K. Vaughan. Jednu za Sagu spoločne s Fionou Staples a druhú za komiks Paper Girls s ilustrátorom Cliffom Chiangom. Image Comics má v tejto kategórii ešte jedno zastúpenie, a to komiksom Kill or be Killed od Eda Brubakera a ilustrátora Seana Phillipsa. O cenu najlepšej série na pokračovanie sa bude biť aj Marvel a Vertigo/DC. Marvel Comics získalo nomináciu komiksu The Mighty Thor od Jasona Aarona. Na druhej strane, Vertigo/DC je zastúpené komiksom Astro City, ktorý napísal Kurt Busiek.

Odovzdávanie Eisnerových cien je ako odovzdávanie Oscarov pre filmové skvosty (Foto: comic-con.org)

Keďže komiksy nielen pokračujú, ale prichádzajú aj nové, je tu aj kategória o najlepšie nové komiksové série. O tie sa budú uchádzať komiksy Mockingbird od Chelsea Cain (Marvel Comics), alebo komiks Faith od autorky Jody Houser (Valiant). DC nezaostáva ani v tejto kategórii a s novým systémom Rebirth prichádza aj nominácia komiksového Deathstroke. Ďalšie nominácie získali komiksy Clean Room od Gail Simone (Vertigo/DC) a Black Hammer, ktorý napísal Jeff Lemire (Dark Horse).

Saga je opäť veľkým favoritom (Foto: comicsthegathering.com)

Okrem komiksov sa, samozrejme, oceňujú aj samotní autori. Tí majú viacero kategórií: od najlepšieho spisovateľa, cez najlepšiu kresbu až po najlepší lettering. V kategórii o najlepšieho spisovateľa sa odohrá derby. Nominácie získali Ed Brubaker za výročný komiks Criminal 10th Anniversary Special, Velvet a Kill or be Killed (Image Comics)Kurt Busiek za komiks Astro City (Vertigo/DC), autorka Chelsea Cain za komiks Mockingbird (Marvel Comics)Max Landis za komiksy Green Valley (Image/Skybound) a Superman: American Alien (DC). Zvyšné dve miesta obsadili Jeff Lemire za komiksy Black Hammer (Dark Horse), Descender, Plutona (Image Comics), Bloodshot Reborn (Valiant) a Brian K. Vaghaun za Sagu a Paper Girls (Image Comics).

Minuloroční držitelia ceny Willa Eisnera (Foto: comic-con.org)

Kategórií je veľa, preto tu nie sú spomenuté všetky. Vyhlasovať sa ale bude napríklad aj najlepší webový komiks, komiksy založené na reálnych udalostiach, najlepšie komiksy pre deti a teenagerov, najlepší akademický komiks a najlepší žurnalistický komiks. Comic Con International sa tento rok koná 20. 07. – 23. 07. v San Diegu. Všetky nominácie si môžete pozrieť TUa ak medzi nimi máte favorita, môžete sa s nami podeliť a nechať komentár. 🙂

Zdroj: comic-con.org

Gabriel Horváth

Knihy, komiksy, filmy, spoločenské hry a figúrky. Toto všetko zbieram a pohľad na moju poličku úprimne bolí. Kvôli nedostatku miesta. Ak totiž mám na výber medzi hrami, alebo komiksami, poličku neriešim. Možno by mi pomohla TARDIS...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.