Objavujeme retro: Stopuj, nepanikár a ak budeš padať, snaž sa netrafiť zem!

Chystajte uteráky, máme pre vás recenziu (Foto: PoP-Cult Magazín)

Existuje sci-fi, ako napríklad Star Wars – galaxia plná vlastných dejín, a hustých vecí vykradnutých z westernov a samurajských filmov. Potom tu máme sci-fi ako Blade Runner – nie práve najsvetlejšia vízia budúcnosti. Tiež tu máme sci-fi ako Mass Effect, kde sa celá galaxia spojí proti jednému obrovskému nepriateľovi. A potom je tu sci-fi klasika Stopárov sprievodca galaxiou, čo pomerne často pripomína skôr divoký trip vyvolaný kilom LSD, vedrom čerešní s kyslím mliekom a metrákom ústric po záruke. A to si naozaj musíte prečítať!

Stopárov sprievodca je nie len päťdielna trilógia plná domotaných vesmírnych dobrodružstiev, je to predovšetkým spoločník vesmírnych tulákov, ktorý im umožní precestovať vesmír krížom krážom len za desať altairských dolárov denne. V našom svete a v našich knižných policiach je to príbeh muža menom Arthur Dent, ktorý mal tú smolu, že sa narodil na Zemi a bol jej obyvateľom práve v dobe, keď sa ju rozhodli zdemolovať mimozemšťania kvôli vybudovaniu nového obchvatu hyperpriestorovej diaľnice. Ale Arthurovou najväčšou smolou pravdepodobne bolo, že jeho najlepší priateľ bol tiež mimozemšťan, vesmírny stopár a že ho v posledných chvíľach pred demoláciou zachránil a zobral na šialenú dobrodružnú púť vesmírom. Arthur a jeho priateľ Ford Prefect sa dajú dokopy so súčasným (a veľmi rýchlo bývalým) škandalóznym prezidentom galaxie Zafodom Bíblbroxom, jeho priateľkou Trillian a mimoriadne deprimovaným robotom Marvinom.

Kniha nedávno vyšla aj v súhrnom vydaní (Foto: PoP-Cult Magazín)

Čo táto parta spolu zažije? No, len zbežne – stretnú sa s mužom, ktorý vládne celému vesmíru, objavia rasu veľmi inteligentných, pandimenzionálnych myší, pár krát zachránia vesmír (raz tuším aj úmyselne), navštívia Reštauráciu na konci vesmíru (nie na jeho priestorovom konci, ale na časovom. V reštaurácii Milliways si môžete dať večeru a sledovať ako okolo vás vybuchuje a rúca sa vesmír), navštívia lietajúci flám, ktorý už niekoľko generácii po sebe neprestajne flámuje a lieta nad svojou domovskou planétou, budú cestovať časom a priestorom toľko krát, až z toho chudák Marvin bude niekoľko krát starší ako samotný vesmír, stretnú sa so spevákom najúspešnejšej rockovej skupiny v galaxii, ktorý sa rozhodol, že z daňových dôvodov bude rok mŕtvy, uvidia posledné Božie posolstvo, naučia sa lietať, vypijú až priveľa pangalaktických dunihlavov (nápoj označovaný ako alkoholická verzia lúpežného prepadnutia), naučia sa, že správny vedecký termín označujúci vesmír je totálny všeobecný mišmaš, pomôžu vyhosteným čističom telefónov druhej triedy osídliť novú planétu, povozia sa na fajnovej lodi poháňanej nepravdepodobnosťou, ale aj na takej, kde sa výpočty robia bistromatematikou (pokročilým odvetvím matematiky, kde sú všetky aritmetické vzťahy vyjadrené rôznymi premennými v štandardnej reštaurácii – počet hostí, počet nápojov, čas za ktorý sa jedlo donieslo, koľko krát sa hostia pohádali a pod.), stretnú sa s rasou, ktorú zruinovali obchody s obuvou, vyrobia pár super sendvičov, skoro usmažia lodný superpočítač pri pokuse prikázať mu, aby správne pripravil anglický čaj, šikovným ťahom premenia dvojicu jadrových rakiet na veľrybu a kvetináč, zistia, že na voňavú, sladkú, sexi atmosféru najlepšie vyčaríte pomocou fluorenských ohňových drakov, ale v pozemských podmienkach sa to podarí aj s platňou Dire Straits, naučia sa ako správne gramaticky vyjadriť čas, keď z budúcnosti cestujete do minulosti s cieľom stať sa svojím vlastným otcom alebo matkou… A tak ďalej.

Máte už predstavu čo je to za knižka ten Stopárov sprievodca? A to som len zľahka škrabol prstom po okraji stránok. Sprievodca je právom klasika sci fi ako žiadna iná a je to jednoznačne jedna z najvtipnejších kníh, aké som kedy čítal. Predovšetkým preto, že aj keď tam nič nemá ani hlavu ani pätu, všetko do seba zapadá a aj keď naši hrdinovia nie sú ani hrdinovia a ani nemajú nijaké poslanie, predsa plnia veľmi epické poslanie s cieľom prísť na to, ako znela otázka, na ktorú už majú odpoveď.

V súčasnosti pohodlne kúpite Sprievodcu vo vydaní, ktoré obsahuje všetkých päť kníh: Stopárov sprievodca galaxiou, Reštaurácia na konci vesmíru, Život vesmír a všetko, Zbohom a ďakujeme za ryby a Zväčša neškodná. Je pravda, že sa nečíta práve ľahko, lebo dej je naozaj, ale naozaj domotaný, ba až prezauzľovaný. Chce to čas a pozornosť, tak ako väčšina kníh, ale bude vám to stáť za to. Netrápte sa s tým, že máte problém sledovať časovú líniu udalostí. Napokon aj Fakulta galaktických dejín Maximegalonskej univerzity zabalila svoj pokus študovať dejiny domotané cestovaním v čase, zrušila sa a prenechala svoje priestory Fakulte svätosti a vodného póla.

Vtip, napätie a chaotický Vesmír (Foto: PoP-Cult Magazín)

Veľmi ťažko sa k tomuto dielu dá písať štandardné recenzné odseky typu: dej, postavy, zápletka… Stopárov sprievodca je verný svojmu obsahu, stojí mimo bežných kritérií. Vyvrcholenia sú zväčša úplne mimo akýchkoľvek zápletok a zápletky sú občas aj mimo postáv a ich činnosti. Často krát očakávate dramatický sled udalostí, ktorý sa však nestane, prípadne prechádzate očami zdanlivo nudné riadky a tu zrazu napätie! Burácajúce vesmírne boje sa musia odložiť, lebo Ford je unavený, streľba ho ruší zo spania a tak radšej preprogramuje celý krížnik aby odplával kamsi dozarkona. Nebezpečný, po zuby ozbrojený, autonómny bojový chodiaci tank nevybuchne po dramatickej prestrelke, iba si pokecá s Marvinom a uzná, že samotná existencia je mimoriadne deprimujúca. Ale práve to je to, čo robí túto knihu tak excelentnou.

Kto to ešte nečítal, tomu hovorím: „Čítaj to“, komu dvíhalo kútiky úst pri čítaní tohto textu, hovorím – “Čítaj znova.” Druhý aj x-tý krát je to ešte lepšie. Rozlúčim sa s vami ešte dvomi veľmi dôležitými lekciami:

  1. Lietanie je delikátne umenie spadnúť na zem a netrafiť sa, prípadne zabudnúť, že ste vlastne chceli dopadnúť.
  2. Ak poriadne zadržíte dych, viete vo vesmíre vydržať až 30 sekúnd a možno sa vám podarí stopnúť si niekoho.

Tak čo poviete? Zadržíme spolu dych a vystrčíme sub-eta elektronický zdvihnutý palec? Ja určite áno!

Adam Čížik

Starý zatrpknutý idealista a rojko, pred svetom uteká do sveta počítačových hier, kníh a občasne aj filmov a seriálov. Veľký milovník histórie, military, rockovej aj metalovej muziky, starých amerických áut, a hlavne dobrých príbehov. Väčšinou ho nájdete ponoreného v nejakej single player hre, sem-tam, vyjde z ulity a vbehne na bojiská Battlefieldu 1 a 5, prípadne zahrá niečo coop alebo vytiahne dvadsaťstennú kocku a ponorí sa do Dungeons&Dragons.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.