(Ne)dokonalosť v Meste Duší

Česká autorka príjemne prekvapila svojou prvotinou (Foto: PoP-Cult Magazín)

Každý z nás si praje byť úspešným človekom, byť zdravý a šťastný. Najmä zdravie sa väčšinou kladie na prvé miesto v hodnotovom rebríčku. Čo sa však stane, ak sa rozhodnete nájsť liek na všetky choroby? Je možné vytvoriť úplne imúnného človeka? Niekoľko ľudí, ktorí boli obeťami testovania imunity sa zmenili. Sú sledovaní a skrývaní pred svetom. O takýchto ľuďoch je Mesto Duší od českej autorky Martiny Čekalovej.

Kniha, ktorá vyšla v septembri minulého roku, je autorkinou prvotinou a do povedomia čitateľov young adult sa dostala vďaka oceneniu HumbookStart.

Príbeh sa odohráva v čase, keď sa vláda vďaka tajným experimentom snaží pochopiť ľudský imunitný systém a vymyslieť látku, ktorá zabezpečí u človeka úplnú imunitu. Došlo však k chybám a kvôli týmto experimentom sa testovaní ľudia začínajú meniť – dokážu vidieť duše iných. Tie však nie sú také, ako si ich bežne predstavujeme. Vyzerajú ako zvieratá a ich samotný výzor môže vypovedať o charaktere človeka. Čo je však dôležitejšie, subjekty experimentov alebo tzv. “radare” (ako ich niektorí nazývajú) dokážu zvieracími dušami manipulovať.

Mesto Soul City, v ktorom takíto ľudia žijú, neexistuje na žiadnej mape a má úplne iné zákony ako ostatok sveta. Pre členov tzv. chorej komunity je veľmi náročné mesto opustiť, a to aj keď majú mimo mesta známych či rodinu. Ak sa zo Soul City chcete dostať, musíte splniť mnoho podmienok, čo je mnohých prípadoch takmer nemožné. Čo je hlavné, po jeho opustení nesmiete ukázať kým ste. Musíte používať kontaktné šošovky, keďže mutácie menia farbu očí, a hlavne nesmiete s nikým za žiadnych okolností manipulovať.

Kniha čitateľa dostane do deja od prvej kapitoly (Foto: PoP-Cult Magazín)

Týmto a mnohým ďalším podmienkam musí čeliť aj naša hlavná hrdinka Raven. Žije so svojím otcom, ktorý má rovnaký problém prispôsobiť sa spoločnosti, ako jeho dcéra. Raven je často utiahnutá do seba a jej najlepšou kamarátkou sa stáva jej duša Rox. Hrdinka sa odmieta podriaďovať mnohým zákonom, ktoré sú určené pre subjekty experimentov, akým je aj ona. Ako jedna z mála sa dostáva za hranice mesta a myslí si, že konečne bude žiť normálny život. Začína to celkom idylicky, privítaním od susedov, prvé stretnutia v novej škole, objaví sa aj láska. Raven sa dokonca stane členkou ochranky v škole, čo ju posúva k naplneniu jej najväčšieho sna: stať sa členkou ochranných zložiek. Až kým sa všetko nezačne postupne rúcať…

Úprimne, kniha ma zo začiatku až tak nezaujala. Povedala som si, že predsa len je to kniha určená pre mládež, ale je to sci-fi s prvkami thrilleru, tak jej dám šancu. Charakter ľudí, ktorí prešli experimentami mi pripomenul stretnutie Zaklínača (mutácie) a Harryho Pottera (zvierací patronus) či Temných hmôt (zvierací spoločník/démon). Autorka však zašla trochu inou cestou. Mutovanie ľudí, ktoré vyvrcholí videním za hranicu nášho poznania do takej miery, že duše nie sú len obrysy, ale majú podobu zvieraťa, ktoré sa môže stať vašim duchovným útočiskom. Obzvlášť v meste, v ktorom vás stále niekto sleduje, kontroluje a stráži. Dojem sci-fi žánru dotvárajú experimenty s genetikou, pozorovania, výskumy a hlavne prostredie nemocnice, v ktorej sa hrdinka ocitá po sledovaní a ovplyvňovaní duší. To, že je kniha určená najmä mládeži, vidíme aj na prostredí, v ktorom sa dej odohráva – často sú to práve školské priestory. Celkové prostredie na mňa pôsobilo ako utopická krajina, ktorá takou však je len pre určitých ľudí.

Autorka pre mňa stojí na pomedzí opisov. Kým niektoré časti sú opísané dopodrobna (ako napríklad problémy našej hrdinky), mnohé by si zaslúžili lepší opis, čo by dotiahlo dramatickosť príbehu. Napríklad viac predstaviť ľudí s dušami. Napriek tomu využívané opisy dotvárali dobrý dojem originálnemu deju. Príbeh bol písaný celkom chytľavo a čítanie nebolo náročné a nebude ani pre vás, obzvlášť ak nemáte problém s čítaním v češtine. Kniha očividne nebola písaná s vidinou peňazí. Mladá autorka sa vďaka podpore skúsenejších dostala na pult kníhkupectiev a ukázala, že bestsellery nemusia byť len romantické fantázie či krimi poviedky, ktoré momentálne ovládajú knižný trh.

Kniha mala prekvapivo otvorený koniec so zápletkami, od ktorých sa čaká, že budú vyriešené. Od knihy som na začiatku veľa neočakávala, preto ma milo prekvapil jej príbeh a sci-fi charakter. Napriek tomu jej kvôli menším chybičkám krásy dávam 4 z 5 strán. A tak dúfam, že ďalší výtvor, na ktorom sa už pracuje, bude pokračovaním tohto skvelého príbehu, ktorý si zaslúži, aby ste si ho prečítali aj vy.

Město duší doplní chýbajúce miesto vo vašej poličke (Foto: PoP-Cult Magazín)
DarkSites:

Najnovšie články od Ivana Tomečková (zobraziť všetky)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.