Návrat na Pandoru s Borderlands 3

V septembri tohto roku prinieslo štúdio 2K Games dlho očakávanú hru od Gearboxu pod názvom Borderlands 3. Nové pokračovanie mimoriadne úspešnej série, na ktoré sa čakalo takmer sedem rokov, nadväzuje na príbeh nielen z Borderlands 2, ale tiež prináša aj postavy z Borderlands Pre-Sequel a Tales from Borderlands.

Tentoraz sa budeme voziť vo veľkom štýle (Foto: Northern-Gamer.com)

Hoci herný systém sa nezmenil, pribudlo niekoľko vylepšení a mnoho nových miest, ktoré môže hráč preskúmavať. Nezmenenou skutočnosťou zostáva, že Borderlands, hoci zábavný aj ako single player, dosahuje svoj skutočný potenciál až ako co-op, kedy sa hra stáva priam perfektnou. Jedinečná grafika je znova o niečo lepšia, i keď si to vyžiadalo daň v podobe častého, nervy drásajúceho lagovania. Napriek tomu je to jedna z tých hier, ktoré si nebudete chcieť nechať ujsť.

Aby ste sa po rokoch dostali do príbehu, tvorcovia pripravili špeciálne DLC (Foto: newsroom.2k.com)

Ešte v júni vypustil Gearbox DLC pod názvom Commander Lilith & the Fight for Sanctuary, ktoré bolo v tom čase voľne dostupné všetkým, ktorý si predtým zakúpili Borderlads 2. V tomto nie úplne krátkom dobrodružstve vstupujeme do príbehu krátko po udalostiach z dvojky a Talesov. Lilith a jej Crimson Raiders, po porazení Jacka a získaní Vault Key, uprierajú svoju pozornosť na hviezdy a ďalšie planéty s Vaultami, ktoré chcú medzi nimi nájsť. No pri nadšení z nadchádzajúcej výpravy, na okamih prestanú byť ostražití voči svojmu okoliu a umožnia tak nepriateľom prepadnúť ich na domácej základni.

Zbraní je viac než kedykoľvek predtým (Foto: gamespot.com)

Objavuje sa nový zloduch Colonel Hector, ktorý si chce ukradnúť Vault Key pre vlastné nekalé ciele, za pomoci akejsi spórovej nákazy. Naši hrdinovia sú po útoku nútení stiahnuť sa zo Sanctuary a útočisko nájdu v dosť nedávnom domove skupiny banditov, kde stretávajú Vaughna, ktorého môžu hráči poznať práve z Talesov. Počas celého gameplayu hráči, hrajúci za postavy z dvojky, plnia rôzne questy a side misie, ktoré sú vcelku jednoduché a ľahko hrateľné, a pri ktorých postupne stretávajú mnohé známe postavy a získavajú zbrusu nové zbrane, a ktorých ultimátnym cieľom je poraziť nákazu a získať späť ako Vault Key, tak aj Sanctuary. Nanešťastie sa im neskorší z cieľov splniť nepodarí, nakoľko je na konci tohto dobrodružstva Sanctuary zničené a Vault Key je stratený. Vcelku je toto DLC zábavné, i keď trocha mechanické a je skvelým návratom k pôvodnej sérii a šikovnou prípravou na nový diel.

Nový Vault Hunters sú znova o niečo lepší než ich predchodcovia (Foto: gamespot.com)

Tretí diel sa začína niekoľko rokov po poslednom DLC a predstavujú sa v ňom nie len nové hrateľné postavy, lokácie a ohromný počet nových zbraní, ale aj nový zloduch, či v tomto prípade zloduchovia, ktorý neohrozujú iba dobre známu Pandoru, ale pre zmenu celú galaxiu. Hneď na začiatku sa ocitáme na Pandore, kam prišla štvorica nových Vault Hunterov, aby sa pridala ku Crimson Raiders, ktorých náborové plagáty ich pod prísľubom nebezpečenstva a bohatstva prilákali na púštnu planétu. Dynamika základnej štvorice zostala nezmenená, i keď pribudlo množstvo nových, šikovných schopností. Predstavujú sa Amara, ako Siréna, ktorá žije pre boj, a ktorá dokáže vytvoriť éterické päste a privolať energetické polia, ktoré zachytávajú nepriateľov. Ďalej Moze ako tzv. ,,gunner“, a jej mecha oblek a najlepší priateľ Iron Bear, s ktorým rozstrieľa všetko, čo ich ohrozuje. Tretím je Zane, ako špión, s podobnou schopnosťou ako mal Jackov dvojník v Pre-Sequeli, vďaka ktorej si môže privolať holografický klon a tiež vytvoriť štít. A posledným do partie je robot Beastmaster, spolu so svojimi zvieracími priateľmi, ktorí mu pomáhajú v boji. Na rozdiel od predchádzajúcich dielov, si pri týchto postavách môžeme ich schopnosti vylepšiť hneď viacerými spôsobmi, kde pri vyšších leveloch je možné schopnosti kombinovať, pričom je možné vyberať z troch rôznych stromov zručností. Mechanika fungovania však zostala nezmenená, teda po použití špeciálnej schopnosti musí hráč vyčkať, kým sa znova neobnoví. Rovnako tak si hráči počas hry môžu zbierať loot v podobe zbraní a štítov, ktoré je potom možné ešte vylepšovať. Predovšetkým pri zbraniach sa nielen hromadne navýšil ich počet, ale zároveň sa zvýšilo aj ich jednotlivé využitie. Zbrane sú delené ako podľa zbrojárskych korporácií, tak podľa elementárneho damage.

Aký by to bol Borderlands bez Claptrapa (Foto: comicbook.com)

Do hry uvádza hráčov jediný a jedinečný Claptrap (s novým hlasovým hercom), ktorý okrem prvých zbraní poskytne aj vysvetlenie toho, čo sa na planéte deje. Nový Vault Hunteri sa tak dozvedajú, že Pandoru ovládla nevídaná mánia v podobe nezastaviteľnej sekty pod menom Children of the Vault (COV), na ktorej čele stoja súrodenci Tyreen a Troy. Pod ich vedením sa klany banditov, dovtedy bojujúce medzi sebou, spojili do jedného veľkého klanu a začali uctievať Calypso dvojičky ako ich vlastné božstvo. Dvojica je prezentovaná ako novodobý typ záporákov, ktorí k svojej vláde využívajú miestny ekvivalent sociálnych médií a pravidelne prinášajú video vlogy o ich najnovších úspechoch. Prvý boj s banditmi a následná cesta k ďalšiemu cieľu skvele slúžia na vyskúšanie ovládania postáv, ktoré je pomerne intuitívne a príjemné na hranie, pričom boli pridané aj také zručnosti ako lezenie po krabiciach a budovách ako aj kĺzanie sa po zemi. Rovnako tak sa zvýšili aj možnosti pri narábaní s prostredím, kde môžu hráči odhadzovať určité barely a iné veci a spôsobovať tak damage nepriateľom.

Sanctuary dostalo novú podobu (Foto: bloody-disgusting.com)

Ako ďalšiu sretávajú Lilith, ktorá sa snaží bojovať proti COV, spolu s už takmer vyhladenými Crimson Raiders, a ktorá najme štvoricu dobrodruhov aby našli stratený Vault Key, ktorý je jediná vec chýbajúca k ich ceste ku hviezdam. Hľadanie artefaktu privádza hráčov k Vaughnovi, Ellie, Marcusovi  a Tannis, s ktorých pomocou sú schopní ho nájsť a priniesť späť, no až po splnení niekoľkých misií, pri ktorých rýchlo stúpajú levely postáv. Tu prichádza ďalšia zmena oproti minulým dielom, pri ktorej nachádzajú hráči s rôznym levelom loot práve v ich levelovej výške, rovnako ako nepriatelia budú mať level prispôsobení konkrétnym hráčom. Vďaka Vault Key hráči zisťujú, že ich ďalšou destináciou by mala byť mestská planéta Promethea, miesto prvého Vaultu a zároveň sídlo korporácie Atlas. Predtým než sa im podarí odletieť s novo-vybudovanou vesmírnou loďou, ktorá zahŕňa aj osobné izby pre každú zo štyroch hrateľných postáv, sa na scéne po prvý krát objavujú Calypso dvojičky a hráči zisťujú, že za ich úspechom stoja ich Sirénske schopnosti, ktoré Tyreen využije aby obrala Lilith o jej vlastnú moc. Nezabijú ju však, i keď ukradnú Vault Key a priznajú, že Vaulty hľadajú aj oni sami.

S Tyreen a Troyom sa neradno zahrávať (Foto: theverge.com)

Po tomto sa s Pandorou hráči na čas rozlúčia a konečne zamieria na iné planéty. Cesty vesmírnou loďou sú ešte rýchlejšie ako v Star Wars, no zároveň prichádzajú s peknými efektami. Ako prvá je to už spomínaná Promethea, kde sa hneď pri príchode ocitajú postavy pred nepríjemným zistením, že planéta je uprostred korporačnej vojny. Výrobca zbraní Maliwan, na čele s jeho CEO Katawagom, chce za pomoci COV odstrániť svoju najväčšiu konkurenciu v podobe spoločnosti Atlas. Pri misiách na tejto planéte sa objavujú hneď dve známe postavy a to bývalý Vault Hunter Zer0 a jedna z hrateľných postáv z Talesu, Rhys (ktorého hlas tentoraz daboval Ray Chase), ktorý po svojom dobrodružstve na Pandore priviedol Atlas späť k životu, a ktorý súhlasí s tým, že prezradí kde sa nachádza ďalší Vault Key, výmenou za pomoc, pri porazení Maliwanu. Počas plnenia misií a side questov, pri ktorých hráči robia všetko, od modifikácie nebezpečného vírusu, až po zháňanie kávy pre Lorelei, Rhysovu pravú ruku, sa podobne ako to Jack robil v dvojke, Tyreen a Troy prihovárajú k Vault Hunterom, prevažne sa im posmievajúc a vyhrážajúc. Hoci je dabing v tomto prípade, rovnako ako v celej hre perfektný, nedosahujú hrozby Calypso dvojičiek rovnakého efektu ako sa to darilo Jackovi. Samotná Promethea je mestom typu Opportunity z dvojky, s novými a vylepšenými autami a motorkami, ktorých ovládanie je ľahké a dá sa rýchlo naučiť.

Promethea je plná mrakodrapov a korporátnych bojov (Foto: usgamer.net)

Keď sa napokon hráčom podarí dočasne zastaviť útok šialeného Katawagu, Rhys ich presmeruje na planétu Athenas, kde sa nachádza časť Vault Key, ktorý hľadajú. Na novej planéte, obývanej prevažne mníchmi sa tentoraz hráči stretajú s ďalšou bývalou hrateľnou postavou, Sirénou Mayou a jej mladou učednicou Avou. Po vyhladení Maliwanských vojakov a neskôr aj banditov COV, nachádzajú hráči časť kľúča a spolu s Mayou sa vracajú späť na Prometheu, kde definitívne porážajú Maliwan a zabijú pri tom Katawagu. Vďačný Rhys im za to dá chýbajúcu časť Vault Key, ktorý im následne odhalí miesto ďalšieho Vaultu, kam sa musia dostať pre Calypso dvojičkami. To sa im síce podarí, no na miesto nich, čaká Vault Hunterov boj so strážcom Vaultu, tentoraz pod menom Rampager. Po jeho porážke sa dostávajú do Vaultu, v ktorom sa pri troche šťastia dajú nájsť skutočne dobré zbrane. Krátku radosť však prerušia Tyreen a Troy, ktorý zabijú Mayu a zoberú jej pri tom schopnosti. Na loď sa tak vraciame iba s Avou, ktorá je jednoznačne najotravnejšou postavou v celej hre.

Athenas je tichý kúsok raja, ak tam práve nezúria banditi (Foto: comicbook.com)

Okrem týchto dvoch planét navštívia hráči ešte močiarnu planétu Eden-6, obývanú korporáciou Jakobs, kde stretnú Bricka, Mordecaia, a Tinu, a s ich pomocou zachránia Sira Alastaira Hammerlocka, na želanie Wainwrighta Jakobsa, dediča spoločnosti Jakobs. Neskôr tiež bojujú proti Barónke Aurélii, z Pre-Sequelu, ktorá sa pridala na stranu COV, a napokon nájdu ďalší Vault Key, ktorý ich privedie späť na Pandoru. Tu prichádza prvá veľká bitka, po ktorej vyhraní dostanú hráči polohu legendárnej planéty Nekrotafeyo, kde sa stretajú s prvým Vault Hunterom vôbec, Typhonom DeLeonom, a kde tiež prichádza začiatok konca.

Na Eden-6 nájdete aj močiarnu voodoo čarodejnicu (Foto: gamespot.com)

Borderlands 3 je teda zábavnou hrou, ktorej ohromné množstvo side questov a doplnkových príbehov spôsobí, že sa pri hraní určite nudiť nebudete. Vylepšenia pri zbraniach a schopnostiach sú vítané a nové prostredia a planéty sú ohromujúce. Na každej planéte sa dá stráviť aj dlhší čas, počas ktorého budú hráči neustále nachádzať nové detaily, s ktorými sa tvorcovia museli poriadne natrápiť. Hra je však zo strany dialógov pomerne priemerná, i keď ich prednes je viac než dokonalý. Koniec je výborne zarovnaný s príbehom i keď môže pôsobiť trocha anti-klimaticky. Ibaže pridané módy Circle of Slaughter a Mayhem Mode, ktorý zvyšuje množstvo lootu a zároveň zvyšuje odolnosť nepriateľov, zaručujú že zábava sa hernými titulkami ešte nekončí. Celkovo je hra dôstojným, i keď nie lepším, nástupcom v sérii a tiež jedna z tých, ktorú si určite musíte zahrať.

S nastaveniami postáv sa dá poriadne zahrať (Foto: forbes.com)

A ak ste si ju už zahrali určite poteší správa, že v decembri uvedie Gearbox prvé DLC pod názvom Mad Moxxi’s Heist of The Handsome Jackpot.

Daniela Dujčaková
Najnovšie články od Daniela Dujčaková (zobraziť všetky)

Daniela Dujčaková

Beznádejná fangirl, ktorá rada spoznáva nielen fantasy krajiny. Pozerám filmy a seriály, hrám konzolové hry, Xbox One aj PS4, prečítala som viac kníh než si pamätám a viac než nadšene píšem. Som zberateľkov príbehov a mojím najväčším snom je prežiť svoj život ako jeden z nich.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.