Spoločenské hry

Najlepšie spoločenské hry v roku 2017

Keď sme sa dnes ráno prebudili, v kalendári sme už mali osmičku namiesto sedmičky. My sme sa rozhodli ešte raz sa obzrieť za najlepšími spoločenskými hrami, ktoré uzreli svetlo sveta minulého roku. Pripravili sme si pre vás rebríček tých, ktoré sa nám páčil najviac.

Sagrada (vek: 14+, 1-4 hráči, 20-40 minút)

Kocky v Sagrade predstavujú jednotlivé časti vitráže baziliky v Barcelone (Foto: meeplemountain.com)

Rok 2017 bol rokom abstraktných hier. V rebríčkoch dominovala aj Sagrada, v ktorej sa na chvíľu stávate gotickým sklárom. Táto hra je krásna, elegantná a jednoduchá. Každé kolo jeden z hráčov hodí niekoľkými farebnými kockami – tie predstavujú kúsky rozbitého skla. Hráči sa následne striedajú, kocky medzi sebou draftujú a ukladajú ich na svoje „okno” (teda mriežku na hracom pláne o veľkosti 4×5). Kocky rovnakej farby sa nesmú navzájom dotýkať. Na prvý pohľad jednoduché pravidlo v priebehu hry ju čoraz viac sťažuje, a tak musia hráči rozmýšľať dopredu, aké kocky vyberať. A nakoniec bonus pre osamelých introvertov (žartujem) – Sagrada je jedna z mála hier, ktoré aj pri sólo verzii stoja za zahratie.

Ex Libris (vek: 12+, 1-4 hráči, 30-60 minút)

Ex Libris je ideálna hra pre knihomoľov a maniakov do spoločenských hier v jednom (Foto: hesaidshesaidgames.com)
Ex Libris je ideálna hra pre knihomoľov a maniakov do spoločenských hier v jednom (Foto: hesaidshesaidgames.com)

Väčšina z nás má doma (aspoň) dve poličky. Jednu na spoločenské hry a jednu na knihy. A teraz si predstavte, keď sa tieto dve veci spoja. Presne to so sebou prináša hra Ex Libris, v ktorej sa snažíte získať prestížnu pozíciu Hlavného knihovníka. A tak posielate svojich asistentov na neustále sa meniace políčka s lokáciami, aby pre vás nazbierali čo najviac kníh do vašej osobnej knižnice v podobe kariet. Tie postupne ukladáte na vaše police v abecednom poradí (čo znie síce jednoducho ale, verte mi, nie je). Knihy ktoré zbierate majú pomerne vtipné názvy; stretnete sa napríklad s knihou Semigorgon či Donuts: A Visual Guide. A ako vyhrať? Snažte sa nazbierať čo najviac kníh, no sústreďte sa iba na určitý typ – och, a snažte sa vyhýbať zakázaným knihám. Hra je zábavná, rýchla a vhodná pre všetkých knihomoľov ako som ja.

Photosynthesis (vek: 10+, 2-4 hráči, 30-60 minút)

Hra Photosynthesis je nádherná zelená stratégia, ktorú jednoducho musíte mať (Foto: boardgamegeek.com)

Ďalšia jednoduchá a podarená abstraktná hra, ktorá uzrela svetlo sveta na tohtoročnom Essene, sa odela do zeleného šatu. Vo Photosynthesis sa staráte o váš vlastný les, využívate slnečné lúče dopadajúce na vaše stromčeky aby z nich vyrástli nádherné porasty. Sledujete a staráte sa o vaše stromčeky od malého semienka až po majestátny strom. A ak si dáte pri sadení stromčekov záležať na ich správnom umiestnení, môžete tým spomaliť vášho súpera – ak vaše stromy zatienia tie jeho. Táto zelená stratégia je nie len nádherná ale aj plná zábavy.

Gaia Project (vek: 12+ 1-4 hráči, 60-150 minút)

Dcéra hry Terra Mystica je na prvý pohľad skvost medzi civilizačnými hrami (Foto: youtube.com)

Jedna z najlepších civilizačných hier vôbec. Terra Mystica. A teraz si ju predstavte vo Vesmíre. Zoznámte sa, Gaia Project je nová hra zo série Terra Mystica so sci-fi settingom. Podobne ako v pôvodnej hre, sedem planét je obývaných štrnástimi rozdielnymi frakciami – každá frakcia je úzko spätá so svojou domovskou planétou. A tak je ich cieľom teraformovať ich susedné planéty a premeniť ich na obraz tej svojej – všetko v snahe urobiť to skôr, ako ostatné skupiny.

Všetky frakcie sa môžu zlepšovať v šiestich zručnostiach: teraformácia, navigácia, AI (umelá inteligencia), gaiaformácia, ekonómia a výskum. A samozrejme – každá skupina má i svoje špeciálne schopnosti, ktoré počas hry využíva vo svoj prospech. Ak máte radi Terru Mysticu, toto je must-have na vašej poličke. Krásne drevené komponenty, nádherná hracia plocha a veľa zábavy s priateľmi – to všetko vám prinesie Gaia Project.

Azul (vek: 8+, 2-4 hráči, 30-45 minút)

Abstraktná hra Azul v orientálnom štýle je nie len krásna, ale i zábavná (Foto: planbgames.com)

Nádherná abstraktná hra Azul je len druhým titulom z dielne Plan B Games. Vďaka veľmi jednoduchej hernej mechanike, kvalitnými komponentmi, ale i spôsobom, ako rafinovane spomaliť vášho protihráča, vás očarí na prvý pohľad. Tvorca hry Michael Kiesling, ktorý pracoval aj na známej eurovke Vikings, vás jedinečným dizajnom hry prenesie do vzdialeného Orientu. Každý hráč má na svojom hracom poli mriežku o veľkosti 5×5 – tá predstavuje dlažbu, ktorú musí osadiť. Na stole pred ním sa nachádzajú rozložené kachličky v piatich farbách. Hráči sa striedajú a postupne si vyberajú jednotlivé kachličky – avšak, nie je to také jednoduché, ako to znie. Hráči musia myslieť dopredu a využiť riadnu dávku stratégie, aby svojím výberom pomohli sebe a zároveň „podkopli” svojho protihráča. Azul je veľmi rýchla, živá hra a jedna z mála tých, ktoré sú rovnako dobré či ju hrajú dvaja alebo štyria hráči.

Pandemic Legacy: Season 2 (vek: 14+, 2-4 hráči, 60 minút)

S hrou Pandemic Legacy: Season 2 sa presunime do dystopického settingu (Foto: boardgamegeek.com)
S hrou Pandemic Legacy: Season 2 sa presunime do dystopického settingu (Foto: boardgamegeek.com)

Pred dvomi rokmi sme mali možnosť zoznámiť sa s hrou Pandemic Legacy: Season 1, ktorá svoj základ prebrala z najlepšie predávanej kooperatívky Pandemic. Išlo o kampaň, v ktorej hráči odkrývali tajné komponenty či nové pravidlá počas toho, ako sa pred nimi rozvíjal príbeh.

Tento rok vyšlo pokračovanie, a to Pandemic Legacy: Season 2, v ktorom autori vychytali viaceré chyby a vylepšili celkový setting a pravidlá hra. Na rozdiel od predchádzajúcich hier zo série Pandemic sa Season 2 odohráva v postapokalyptickej budúcnosti. Ľudstvo je na pokraji vyhynutia po tom, čo ho takmer úplne vyhubili smrteľné choroby, ktoré sa prehnali svetom. Hracia doska je na začiatku prázdna a hráči ju postupne zapĺňajú svojimi objavmi. A čo je na tejto hre asi najzaujímavejšia novinka? Hráči si svoje charaktery budujú a vytvárajú sami – v RPG štýle.

Sidereal Confluence (vek: 14+, 4-9 hráči, 120-150 minút)

Sidereal Confluence sa môže javiť ako kooperatívna hra (Foto: wizkids.com)

Alebo celým názvom Sidereal Confluence: Trading and Negotiation in The Elysian Quadrant (fu, človek sa normálne zapotí, kým to vysloví) je jedinečná hra pre 4-9 hráčov postavená na ich vzájomnej komunikácii, vyjednávaní a obchode. Každý hráč si zvolí jedu z deviatich mimozemských rás, ktorá v priebehu hry musí s tými ostatnými vybudovať obchodné partnerstvo aby získalo prostriedky na svoj rozvoj. Každá rasa má svoj vlastný balík kariet so všetkými existujúcimi ale i budúcimi technológiami. Obchodovať sa dá s čímkoľvek – s loďami, kolóniami a všetkými zásobami. Cieľom hry je nazbierať čo najviac víťazných bodov, ktoré hráči získavajú za výskum technológií, rozvinutú ekonomiku či nazbierané zásoby.

Hoci technicky ide o kompetitívnu hru, hráči si musia navzájom pomáhať – ani jedna rasa totiž nedokáže existovať sama o sebe.

This War Of Mine (vek: 18+, 1-6 hráčov, 45-120 minút)

Ani vo vojne nie je každý vojakom – obľúbená videohra sa dočkala svojej tabletop verzie (Foto: vandal.net)

Ani vo vojne nie je každý vojak. To je heslo stolovej verzie úspešnej videohry This War Of Mine, ktorá zobrazuje život civilistov v meste, ktoré je zmietané vojenským konfliktom. Počas dennej fázy si spolu s ostatnými hráčmi nájdete útočisko v zrúcanom dome, o ktorý sa budete starať – budete prehľadávať zabarikádované izby, poskladáte si vlastné postele, sporák, vlastné náradia a mnoho ďalších úloh. Počas nočnej fázy sa však vašou hlavnou úlohou stane stráženie a ochrana vášho úkrytu. Počas hry sa zoznámite s rôznymi postavami – zlodejmi, vojakmi, utečencami a mnohými ďalšími – ktoré so sebou prinesú svoj vlastný príbeh. Zažijete vnútorný súboj morálky pred každým ťažkým rozhodnutím, ktorého následky budete musieť znášať. A váš cieľ? Prežiť.

Tortuga 1667 (vek: 12+, 2-9 hráčov, 20-40 minút)

Malá, jednoduchá hra Tortuga je plná blafu a zrád (Foto: kickstarter.com)

Je rok 1667 a vy ste pirát vznášajúci sa na karibských vlnách. Blížia sa k vám španielske galeje a čo by ste to boli za piráta, keby ste ich neokradli.

Tortuga je jednoduchá ale nádherne vyzerajúca hra, v ktorej nikto nevie, kto za koho hrá. V jednej chvíli vám námorníci na vašej lodi pomáhajú ukoristiť poklad galejníkov, v ďalšom ťahu vás však nemilosrdne bodnú do chrbta. Na stole pred hráčmi sú vyložené karty udalostí, ktoré si hráči môžu počas hry prezerať, odhaľovať, či donútiť protihráča, aby niektorú z kariet otočil – avšak polovica z nich vám môže tak ublížiť ako i pomôcť. Najlepší spôsob ako hru vyhrať je odhaliť, kto je v skutočnosti vo vašom tíme a nenápadne si s ním pomáhať. Ale pozor, jeden z hráčov môže zaujať rolu Holanďana, ktorý celú hru dokáže poriadne obrátiť a úplne popliesť svojich spoluhráčov. Arggh!

Twilight Imperium: 4th Edition (vek: 14+, 3-6 hráči, 240-480 minút)

Autor hernej legendy Twilight Imperium a zakladateľ FFG Christian T. Petersen (Foto: fantasyflightgames.com)

Na záver sme si nechali jednu perličku. Najväčšia, najrozšírenejšia a najepickejšia strategická spoločenská hra sa vrátila, tentoraz vo svojej 4. edícii. Twilight Imperium prináša hráčom možnosť vynachádzať nové technológie, obchodovať s ostatnými, vylepšovať si svoje impérium a samozrejme obsadzovať ďalšie a ďalšie planéty. Táto herná legenda pozostáva z viac než 350 plastických jednotiek, 51 doštičiek systémov, sedemnástich jedinečných rás a takmer 400 kariet rôznych druhov. Každá hranie prinesie úplne iný zážitok. Ide o veľmi komplexnú hru, na ktorú vám stačia rovnakí spoločensko-herní fanatici ako ste vy a osem hodín času. Ale každá minúta strávená pri tejto nádhernej hre stojí za to a prvé tri hodiny prejdú bez toho, aby ste vôbec postrehli, že sa ručička na hodinách pohla.

Vedela by som menovať ďalšie a ďalšie skvelé hry z minulého roku, ktoré by som chcela mať na poličke. A keď sa pozerám na pripravované hry v roku 2018, som si istá, že sa môj zoznam ešte viac predĺži. Teraz je čas zaželať vám všetko dobré do nového roka, veľa spoločenských hier, veľa miesta na poličke a najmä veľa dobrých priateľov, s ktorými si užijete každý minútu strávenú nad kockami, kartami či figúrkami. 🙂

Magdaléna Horváthová

Magdaléna Horváthová

Milovníčka sci-fi a fantasy, ktorá ešte stále čaká na svoj list z Rokfortu. Jej snom je stretnúť Doctora a cestovať v TARDIS, aby si konečne mohla pozrieť všetky filmy a seriály, na ktoré vraj nikdy nemá čas. A áno, aj vesmír by popri tom chcela spoznávať...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.