Najlepšie herné trailery našich čias, diel prvý

Fanúšikovia, hladní po nových informáciách o chystanom pokračovaní série Assassin’s Creed, sa konečne dočkali traileru. Tak, ako všetky AC trailery, aj tento bol nadmieru epický, ba až bonerifický! Čo ma priviedlo na myšlienku – no nie sú tie trailery skvelé? Pár minút, pár záberov, často len pár sekúnd a už nám tlčú srdcia, máme sucho v ústach. Dali sme teda s kolegami a kamarátmi hlavy dokopy a urobili si veľký zoznam našich obľúbených trailerov, len pre vaše (a naše) potešenie!

Na hernom priemysle obdivujem jeho samochodný marketing. Keď vám chce niekto predať voňavku, musí urobiť čiernobielu francúzsku reklamu, musí vám ju dookola púšťať, musí olepiť strany magazínov, musí ich rozposielať infulencerom a pseudo instagramovým celebritkám atď. 

Keď vám chcú predať hru, pustia do obehu trailer a nechajú mašinériu, nech to šíri sama. Žiaden iný priemysel na svete nemá tak perfektne rozbehnutý samomarketing, ako majú herní developeri. Za tých pár dní od vypustenia traileru na Valhallu už vzniklo asi gazilión videí a článkov o najmenších detailoch traileru. Reddit je v plameňoch, diskusie sú na maxime. My, hráči, sme večne hladní po nových a nových informáciách a aj najmenšie kvapky vedia urobiť veľké vlny. Nikdy som nevidel hodinové špekulačné konšpirácie o novej Versace voňavke. Skúste zadať do googlu “GTA VI info” a ohluchnete.

Samozrejme – to všetko vyžaduje náročnú a drahú produkciu, často sú to krátke filmy so živými hercami. Účinok je však neskutočný a u tých najlepších videí sa emócie nestrácajú ani po rokoch. Preto niet divu, že tie hodiny strávené preklikávaním youtubu stáli jednoznačne za to! Nuž, vrhnite sa so mnou na zoznam toho najlepšieho, čo nám herný priemysel daroval za posledné roky. 

Witcher

Zaklínač prerástol z hry, ktorej ani sám Sapkowski nedával veľa nádejí, na epického giganta. A zaslúžene. Kombinácia excelentného príbehu a krásnej grafiky vložená do stoviek hodín hrania… to zanechá pamätnú stopu. Popredné miesto má samozrejme Witcher 3, ktorého trailery sú špičkové. Po dlhšom zápase u mňa vyhral trailer s názvom A Night To Remember. 

Za zmienku však rozhodne stojí aj trailer na Gwent. Na to, že je to len kartová hra, má veľkú popularitu medzi hráčmi všetkých kategórií a trailer sa pokojne vyrovná hocijakému AAA titulu.

Wolfenstein

Jeden z otcov zakladateľov FPS hier. Staručké 3D Wolfensteiny sa dočkali oživenia série. V nej vidíme svet po tom, čo nacisti vyhrali vojnu. Autori to maximálne využili v traileroch na New Order aj New Colossus. Prvý diel novej ságy využíva v traileri ponemčenú verziu skladby House of the Rising Sun od the Animals – Haus in Neu Berlin. Populárna hudba prešla iným vývojom pod útlakom náckov a v hre je na to aj niekoľko referencií.

Podobný produkčný štýl použili aj pre hru The New Colossus. Trailer začína prehliadkou televíznych programov, ktoré pripomínajú klasické americké programy 50-tych a 60-tych rokov, avšak s nacistickou pachuťou. Tieto krátke ukážky sa dočkali aj dlhšej verzie a pôsobia mrazivo bizarne. Posúďte sami – takto by vyzeral superhrdinský TV seriál v nacistickej produkcii.

Homefront: Revolution

Keď už sme pri revolúcii proti okupantom, hovorí vám niečo hra Homefront? Ako scenáristu uvádzala Johna Miliusa, ktorý stál za trhákmi ako Red Dawn, Dirty Harry, či Apocalypse Now. Ako sa neskôr ukázalo, na tom scenári sa veľmi nepodieľal, a hra nakoniec nedodala, čo prisľúbila. Najsilnejšou stránkou hry ostalo prostredie severokórejskej okupácie, ktoré autori znova využili pre Homefront: Revolution a trailerom nám vykreslili atmosféru okupovanej Philadelphie.

Mass Effect Andromeda

Séria Mass Effect zanechala hlbokú stopu v srdciach miliónov hráčov. Hlboký, prepracovaný príbeh, postavy, prostredie. Špičkový dabing, dialógy, zbrane, bojová mechanika… Preto keď ohlásili Andromedu, ME fanúšikovia takmer skolabovali. Že to nakoniec skončilo ako skončilo nemusíme hovoriť. Možno nabudúce.
Prvé trailery a teasery však vyšťavili maximálne nadšenie a to nám ani nemuseli ukázať veľmi veľa. Stačil Johny Cash, ikonická pištoľ Carnifex a N7.

Mass Effect 3

Jasné, že som nezabudol ani na vrchol tejto kultovej trilógie. Dlho som volil medzi trojkou a dvojkou, až som nakoniec zvolil trojku kvôli čistej epickosti traileru. Príchod reaperov, mariňáci, vozidlá Mako a Hammerhead, puška M96 Mattock a zimomriavky celý čas.

Mafia III 

Na podobnú (hudobnú) nôtu stavili aj pri tvorbe traileru na Mafiu III. Mafia je ikonická herná séria a česko-slovenským hráčom nikto nikdy nevymaže zapamätané hlášky z prvého dielu. Trojka sa odohráva v New Bordeaux (alias New Orleans) v roku 1968. Mnohým hráčom vadil odklon od pôvodných príbehov, ale mne sa postavy aj príbeh veľmi páčili a napriek bugom mám tú hru veľmi rád. Majstrovsky vykreslila turbulentnú dobu a prostredie amerického juhu. A tiež klasický rock’n’roll a autá. Nedá sa to nemilovať. Tak ma dostali už v traileri. Dali mi Hendrixa a mašinu, čo nápadne pripomína dizajny klasických Dodgeov a Mustangov. 

Dragon Age: Inquisition

Dragon Age je klenot RPG titulov, so značkovým BioWare príbehom. A hoci všetky hry sú pastva pre oči, zvíťazil trailer The Breach, kvôli rytmickej hudbe a pekným prierezom hrou. Seriózne – už je čas na ďalší Dragon Age!

Battlefield

Hudba tvorí alfu a omegu trailerov. Dobrý výber skladby vie podčiarknuť rôzne emócie, či už je to originálna skladba alebo remix. Battlefield 1 dopadol ako obrovská bomba a spôsobil taký výbuch, že aj praotcovia Call of Duty to pocítili. Krátko po dopade prvého traileru sa CoD Infinite Warfare pokúsil o chabý protiútok a bol vysmiaty pod čiernu zem. Nikto si nezmeria sily s tak epickou ukážkou chaosu, blata a brutality prvej svetovej vojny.

Battlefield V už zďaleka nedokázal prekonať svojho predchodcu. Pre mnohé, mnohé dôvody. Diskusiu na túto tému tiež možno nechať na iný čas a papier. Avšak nie je tomu tak dávno, keď sme my – smutní Battlefielďáci – zdvihli hlavy, lebo sme pocítili slaný oceánsky vánok z Pacifiku, a trailer hral na rovnaké nôty ako Battlefield 1. Konštatný chaos bojiska, excelentná hudba. Verili sme, že je Battlefield späť, vracia sa na dobrú koľaj, a že budúcnosť prinesie viac…

Bioshock Infinite

Séria Bioshock je priam transcendentné umelecké dielo. Dizajn Rapture a Columbie, fantastický príbeh… Čakáme, dúfame a modlíme sa za ďalšie Bioshocky. Kým však prídu, môžeme si aspoň pásť oči na traileroch a donekonečna predchádzať prvé tri hry. 

Borderlands

Borderlands bol v mojom výskume veľký oriešok. Dvojka mala mnoho pamätných trailerov a bolo z nich ťažké vybrať. Nakoniec som zvolil Kriega, keďže Poop Train je ikonická hláška a jeho postavu som mal hneď po Axtonovi najradšej. Značkový Borderlandský humor.

Keď ohlásili trojku, autori nás ochotne prikrmovali trailermi a zábermi každý druhý deň. A my sme ochotne nasávali všetko, čo nám dávali. Prečo aj nie? Najviac mi v pamäti ostal bizarne tanečný trailer Happy Together, odľahčená atmosféra, Borderlandský “Murder and Mayhem” za zvukov skupiny The Turtles, dážď zlatých zbraní, kvety, farby, tanec… Ako LSD trip.

Ghost Recon Wildlands

Jedna z mojich najobľúbenejších hier vôbec a prvý titul, ktorý som si predobjednal. Trailer dal viac než dosť dôvodov na seriózny hype. Šikovnými prestrihmi ukázal rôzne taktické postupy, ktoré môžu hráči zvoliť, krásny otvorený svet Bolívie a samozrejme neľútosných protivníkov – drogový cartel Santa Blanca. Dodnes patrí medzi moje najobľúbenejšie herné trailery a myslím si, že právom.

The Division

Ešte chvíľu ostanem pri mojich obľúbených Ubisoft hrách. Division priniesla úplne nový štýl hry, kde pre zmenu nie je svet po atómovej vojne, ani nie je plný zombíkov. Spoločnosť sa rozpadla po pandémii globálnych rozmerov. Práve ten pád zachytáva nevšedný, ale vynikajúci trailer, ktorý má akosi zvláštnu pachuť v dnešnej dobe corony. Nemožno mu však uprieť emočnú stránku ani pozornosť, ktorú venovali detailom.

Dead Island

Pri citoch ešte krátku chvíľku ostaneme. Zombie žáner mi je trochu cuzdí a viac menej ho sledujem z bezpečnej diaľky. Tu a tam vystrieľam nejaké monštrá v Killing Floor ale inak som len pasívny divák. Nemôžem však takýmto hrám uprieť ich vizuálnu stránku a atmosféru a veľmi rád pozerám gameplay videá a samozrejme aj ukážky. Retrospektívny štýl traileru na Dead Island v spojení s citovou stránkou je majsterštyk!

Dead Space

Z kategórie “hry, ktoré som nehral lebo mám bobky” vyberám aj Dead Space a maximálne creepy trailer s detskou pesničkou Twinkle Twinkle Little Star. Nič nám nevyčarí lepšie zimomriavky ako niečo detské a nevinné vložené do hororového prostredia. 

Destiny 2

Niekto staví na hudbu, niekto na tutové scény, niekto na humor. Príkladom je teaser na Destiny 2, kde Cayde rozpráva historku, ktorá sa vlastne stala tak pred pol hodinou. Niet nad frontový humor. 

Frostpunk

Väčšina budovateľských hier neinvestuje veľa do prepracovaných trailerov, skôr sa snažia predstaviť svoje herné mechaniky a vizuál konečnej hry. Frostpunk je survival budovateľská stratégia odohrávajúca sa v zamrznutom svete. Trailer využívajúci Cashovu rytmickú hudbu ukazuje mrazivú atmosféru industriálneho mesta s príjemnou príchuťou steampunku.

StarCraft II

StarCraft je legenda strategických hier. Nie je možné mať ten žáner rád a aspoň trochu sa plecom neobtrieť o majstrovský kúsok od Blizzardu. Po konzultácii s osobami povolanejšími, ako som ja padla voľba na dychberúci cinematic z Heart of the Swarm. Hoci ja preferujem Terranov, zábery masívnej armády monštier, ktorá valcuje zúfalú obranu majú niečo do seba. 

Deus Ex Mankind Divided

Deus Ex má popredné miesto v modernom kyberpunku. Hlboký príbeh a prepracovaný dizajn prostredia ho udržujú na špici žánru. Mankind Divided sa sústreďuje okolo konfliktu medzi obyčajnými ľuďmi a tými, ktorí boli vylepšení. Trailer dáva starostlivo ochutnať zo všetkého, čo hra ponúka a kto by si nechcel vyskúšať takýto boj?

State of the Mind

Transhumanizmom a jeho etickými otázkami sa zaoberá aj hra State of the Mind, ktorej trailer vťahuje diváka lúskavou hudbou a geometrickým vizuálom hry. 

Batman Akrham Knight

Arkham séria je moja veľká srdcovka a bola to moja vstupenka do hlbšieho, komiksového sveta Batmana. Hry boli perfektné a len veľmi ťažko im nájsť negatíva. Spomedzi všetkých trailerov som dlho váhal medzi Arkham City a Arkham Knight – mojimi obľúbenými dielmi série. Vyhral Knight a jeho trailer zobrazujúci Gotham na pokraji chaosu a Temného rytiera, ktorý vyráža do boja, to všetko na pozadí hlasu jeho otca, ktorý ho vedie vpred. Ak vás už toto nenakopne na poriadnu Batmanskú epickosť, tak už neviem čo. Plus Batmobil.

Metro Last Light

Metro je ďalšia moja veľká srdcovka. Či už knihy alebo hry, ktoré vytvárajú fantastický tandem. Podobne ako Arťom, aj ja som vždy bažil po obrázkoch a spomienkach na svet pre tým, než sme si ho spálili atómovým plameňom. Tak ako on, aj ja som nachádzal podivnú krásu v ruinách a starých spomienkach. Pred vydaním Last Light nám autori predstavili niekoľko hraných trailerov pod názvom Enter the Metro, kde nám ukazujú osudy troch náhodných postáv tesne pred vojnou a potom ich život v metre.

Overwatch 2

Overwatch 2 je priam nekonečná studnica videí, krátkych filmov a cinematics. Každý jeden má perfektnú animáciu. Voľba napokon padla na Zero Hour, lebo emócie. Emócie všade.

Spec Ops: The Line

Spec Ops: The Line je hra, ktorá má až trestuhodne málo pozornosti. Unikátny príbeh a prostredie ale predovšetkým tvrdé rozhodnutia, ktoré budete konať. Hra posunie hranice vašej predstavy o etike a morálke a v snahe byť hrdinom, sa stanete netvorom. 

Hunt Showdown

Zmiešajte odporné monštrá, atmosféru a zbrane divokého západu a konštantný pocit, že nie ste sami a dostaneme Hunt: Showdown. Hra sa stala hitom už počas svojej early access fázy, a odvtedy nabrala na obrátkach. Atmosféru napätia a strachu dobre vykresľuje aj jeden z trailerov, hoci nepoužíva takmer žiadne cinematics.

Senua’s Saga: Hellblade 2

Prvý Hellblade zožal početné úspechy u kritiky aj u fanúšikov. Niet divu, že ohlásenie pokračovania zdvihlo lavínu nadšenia. Podľa všetkého sa máme načo tešiť, i keď ukážky naznačujú, že ani pokračovanie príbehu Senui nebude ideálny darček pre malé deti. 

God of War

God of War, ako PS exkluzivita mi vždy akosi unikal pomedzi prsty. Iste, poznám tento ikonicky franchise. Ale nikdy som nemal tú česť zahrať si ho. A po tom, čo ohlásili nový diel, po tom, ako univerzálne dobré hodnotenia dostal, som si nikdy neželal viac, aby som ho prešiel. 

Na začiatku mi tento článok prišiel ako veľmi dobrý nápad. Dokonca to mal byť rebríček TOP trailerov. Toho som sa ale vzdal okamžite. Nie je v silách obyčajného človeka niečo takéto vytvoriť. Potom som sa pustil do výskumu, začal spisovať prvé riadky a bolo mi jasné, že som si odhryzol podstatne viac, než budem schopný požuť. A keďže trailerov na zozname len pribúdalo a pribúdalo, rozhodli sme sa to šalamúnsky prepoliť a o pár dní vám dáme pokračovanie. Toto rozhodne nebolo všetko! 

Adam Čížik

Starý zatrpknutý idealista a rojko, pred svetom uteká do sveta počítačových hier, kníh a občasne aj filmov a seriálov. Veľký milovník histórie, military, rockovej aj metalovej muziky, starých amerických áut, a hlavne dobrých príbehov. Väčšinou ho nájdete ponoreného v nejakej single player hre, sem-tam, vyjde z ulity a vbehne na bojiská Battlefieldu 1 a 5, prípadne zahrá niečo coop alebo vytiahne dvadsaťstennú kocku a ponorí sa do Dungeons&Dragons.

0 thoughts on “Najlepšie herné trailery našich čias, diel prvý

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.