Najlepšie herné trailery našich čias, diel druhý

Celkom nedávno vznikol nápad zozbierať tie najlepšie trailery, ukážky, teasery, upútavky a videá, ktorými nás obdarovali herní developeri v snahe vytvoriť marketingovú lavínu. Ukázalo sa, že je to vskutku gigantický zoznam, aj keď som z neho vyškrtal čo len šlo. Preto sme dlhočizný text rozdelili na dve kompaktnejšie balenia. Prvý diel nájdete na našej stránke.

Doom Eternal

Legendy hovoria, že Doom kedysi vznikol ako stredoveká maľba, keď sa kňazi snažili strašiť sedliakov peklom. To je samozrejme blbosť, všetci vieme, že Doom je multimediálne zobrazenie prastarej studne heavymetalu. Alebo je to len hra, čo ja viem. Oživenie série získalo uznanie odborného aj laického publika a keďže smäd po masakre je neutíchajúci, Bethesda nám dala Doom Eternal s ďalším masakrom všetkých démonov pekla. Kto váha, tomu pripravili lahodnú ochutnávku.

Elder Scrolls V: Skyrim

Kto by nepoznal/nehral Skyrim? Hru tak úspešnú a univerzálne milovanú, že v Bethesde založili samostatnú divíziu len na produkovanie všemožných verzií Skyrimu, ktoré možno speňažiť (vrátane verzie pre autorádia a Zippo zapaľovače). To som si samozrejme vymyslel, ale všetci sme videli tie vtipy. Aj keď poznáme hru odpredu-dozadu, aj keď sme ju hrali ako vanilla, aj s Vláčikom Tomášom namiesto drakov – kto môže povedať, že nedostane zimomriavky keď Dovahkiin spustí Fus Ro Dah?

 

Death Stranding

Hideo Kojima. Muž, o ktorom celý svet špekuluje či patrí na vrchol rebríčka moderných géniov alebo do blázinca. Kojima je jediný človek na svete, ktorý vám môže ukázať iba absolútne mätúce nič a predsa sa pol sveta zloží na zem. Nemusíte ho poznať či hrať nič, čo kedy jeho myseľ splodila, a aj tak neviete od tých trailerov odtrhnúť oči.

 

Cyberpunk 2077

Cyberpunk a všetky útržky informácií, ktoré nám vývojári v priebehu posledných mesiacov dali, budú navždy v sieni slávy. Je pravda, že Keanu Reeves nás dorazil, ale bol to tento trailer, ktorý nás dostal na kolená ešte pred tým, než sme počuli to ikonické “Wake the f*** up, Samurai…”.

 

Avšak všetko nadšenie a ošiaľ začal kedysi dávno, v roku 2013 týmto maličkým teaserom. Ešte sme nič nevedeli, nemali žiadne detaily, ale aj tak nám takmer explodovali hlavy. Donedávna bolo toto video to jediné, čo živilo naše nadšenie.

 

Ryse: Son of Rome

Ryse je z môjho pohľadu silne nedocenená hra, ktorá by si rozhodne zaslúžila viac uznania, než sa jej dostáva. Rovnako by si rozhodne zaslúžila aj pokračovanie. Singleplayer kampaň bola síce pomerne krátka a historicky kompletne mimo, predstavovala však zaujímavý priestor. Vizuálne je hra špičková a boj je fantastický. Hra má aj mód pre dvoch hráčov, kde sa spoločne postavíte protivníkom v koloseu a bojové animácie nemajú chybu.

 

L.A. Noire

Keď už sme pri hrách, ktoré by si zaslúžili pokračovanie (a že je to veru dlhý zoznam), ja osobne dychtivo čakám a dúfam v pokračovanie tohto často prehliadaného klenotu. L.A. Noire je detektívna hra, ktorá síce čas od času obsahovala aj prestrelky a boj, ale primárne to bola detektívna práca, vypočúvanie a sledovanie reakcií vašich podozrivých. Absolútne špičková animácia výrazov tváre! Trailer síce neobsahuje žiadne extra cool efetky, avšak nápadne pripomína filmové ukážky zo zlatej éry Hollywoodu.

 

Control

Chcete mi predať hru bez toho, aby som o nej niečo vedel? Urobte trailer ako Control. To perfektné načasovanie zvukových efektov do hudby, ukážky bizarných prostredí a protivníkov… Nič o tom neviem, nepozeral som ešte žiadne iné videá, ale hádžem na wishlist. 

 

Rise of the Tomb Raider

Názory na oživenie kultovej Lary Croft sú na všetkých bodoch osi medzi najlepšími aj najhoršími reakciami. Ja som ako hráč prišiel ku klávesnici až o dosť neskôr a staršie diely som hral len na konzolách alebo počítačoch kamarátov. Novú Laru som si však zamiloval pre pútavý príbeh, prepracované prostredie a zaujímavú hernú mechaniku. Avšak napriek krásnej džungli v Shadow, moje srdce najviac patrí prostrednému titulu – Rise of the Tomb Raider.

 

Call of Duty Modern Warfare 2

Kdekoľvek sa na internete pozriete, vládne presvedčenie, že Modern Warfare 2 sa radí k najlepším CoD titulom. Až donedávna som mal sériu veľmi rád. Ikonické prvé dva diely, potom Modern Warfare aj World at War. Hral som aj tituly, ktoré vyšli len na Playstation 2 a konzolovo exkluzívna trojka ostáva mojím najobľúbenejším CoD. Singleplayer aj herný naratív v posledných rokoch stratil na kvalite aj uveriteľnosti a keďže centrom záujmu je multiplayer, CoD nemám dôvod kúpiť inak ako vo veľkej zľave. Verím, že séria sa pomaly obracia k lepšiemu, ale radšej budem len triezvo očakávať.

 

Days Gone

Ako som už spomínal, zombie žáner nie je môj pohár piva. Avšak ako som tiež už spomínal, silno milujem prehliadať trailery na spomínané hry, Days Gone nevnímajúc. A niet sa čomu diviť. Zvlášť ak berieme moju rojkovskú lásku k ideálu slobody na nekonečnej ceste a vietor vo vlasoch.

 

Kingdom Come: Deliverance

Česká hra Kingdom Come prišla ako odpoveď na moje dlhoročné želania – stredoveká príbehová RPG. Nič fantasy, čistý stredovek. Bol som chytený už na všetky hlboké RPG prvky, ktoré prisľúbili, ale príbehový trailer ma dostal na lopatky. 

 

Total War

Séria stratégií, ktoré nás učili dejepis lepšie, než čokoľvek iné. Kým naši “civilní” spolužiaci tápali v rímskej histórii, hráči a hráčky perami priam trhali papiere testov. Že či poznám Púnske vojny? Ha! Ja som solil Kartágo, ja som pochodoval cez Alpy! Viac-menej. Virtuálne… To je fuk. Herná séria plodí veľa titulov a hoci mnohí stále mrnčia, že už to nie je čo to bývalo, všetky hry majú niečo do seba. Medzi najlepšie trailery rozhodne patrí Shogun 2 a to bez debaty. Hudba, animácie boja… Uf!

 

Avšak podľa mňa aspoň za zmienku stojí aj jeden z novších dielov – Attila. Hoci preferujem Rome II, tento trailer mám radšej, než tie rímske. Z jednoduchého dôvodu. Attila rozprávajúci o zániku ríše, bubny dvíhajúce adrenalín a posledný úder a záblesk na jeho milión jazdcov. Pochmúrne očakávanie zmeny histórie.

 

Star Wars Battlefront II

Battlefront 2 mal mimoriadne toxický štart. EA takmer stratila licenciu na franchise. Chamtivosť nakoniec ustúpila a developeri nám dali vcelku kvalitnú Star Wars hru s dych berúcimi vizuálmi, dobre napísanou kampaňou pre jedného hráča a predovšetkým multiplayerové bitky. V priebehu rokov dostala hra kvantum nového obsahu zamerané na všetky tri filmové éry. A bol to práve tento trailer, ktorý odštartoval moje nadšenie.

 

Star Wars Jedi: Fallen Order

Po niekoľkých čisto multiplayerových tituloch sme sa konečne dočkali exkluzívne singleplayerovej Star Wars hry. Tá bohato naplnila naše očakávania, ako sme už raz písali. Čo nám trailer prisľúbil, to nám hra dodala. Žiaľ… nebýva to tak vždy.

 

Ghost of Tsushima

Na tomto zozname bolo veľmi veľa trailerov, kde autori volili hudbu ako nosnú časť. Ghost of Tsushima volí pravý opak. Ticho. Prerušované len hlasom dobyvateľa a občasnými bubnami, ktoré len podčiarkujú napätie.

 

Detroit: Become Human

Seriózne… môže niekto nechcieť túto hru, keď uvidí tento trailer? Toľko rozhodnutí, zodpovednosti, toľko možných príbehov a etických otázok… Odvtedy sme samozrejme dostali plno nových informácií, aj samotnú hru, ale počiatky môjho slintania ležia práve v tomto videu.

 

World in Conflict

World in Conflict patrí medzi klasiky strategických hier. Zobrazuje alternatívny vývoj studenej vojny, ktorá v roku 1989 prerástla v globálny konflikt, keď sa sovietske tanky začali valiť cez nemecké hranice. Hráči si zabojujú v Európe, Rusku aj v Amerike, kde sa hra začína inváziou Seattlu, ktorú zachytáva aj trailer.

 

Neskôr sme sa dočkali aj rozšírenia – Soviet Assault, kde v traileri použili veľkolepú, ruskú zborovú hudbu.

 

Dishonored 2

Dishonored je jedna z mála hier, ktorú (ak máte dosť šikovnosti a trpezlivosti) môžete prejsť bez toho, aby ste kohokoľvek zabili. Samozrejme – najcharakteristickejšie je prostredie a unikátna zmes dizajnu a architektúry kombinujúca fantasy, steampunk a rôzne historické prvky. Pokračovanie úspešnej jednotky na vizuáli tiež nijako nešetrilo, a trailer doplnili aj skvelou skladbou Gold Dust Woman.

 

Medal of Honor (2010)

Jedna z najlegendárnejších herných sérií, ktorej základy položil ešte Steven Spielberg. V roku 2010 sa séria dočkala oživenia a uvedenia do moderného prostredia. Autori v spolupráci s vojnovými veteránmi veľmi dobre stvárnili boj v Afganských horách, ako aj bojový stres a podmienky na bojisku. Trailer kladie dôraz najmä na emócie a bizarný dvojitý svet, v ktorom žijú vojaci. Neustála hrozba smrti na jednej strane a obyčajný civilný život na tej druhej. Hra vyšla v dobe, keď bola vojna v Afganistane na vrchole ale pre väčšinu civilistov to bolo niečo vzdialené, nepochopiteľné a neobsiahnuteľné. Po boku desiatok dokumentárnych filmov sa hra snažila vytvoriť most porozumenia, za čo jej patrí značné uznanie.

 

Last of Us

Last of Us… moja najobľúbenejšia hra, ktorú som ani nehral. Zato som niekoľko krát videl celú hru na Youtube. Všetky predelové scény, celý jej príbeh. Slušný celovečerný film. Niet divu, že hra vyvolala bezprecedentné nadšenie a hráči bažia po každom kúsku informácie o chystanej dvojke. Kým sa dočkáme pokračovania, ja si teda znovu pozriem jednotku, jej trailer, jej príbeh…

 

Assassin’s Creed Unity

Jasné, že som nezabudol ani na AC. Napokon, kvôli ich poslednému traileru píšem túto nekonečnú Iliadu. Problémom pri výbere AC traileru je však to, že nech hodíte kameň ktorýmkoľvek smerom, vždy dopadne na kvalitnú upútavku. Bez ohľadu na to, ako potom hráči prijali danú hru, trailery pohládzajú oko. Po dlhom rozhodovaní medzi trojkou a Unity som sa nakoniec rozhodol pre Unity. Jednak kvôli odporúčaniam, jednak preto, že som proste idealista, i keď triezvy. Na záberoch ľudí, ktorí povstávajú a bojujú proti útlaku je niečo nadchýňajúce. Niečo úžasné. Aj keď všetci vieme, ako krvavo napokon dopadla francúzska revolúcia, aj tak je pád Bastily v traileri proste uchvacujúci!

 

Life is Strange: Before the Storm

Life is Strange bol jeden veľký emočný kolotoč, ktorý mal nanešťastie lepší prostriedok ako koniec. Atmosféra hry však bola dokonalá, umelecký štýl a hudba nezabudnuteľná. Tvorcovia pokračovali príbehom Chloe a Rachel v prequeli Before the Storm, ktorý sa stal mojím najobľúbenejším dielom série. Ani tu sa nešetrilo emóciami a hudba s punkrockovým nádychom bola ešte lepšia ako v jednotke.

 

We Happy Few

Bizarná, orwellovská hra We Happy Few vzbudila značný záujem už vo svojej early access fáze. Bodaj by nie. V mestečku Wellington Wells niečo seriózne nie je v poriadku, ale všetci to ignorujú. Prečo? Vďaka tabletke drogy menom Joy. Buď si ju dáte a všetko bude krásne farebné a dokonale šťastné, alebo ju odmietnete a budete hľadať pochmúrnu pravdu vo svete, kde nebyť šťastný je zločin. Ten strašidelný kontrast medzi radosťou a mizériou tejto unikátnej hry skvele zachytáva aj jeden z jej mnohých vynikajúcich trailerov.

A ak hľadáte tú veselú skladbu, volá sa Joy Time

 

Watch_Dogs

Nech už sú vaše názory na túto hru hocijaké, nemožno jej uprieť unikátny herný systém a zároveň jej snahu poukázať na našu ľahkovážnu závislosť na chytrých technológiách. Dvojka išla v tomto upozorňovaní ešte ďalej a nepriamo ukazovala prstom na najväčších technologických gigantov a na citlivosť našich dát. V jednotke ste hrali ako Aiden Pearce, samozvaný civilný strážca zákona a rozkladali ste zvrátené podsvetie Chicaga.

 

Fallout 4

Áno, do úvahy samozrejme pripadal aj trailer na Fallout 76. Napokon, celý svet sa kvôli nemu naučil country pesničku. Také niečo by nedokázal ani Ježiš a Zeus naraz. Avšak nedokážem sledovať zábery z hry, ktorá právoplatne patrí singleplayer komunite ale z nejakého dôvodu si niekto povedal, že dnes už všetko musí byť multiplayer. Tak nám vzali náš legendárny franchise a ešte ho aj kompletne potopili nekvalitnou hrou, klamlivým marketingom a chamtivosťou. Preto som sa vrátil k štvorke. Iste, aj tá vyvolala istú kontroverziu a tiež nemôžem povedať, že som spokojný s tým, ako bol napísaný hlavný príbeh. Ale ostatné herné prvky sú fantastické. Prečo inak by som do toho investoval cez 500 hodín? Koho by mohlo nebaviť prechádzať sa okolím Bostonu za zvukov skladby The Wanderer, po boku verného Dogmeata? 

 

Call of Juarez: Gunslinger

Call of Juarez je ďalší z herných franchisov, ktorý si zaslúži pokračovanie. Red Dead Redemption síce momentálne drží monopol na Divokom Západe, ale ďalšiemu Juarezu by som neodolal. Westerny ma bavili od malého decka a Gunslinger a jeho nevšedný dizajnový štýl je skrz naskrz plný kvalitného pištoľníctva. Ak ste o tejto hre dodnes nepočuli, ponúknem vám ukážku a odporúčam kúpiť si ju. Výborný naratív!

 

Greedfall

Čo asi tak vznikne, ak vezmeme Witchera, primiešame štipku Dragon Age, možno niečo z Bloodborne a celé to vsadíme do fantasy 17. storočia? Vznikne Greedfall. Originálne prostredie hry si právom získalo našu pozornosť. A všetko začalo týmto teaserom…

 

HALO: Master Chief Collection

Výber traileru pre Halo bol podobne náročný ako výber traileru pre AC. Je ich veľa a všetky sú vynikajúce. Po dlhej úvahe som zvolil launch trailer pre Master Chief Collection. Prečo? Lebo Master Chief Collection konečne umožňuje PC hráčom dobehnúť dávno rozbehnutý HALO vlak. Žalujte ma za to. Herná legenda, mi žiaľ ušla pomedzi prsty, a teraz mám možnosť splatiť svoje dlhy. Takú radosť mi nemožno uprieť. Get tactical, Marines!

 

Nuž a to je koniec tohto dlhočizného zoznamu. Pri výbere som sa poriadne natrápil. Do úvahy pripadali rôzne kritéria voľby, nakoniec som sa rozhodol ísť nie podľa toho, aké cool sú videá, ale ako dobre mi hrajú na emócie. Samozrejme – fúru hier som vynechal. Mnohé som nehral alebo o nich nemal informácie a napokon – aj virtuálny papier by mal mať svoj koniec. Toto je bod, kde vám, drahí čitatelia želám príjemné pozeranie a kde leží potencionálny začiatok vášho vlastného zoznamu obľúbených trailerov. Neváhajte sa oň podeliť aj so mnou, nikdy neodmietnem ponuku na dobrú hru.

Adam Čížik

Starý zatrpknutý idealista a rojko, pred svetom uteká do sveta počítačových hier, kníh a občasne aj filmov a seriálov. Veľký milovník histórie, military, rockovej aj metalovej muziky, starých amerických áut, a hlavne dobrých príbehov. Väčšinou ho nájdete ponoreného v nejakej single player hre, sem-tam, vyjde z ulity a vbehne na bojiská Battlefieldu 1 a 5, prípadne zahrá niečo coop alebo vytiahne dvadsaťstennú kocku a ponorí sa do Dungeons&Dragons.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.